Co na nás chystá Microsoft

Microsoft Research, speciální výzkumné oddělení Microsoftu slavilo deset let od svého založení a tak byly představeny některé trendy, nak terých se právě pracuje.
Zřejmě většinu z vás nebudou zajímat věci týkající se třeba zpracování čínštiny. Pokud se zeptáte, proč Windows XP neumí diktování v češtině, aspoň vidíte, kde se jinde pracovalo. Čínština je složitý jazyk na psaní znaků. Klávesnice mají stejné jako my, jenom těch možných znaků mají více než deset tisíckrát tolik. Zjednodušená čínština to sice usnadňuje, ale i tak jedno čínské písmenko odpovídá několika stiskům klávesnice. A když dojde třeba na psaní SMS, jistě uznáte, že je to někdy radost nebýt Číňan. Protože je ale Čína obrovský trh, je na čínské uživatele zaměřen výzkum. Microsoft demonstroval převod mluvené čínštiny na psanou formu. Odchylky čínské výslovnosti jsou ale velmi citlivé a písmenek spousta, takže je to opravdu téměř nadlidský úkol.

Praktičtější inovací, kterou Microsoft ukazoval, a s velkou pravděpodobností se s ní setkáme u budoucích generací kapesních počítačů, jsou polohové senzory. Kapesní počítač pozná, jako ho držíte, a podle toho nastaví obrazovku. Když ho prostě vezmete naležato, otočí příslušně i displej, to samé platí i pro otočení vzhůru nohama. Stejně tak může počítač poznat, že jej držíte jako mobilní telefon a automaticky zapnout nahrávání hlasu. Možnosti jsou prostě zajímavé a jistě by se v praxi uživily. Navíc to nevypadá tak složitě.

Řada dalších představených technologií je dnes běžnou součástí počítačů, takže o nějaké revoluci se moc mluvit nedá. To je například komprese videa, která je lepší než MPEG-4. Windows Media 8 je již poměrně kvalitním formátem, který MPEG-4 dobře konkuruje, pracuje se nicméně pochopitelně na dalších optimalizacích. Microsoft také pracuje na projektu, který již dříve nabízela firma Metacreations. Jedná se o zpětné vygenerování 3D modelů včetně textur na základě několika fotografií z různých stran. Obejdete prostě s fotoaparátem svůj dům a software nabídne hotový 3D model domu s reálnými texturami. Ke snadnosti převodu do 3D a také k další využitelnosti těchto 3D modelů v praktických aplikacích ale zatím vede ještě dlouhá cesta.

Microsoft na svůj výzkum velmi spoléhá a ročně na něj dává zhruba 5 miliard dolarů. Výzkum je pro něj stejně jako pro mnoho dalších jiných firem výraznou investicí do budoucna, která by měla pomoci překonat současné problémy celého odvětví a připravit trendy budoucnosti. Pochopitelně má Microsoft Research na svém kontě i řadu známých neúspěchů jmenujme třeba rozhraní Microsoft Bob či animované pomocníky v Office. Přesto připravilo řadu zajímavých inovací, které jsou přínosem pro celé odvětví a nejen pro vlastní Microsoft.

Diskuze (16) Další článek: AutoCont, Microsoft a Compaq otevírají ICentrum

Témata článku: Microsoft, Windows, Celý dům, Znaky klávesnice, Zjednodušená čínština, Složitý jazyk, Mobilní telefony z číny, Běžný převod, Čínské mobilní telefony

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů