Co nám přinesl Comdex?

Výstava Comdex 2001 v Las Vegas skončila. Je tedy čas se podívat na to co nám tato výstava přináší nového do budoucnosti v oblasti IT.

Nejlepší oceněné výrobky jsme si již představili. Nyní představíme i další neméně zajímavé produkty.

Klepněte pro větší obrázekMezi prototypy nejvíce zaujal Tablet PC od Microsoftu, počítač bez klávesnice ovládaný perem s operačním systémem Windows XP. Tablet PC má velikost asi jako list papíru a cílovou skupinou nejspíše budou uživatelé, kteří pracují na počítači, na jednání si vezmou blok a tužku a dodatečně organizují myšlenky na papíru. Využití je ovšem možné vidět nejen u obchodníků, kteří absolvují spousty meetingů, ale také v oblastech jako je například zdravotnictví nebo vzdělávání. Dalším zajímavým prototypem je "multifunkční" notebook. Na tomto projektu pracuje řada předních výrobců notebooků jako Hewlett-Packard, Compaq a další. Notebook umožňuje manipulování s obrazovkou, je možné obrazovku otočit směrem k zákazníkovi, položit na klávesnici a použít jako tablet nebo odpojit monitor od vlastního notebooku a poté zasunout do dockovací stanice a máte plnohodnotné PC s LCD monitorem. O podobném projektu si můžete přečíst na stránkách PaceBlade.

Na koni je kromě Bluetooth i standard 802.11b. Technologie 802.11b přemostí pomocí rádiových vln bez problémů stometrovou vzdálenost a při dobrých podmínkách i několik kilometrů což umožňuje například vybudovat na této bezdrátové technologii slušnou lokální síť (výstupní výkon je omezen na 100 mW, v Rusku a Číně to může být více). Standart 802.11b jinak taky 802.11HR (High Rate) je určen pro systémy pracující s DSSS (přímou sekvencí) a je definován pro rychlosti 1, 2, 5,5 a 11 Mb/s. Při nižších rychlostech je zpětně kompatibilní s 802.11. Bluetooth umožňuje rychlost do 1 Mb/s a spojení na desítky metrů.

Klepněte pro větší obrázekTechnologie se opravdu stávají mobilní ve všech směrech a už není pravda, že velikost nerozhoduje. Směřuje se ke zmenšování a slučování více zařízení do jednoho multifunkčního celku. Je to vidět na příkladu malé vypalovačky a přehrávače MP3, WMA a Digital Audio od Imation RipGO. Vypaluje nebo přepisuje 8 centimetrové mini disky o kapacitě 185 MB. Cena RipGo je 400 dolarů. Dalším pěkným příkladem je i výrobek oceněný na Comdexu jako nejlepší přenosný počítač Treo 180 slučující v jednom telefon, organizátor s Palm OS, email, SMS a další za 399 dolarů bez aktivace. Podobné výrobky se budou objevovat velmi rychle i u dalších výrobců. Například digitální asistent PC-Ephone pracující na operačním systému WindowsCE 3.0 a displejem schopným zobrazit 640 x 480 bodů s předpokládanou cenou 1 000 dolarů.

Pracuje se na nových standardech pro bezdrátové sítě umožňující stále větší přenosové rychlosti. Společnosti jako Proxim, Intel i další slibují dosáhnout přenosových rychlostí až 54 Mb/s.

Intel odpovídá na pokusy Transmety proniknout na jeho teritorium při umisťování levných procesorů Transmety do serverů a notebooků konkurenčním Mobile Pentium III procesorem. Tyto poměrně levné procesory Crusoe zkoušejí některé firmy umísťovat do multiprocesorových serverů a notebook od Fujitsu LifeBook série P s tímto procesorem dokonce získal nejvyšší ocenění na Comdexu.

Klepněte pro větší obrázekU nových notebooků, fotoaparátů, hudebních přehrávačů a dalších se na výstavě Comdex prosadilo paměťové médium s názvem SD Memory Card. Tato paměťová karta má v současnosti velikosti 32, 64, 128, 256 a 512 MB, v plánu jsou i kapacity větší. Více než 300 firem a to i světoznámých jmen jako Canon, JVC, Palm, Panasonic, Sharp a Toshiba se zavázalo podporovat tento formát. Memory Stick od SONY asi už tedy nebude podporován v takové míře.

Vypadá to, že vše bude směřovat k pokud možno bezdrátovým mobilním zařízením, která budou multifunkční a co nejmenší. V oblasti notebooků se začne prosazovat nový Tablet PC od Microsoftu a jiné více funkční notebooky a možná se dočkáme velkého rozmachu SD Memory Card.

Váš názor Další článek: Digitální kamera v základní sestavě PC

Témata článku: Notebooky, Zajímavý prototyp, Nejlepší notebooky, Tablet PC, PC monitory, Podobná velikost, Bezdrátová klávesnice k pc, Nejvyšší ocenění, Levné notebooky z výstav, Meeting, Nejlepší rychlost, Klávesnice k pc, PC klávesnice, Mobilní telefony mini, Comdex, Mini PC, Monitory k pc, Proxim, Memory, Levné monitory k pc, Levné monitory k počítači, Levný monitor, Levný notebook, SD Card


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5