Co na nás Apple chystá? To už v pondělí ukáže WWDC

Dočkáme se nového iOS? Zachová si nový Mac OS X kočičí terminologii? Dočkáme se vylepšeného Macu Pro? A co slibované aplikace pro Apple TV?

V pondělí 10. června začíná v San Francisku vývojářská konference Apple WWDC. Svět nakousnutého jablka zatím spekuluje, co tato konference přinese nového. Některé novinky jsou poměrně jasné, avšak spousta očekávaných novinek je obestřena tajemstvím.

Úvodní přednášku z WWDC, na které budou představeny všechny novinky, můžete sledovat zítra od 19:00 na Živě.cz formou českého online zpravodajství

Klepněte pro větší obrázek

Apple představí iOS 7: Představení nové verze mobilního operačního systému je na WWDC již téměř tradicí a bylo by velkým překvapením, kdyby k tomu nedošlo.

Sedmička bude zároveň první verzí, na které se nepodílel Scott Forstall, který v loňském roce Apple opustil. To by se mohlo projevit ve změnách v designu systému, jehož prostředí by nyní mělo být výrazně plošší a jednodušší, což jsou myšlenky, které prosazuje Jony Ive, jenž Forstalla částečně nahradil.

Již jistý je redesign aplikací, které budou mít plochý a černo-bílý design bez výrazných textur, zároveň se design jednotlivých aplikací sjednotí – oproti současné roztříštěnosti. App Store, Safari nebo Fotoaparát prý mají být v nejnovějším iOS k nepoznání.

Kromě změn v designu se očekává sdílení souborů prostřednictví Air Drop, vylepšení notifikací a také integrace služeb Vimeo a Flickr.

Klepněte pro větší obrázek
Předpokládá se, že iCloud bude zásadně vylepšen (Zdroj: Macworld)

Apple představí Mac OS X 10.9: O nástupci aktuální verze Mountain Lion se toho zatím moc neví. Apple nemá ve zvyku představovat novou verzi svého desktopového operačního systému každý rok (od roku 2003 to udělal pouze jednou).

Pochyby také podtrhává informace, že Apple přesunul lidi z vývoje Mac OS X do vývoje iOS, který má vyšší prioritu. Jistý není ani název, největší šance by měl mít "Lynx" a "Cougar", v překladu tedy "Rys" a "Puma".  Spekuluje se ale nad více názvy – například nad ocelotem. Pokračovat se tedy bude v kočičí terminologii.

Nový Mac má přinést lepší podporu více monitorů a také přepracování Finderu ve stylu Total Finderu. Uživatelé se nemusí obávat zásadních změn v designu, změny mají být pouze malé.

Apple přinese novou verzi balíků iWork a iLife: Uživatelé na novou verzi populárních balíků iWork a iLife čekají již 4, resp. 3 roky. Obě aplikace byly poslední roky dost zanedbávány a aktualizace si již zaslouží.

Klepněte pro větší obrázek
Apple TV se možná otevře vývojářům třetích stran (Zdroj: Macworld)

Apple představí iRadio: Po iTunes chce Apple přinést další aplikaci z hudební branže. Tentokrát přímého konkurenta aplikace Spotify či Google Music All Access. Uživatel dostane neomezený přístup k hudební knihovně za měsíční poplatek.

Apple v tuto chvíli jedná s hudebními nakladatelstvími a je tedy otázkou, zda se s nimi stihne dohodnout do WWDC. Dohoda již prý byla uzavřena s Warner Music, avšak jednání se Sony Music jsou složitější.

Apple napraví zpackané uvedení Apple Maps: Apple se chtěl osvobodit od map Google, což pro něj dopadlo katastrofálně a nové mapy loni vyvolaly na internetu vlnu posměchu. Dá se tedy předpokládat, že si bude chtít na konferenci zlepšit reputaci, a tak představí mapy, které smažou šrám na pověsti z minulého podzimu.

Apple otevře Apple TV vývojářům: Co jiného představit na vývojářské konferenci, než otevření dosud uzavřené platformy vývojářům třetích stran? Tento krok by byl logický, vždyť i ostatní platformy Applu jsou otevřené vývojářům.

Klepněte pro větší obrázek
Profesionální Mac OS se po letech dočká nového hardwaru (Zdroj: Macworld)

Apple uvede nový Mac Pro: Stejně jako u balíků iLife a iWork lidé čekají na nejdražší model z jablečné rodiny již několik let. Od roku 2010 byl tento počítač určený profesionálům vylepšen pouze o vyšší takt procesoru.

Mac Pro tak postupně zastaral a jeho komponenty patří k průměru. Očekává se tedy uvedení nového modelu, který bude obsahovat novou generaci procesorů Intel Xeon a také USB3 a Thunderbolt.

Apple představí novou generaci Macbooků: Apple představuje nové MacBooky každoročně a ani letošní rok by neměl být vyjímkou. nová generace by měla obsahovat procesory Intel na zbrusu nové platformě Haswell, která přinese o 50 % více výkonu.

Apple nepředstaví vůbec nic z výše uvedeného: Sice je to velmi nepravděpodobné, ale jen připomínáme, že výše uvedené informace jsou založeny na neoficiálních zdrojích. Co všechno se z toho vyplní uvidíme zítra. Sledujte Živě.cz!

Představení novinek Applu zítra v 19:00 online na Živě.cz!

Diskuze (71) Další článek: Thunderbolt 2: nová generace pro rok 2014 s dvakrát vyšší propustností

Témata článku: Software, Hardware, Apple, WWDC, Puma, Sony music, Cougar, Lion, Vimeo, Roztříštěnost, Sedmička, Pondělí, Neoficiální verze, Warner music, Nejnovější iOS, Největší šance, APP, Televize Nova, Lynx, PON, Finder, Třetí strana, Nový design, Scott Forstall, Nová mapa, Macbook air na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging