Co na nás chystá Microsoft

Microsoft Research, speciální výzkumné oddělení Microsoftu slavilo deset let od svého založení a tak byly představeny některé trendy, nak terých se právě pracuje.
Zřejmě většinu z vás nebudou zajímat věci týkající se třeba zpracování čínštiny. Pokud se zeptáte, proč Windows XP neumí diktování v češtině, aspoň vidíte, kde se jinde pracovalo. Čínština je složitý jazyk na psaní znaků. Klávesnice mají stejné jako my, jenom těch možných znaků mají více než deset tisíckrát tolik. Zjednodušená čínština to sice usnadňuje, ale i tak jedno čínské písmenko odpovídá několika stiskům klávesnice. A když dojde třeba na psaní SMS, jistě uznáte, že je to někdy radost nebýt Číňan. Protože je ale Čína obrovský trh, je na čínské uživatele zaměřen výzkum. Microsoft demonstroval převod mluvené čínštiny na psanou formu. Odchylky čínské výslovnosti jsou ale velmi citlivé a písmenek spousta, takže je to opravdu téměř nadlidský úkol.

Praktičtější inovací, kterou Microsoft ukazoval, a s velkou pravděpodobností se s ní setkáme u budoucích generací kapesních počítačů, jsou polohové senzory. Kapesní počítač pozná, jako ho držíte, a podle toho nastaví obrazovku. Když ho prostě vezmete naležato, otočí příslušně i displej, to samé platí i pro otočení vzhůru nohama. Stejně tak může počítač poznat, že jej držíte jako mobilní telefon a automaticky zapnout nahrávání hlasu. Možnosti jsou prostě zajímavé a jistě by se v praxi uživily. Navíc to nevypadá tak složitě.

Řada dalších představených technologií je dnes běžnou součástí počítačů, takže o nějaké revoluci se moc mluvit nedá. To je například komprese videa, která je lepší než MPEG-4. Windows Media 8 je již poměrně kvalitním formátem, který MPEG-4 dobře konkuruje, pracuje se nicméně pochopitelně na dalších optimalizacích. Microsoft také pracuje na projektu, který již dříve nabízela firma Metacreations. Jedná se o zpětné vygenerování 3D modelů včetně textur na základě několika fotografií z různých stran. Obejdete prostě s fotoaparátem svůj dům a software nabídne hotový 3D model domu s reálnými texturami. Ke snadnosti převodu do 3D a také k další využitelnosti těchto 3D modelů v praktických aplikacích ale zatím vede ještě dlouhá cesta.

Microsoft na svůj výzkum velmi spoléhá a ročně na něj dává zhruba 5 miliard dolarů. Výzkum je pro něj stejně jako pro mnoho dalších jiných firem výraznou investicí do budoucna, která by měla pomoci překonat současné problémy celého odvětví a připravit trendy budoucnosti. Pochopitelně má Microsoft Research na svém kontě i řadu známých neúspěchů jmenujme třeba rozhraní Microsoft Bob či animované pomocníky v Office. Přesto připravilo řadu zajímavých inovací, které jsou přínosem pro celé odvětví a nejen pro vlastní Microsoft.

Témata článku: Microsoft, Windows, Čínské mobilní telefony, Složitý jazyk, Běžný převod, Mobilní telefony z číny, Znaky klávesnice, Celý dům

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 198

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje