Co lze připojit do USB-C? Doky, monitory i extrémně rychlé disky

  • Nové rozhraní USB 3.1 s konektorem typu C se stává standardem u notebooků i smartphonů
  • Připojíte díky němu i monitory nebo výkonné napájecí adaptéry
  • Externí disky mohou být rychlejší než ty interní
Co lze připojit do USB-C? Doky, monitory i extrémně rychlé disky
Kapitoly článku

Kabely, adaptéry a bezpečné konektory

I když zrovna netoužíte po nákupu drahého doku, občas k novému notebooku budete potřebovat připojit starší disk, druhý monitor, tiskárnu nebo třeba drátovou síť. A je tedy jasné, že se neobejdete bez hubu, který by z USB-C vyvedl několik běžných konektorů USB 3.0 nebo bez speciálního adaptéru. Ty seženete pro většinu myslitelných konektorů – ať už je to zmíněný ethernet nebo třeba kabel pro připojení tiskárny, který má na jednom konci USB typu C a na druhém USB typu B (kostka). Nepotěší vás však ceny těchto kabelů a adaptérů. V posledně zmíněném případě jsou to tři stovky za metr takového kabelu.

Ještě dražší bude nákup grafických adaptérů, které umožní k notebooku připojit externí monitor. V případě modelů od Trustu je to 1 100 korun za adaptér s HDMI nebo 900 korun za staré VGA. A nesmíme zapomenout ani na kombinované adaptéru přímo od Applu, který si za trojici konektorů HDMI, USB a USB-C účtuje 2 400 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Jak připojit k notebooku s USB-C monitor? Třeba díky redukci, která nepatří k nejlevnějším

Nejeden výrobce také zareagoval na absenci tzv. Magsafe konektoru u Macbooku, který se u ostatních modelů stará o bezpečné odpojení v případě přišlápnutí kabelu. Jedním z možných řešení je malý adaptér BreakSafe, který se zasune napájecího konektoru USB-C laptopu. Samotný kabel se k adaptéru poté připojí pouze díky magnetům a v případě, že nechtěně za kabel zatáhnete, se od počítače odpojí. Stejně jako v předchozích případech však může být překážkou cena, která je nastavena na 40 dolarů, v přepočtu tedy asi 1 200 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Sice není BreakSafe tak elegantní jako původní řešení Applu, nejeden notebook však může před pádem zachránit

Flashky a externí disky

Vyšší propustnosti nevyužijeme pouze při připojení externích monitorů, ale především pro rychlejší kopírování dat na externí úložiště. Především u flash disků se potom výrobci snaží nabízet univerzální modely, které připojíte jak k běžnému USB, tak k novému USB-C.

Jedním z možných řešení je Adata UC350, které nabízí USB 3.1 v klasické podobě, nicméně do balení výrobce zařadil i adaptér na oboustranné USB-C. K dispozici jsou přitom modely v kapacitách od 16 GB do 64 GB a ceny se příliš neliší od ostatních rozhraní. Za největší model tak zaplatíte 720 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Obojetná flashka od Adata. Do běžného USB lze nasunout adaptér pro USB-C

Další výrobci se rozhodli pro řešení, které známe z kombinovaných flashek s microUSB. Na jedné straně tedy najdeme tradiční velké USB a na druhé USB-C. Podle typu přístroje jen vyberete vhodný konec pro připojení. Tenhle koncept zvolil třeba Kingston s modelem DataTraveler MicroDuo nebo SanDisk u Dual USB Drive. V nabídkách eshopů však najdete i čistokrevné flashky s jediným konektorem USB-C.

V případě externích disků je v případě tuzemského trhu nabídka značně skoupá. Najdete v ní především disky od Samsungu s označením SSD T3, z čehož vyplývá, že v pouzdře rozhodně nenajdete pomalý notebookový disk. Ostatně použití moderního rozhraní by tím pádem postrádalo smysl. Výrobce udává rychlost čtení až 450 MB/s a za model s kapacitou 500 GB si zaplatíte 6 300 Kč.

Pokud se však nespokojíte s těmito rychlostmi a obyčejným designem, můžete sáhnout po speciální edici od Lacie s názvem Chromé. Tenhle model kromě exkluzivního designu nabízí také SSD disky s rozhraním M.2 zapojené do pole RAID 0. Výsledkem je rychlost čtení 940 MB/s a 900 MB/s v případě zápisu. Disk bude dostupný v kapacitě 1 TB a cena zatím nebyla zveřejněna. Určitě to však nebude méně než dvacet tisíc korun.

Témata článku: Hardware, Počítače, Monitory, USB, USB-C, Dock, Spectre, USB-C monitor, Grafický adaptér, HP Spectre, Moderní rozhraní, Největší model, USB 3, Anker, Nový základ, Použité rozhraní, Dobíjecí konektor, MicroUSB, USB kabely, Adata, Flashka, Staré železo, Běžný smartphone, Nabíjecí výkon, Monitory do auta, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor