Co můžeme čekat od bezdrátového USB

Bezdrátové technologie nabízejí uživatelům větší pohodlí a menší nepořádek na stole. Začíná jich být ale trochu mnoho. Jak se ale zdá, stále ještě je pro nové technologie místo.
Co můžeme čekat od bezdrátového USB

Klepněte pro větší obrázek V roce 2002 se firma Cypress Semicondustors předvedla s čipy určenými pro bezdrátovou technologii WirelessUSB. Pracovala v pásmu 2,4 GHz (stejně jako Wi-Fi či Bluetooth) a nabízela rychlost 218 kb/s. Předností byla krátká doba odezvy, jednoduchost zapojení a cena.

Právě ta se měla stát největší výhodou proti soupeřům. Konkurentem byla totiž především technologie Bluetooth. Ta nabízí několik režimů spojení, obě zařízení mohou být aktivní a navíc je zabezpečena. Na druhé straně je potřebná elektronika velmi drahá a většinu funkcí je zbytečné používat při připojení tak jednoduchých zařízení, jako jsou myši a klávesnice.

Uživatele také Bluetooth příliš nepřesvědčil kompatibilitou zařízení, připojit pouhé sluchátko od jednoho výrobce k mobilu jiného výrobce je občas nemožné. WirelessUSB ale nenabídlo dostatečnou rychlost ani podporu výrobců a k většímu rozšíření nedošlo.

Gigant na scéně

Wireless USB těží především z jednoduchosti. Ta se projeví nejen v ceně a spolehlivosti.

Samotná myšlenka jednoduchého a levného připojení periferií se ale neztratila a letos předvedl Intel technologii s velmi podobným názvem – Wireless USB. A co se týče vlastností, je na tom rozhodně lépe.

Nejpádnějším důvodem pro použití Wireless USB je rychlost. Už v základní verzi bude pracovat stejně rychle jako standardní USB 2.0, tedy rychlostí 480 Mb/s. To stačí nejen na připojení „pomalých“ zařízení, bez problémů zvládne obsloužit i bezdrátové displeje a podobná zařízení. Použité frekvenční pásmo dovolí v budoucnu dosáhnout i dvojnásobné rychlosti.

Také další vlastnosti odpovídají „drátovému“ USB. Ke každému bodu je možno připojit 127 zařízení – navíc nejsou tentokrát uživatelé omezeni počtem zásuvek. Podobný je i dosah, Wireless USB je určeno pro připojení zařízení ve vzdálenosti do 10 m.

Samé klady?

Wireless USB v číslech
Při vzdálenosti do čtyř metrů by mělo Wireless USB nabídnout plnou rychlost 480 Mb/s, při větších vzdálenostech klesne na 110 Mb/s. Maximální vzdálenost samozřejmě závisí na konkrétním prostředí, měla by ale přesáhnout deset metrů.
Wireless USB využívá pro komunikaci bezdrátovou technologii UWB (Ultra-Wideband), kterou podporuje sdružení MBOA (MultiBand ODFM Alliance) a WiMedia. Základem je pásmo 7,5 GHz rozdělené do několika 528MHz úseků. Předběžně se počítá s frekvencemi od 3,1 do 10,6 GHz.
Maximální počet připojitelných zařízení je 127 (v topologii hvězda), na rozdíl od „drátového“ USB není potřeba využívat rozbočovače.
Wireless USB by mělo být vhodné i pro použití v mobilních zařízeních. Typický odběr první generace je 300 mW, v další generaci se počítá se spotřebou 100 mW.
Zařízení s Wireless USB by na trh měla dorazit v roce 2005.

Wireless USB rozhodně není technicky dokonalým způsobem bezdrátové komunikace, nabízí jen základní služby. Právě díky své jednoduchosti má ale velké šance porazit drahý a pomalý Bluetooth i proprietární řešení výrobců myší, klávesnic a herních zařízení.

Stejně jako USB nabízí Wireless USB jen jednoduchý model komunikace, kdy jeden z bodů funguje jako hostitel, druhý jako host. Hostitel vždy řídí celou komunikaci, host pouze odpovídá na požadavky. V praxi je hostitelem počítač, hostem periferie. Tím se USB liší třeba od standardu FireWire, kde oba komunikující partneři mohou být aktivní.

U bezdrátového připojení se ale počítá i s dvojí rolí zařízení. Typickým příkladem je třeba digitální fotoaparát. Při připojení k počítači se bude chovat jako USB disk, připojený k tiskárně nabídne uživateli možnost pomocí několika jednoduchých funkcí fotografie přímo vytisknout. To vše pomocí standardního protokolu.

Zatímco počítač bude nutně obsahovat plnou podporu Wireless USB se všemi vymoženostmi, jednoduchá zařízení s dvojí rolí budou moci obsahovat mnohem jednodušší software a budou tedy stále velmi levná.

Žádná změna

Jednoduchý bude i přechod od USB k Wireless USB po stránce ovladačů. Všechny protokoly zůstaly zachovány, programy ani ovladače tedy vůbec nemusí tušit, že připojení neprobíhá po kabelu.

V první fázi se také počítá s jednoduchými „vysílačkami“, které se připojí do USB na počítačích i třeba tiskárně a bez jakýchkoli dalších zásahů bude možno tisknout bezdrátově. Připraveny jsou samozřejmě i čipy, které se stanou standardní součástí takových zařízení.

Není všechno zlato

Uživatelé, kteří se těší na to, že nová technologie vyřeší všechny jejich bezdrátové potřeby, ale musí Wireless USB nutně zklamat. Je totiž míněna opravdu jen jako náhrada USB. Stejně jako USB není například určena k vytvoření sítě mezi více počítači. Tam se bez problémů udrží Wi-Fi, které by naopak pro připojení periferií bylo zbytečně složité a drahé.

Typickým zařízením budou ale nejen bezdrátové klávesnice a myši. S další digitalizací domácností se počítá především s připojením digitálních kamer, přehrávačů a bezdrátových obrazovek. Šířka pásma totiž postačuje i těmto zařízením – přenos videa ve vysokém rozlišení (HDTV) potřebuje okolo 25 Mb/s.

Wireless USB se také může stát zajímavým prvkem menších kanceláří. Je totiž možné velmi snadno „sdílet“ tiskárny. Ty musí pro sdílení v síti obsahovat síťové rozhraní nebo musí být připojeny k tiskovému serveru. To je ideální řešení u větších a výkonnějších tiskáren, u těch menších je ale zbytečně složité. S Wireless USB může každý tiskárnu používat tak, jako by byla přímo připojena k počítači.

Wireless USB určitě ocení majitelé notebooků, kteří je využívají na pracovním stole i na cestách. Místo různých dokovacích stanic a násobičů portů bude patrně stačit zmáčknout jediné tlačítko.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 10/04.

Diskuze (46) Další článek: Chráněné CD poprvé vede hitparády

Témata článku: USB, Tiskárny k počítači, UWB, Wireless, USB 3, Připojená klávesnice, Bezdrátové USB, Podobná hvězda, Vysílačky, Maximální vzdálenost, Podobná odezva, Bezdrátově, USB klávesnice, Nejpádnější důvod, Potřebná elektronika, Zařízení, Levné zařízení, Vzdálenost, Bezdrátová klávesnice s myší, Levné tiskárny k počítači, Host, Podobná technologie, Wi-fi a Bluetooth, Standardní klávesnice, Klávesnice bluetooth


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk