Fis-cz
25. 12. 2020 • 11:26

Cloud je nejvetsi zlo, co nas mohlo potkat. Technologicky to miluju, ze vsech ostatnich pohledu to nesnasim. Zaruky veskery zadny, ani provozni, ani bezpecnostni. Jen marketingovy kecy. Data se valej kdo vi kde, pristup k nim ma kdo vi kdo. Platit musim nesmyslnou subskribci i za neco, co vubec nepotrebuju. A kdyz se nekdy provider rozhodne, ze moje sluzby u nej proste nepobezi, nebo ze ke svym datum uz proste nedostanu, tak to tam proste nepobezi a k datum se nedostanu. Joo, muzu se zkusit soudit 😃

kelley
7. 12. 2020 • 13:41

Kdysi jsem to zkoušel. Vyzkoušel mnoho distribucí, dualboot... Každá měla něco dobrého ale něco jí chybělo a naopak. Polovina hardwaru (skener, zvuková karta, dvi výstup z grafické karty...) mi tam nefungovala a opravdu nebudu "tlačit na výrobce aby k tomu napsal ovladač". Nedodělaný software ve verzích 0.2x... a žádná adekvátní náhrada toho okenního. A poslední hřebík do rakve tomu zasadila arogance komunity kolem Ubuntu, když jsem se ve fóru na něco zeptal. Jo, ve firmě jsem nějaký embedded Linux normálně používal. Ale na doma mě opravdu nepřesvědčil.

akanahe
akanahe
21. 10. 2020 • 15:50

To 10 let spal ? Už ve Windows 7 byl ten linux shell - script .
Dokonce gimp a xserver šel na Windows spustit. Dokonce bych řekl, že v jisté verzi Windows 7 vyměnili celej subsystém RPC za ten "linux compatible".

Emilka1990
2. 10. 2020 • 15:22

Z hlediska uživatele je tohle úplně jedno. Stejně jako mi je jedno jak přesně je řešeno spalování benzínu v mém autě, pokud slouží k mé spokojenosti, tak je mi jedno jádro OS na kterém spouštím aplikace nutné pro mou práci nebo zábavu. Tedy jako zajímavost dobré, prakticky však bezvýznamné pro používání konzumní elektroniky.

....................
30. 9. 2020 • 19:40

Dovedu si to představit. Vše je dnes na webu. Některé programy by ovšem byly problém, ale je jasné že to nebude ze dne na den, za tu dobu by se to mohlo doladit. BFU nezajímá na čem jede, jen si chce otevřít web a nic moc jiného.

jankomrska
30. 9. 2020 • 16:16

Škoda že tyto články nečtou uživatelé. 😀 Ti co na těch počítačích celý den pracují. By se potrhali smíchy.
Pro Microsoft je Windows klíčový produkt, to jestli vykazuje vysoký okamžitý zisk a nebo nárůst obratu v penězích nehraje nyní roli. Ten produkt je totiž pekelně drahý na údržbu a vývoj, ale není ztrátový.
V konečném, a nebude to dlouho trvat, čase se ziskovost přesune i na Windows. Jakmile se změní model pořízení licence na předplatné. Dnes je většina prodána jednorázově jako OEM, odhadl bych tak za 20-25 USD licence. Až to bude 50-80 USD ročně tak to bude pro akcionáře skvělá zpráva. Pro ty kterým se to jeví jako drahé, tak třeba jenom Spotify "zábava" stojí cca. 60-70 EUR ročně.Zmiňuje se tu Azure a dominantní Linux kontejnery, chacha, dominantní jsou klíčové komerční aplikace na Windows/SQL kvůli kterým to firmy pořizují. A dál příplatky za HA a další velmi specifické služby/úlohy.Nějaký basic/free program vždy musí být, ale člověk který netuší která bouchá by se divil, že jsou i české, tzn. malé v porovnání se světem, firmy které na tom fungují a měsíčně "utrácejí" 10 tis. - 100 tis. EUR, protože jim to přijde jako levnější.
Zmínky o přepsání, nahrazení jádra Windows za cokoliv jiného, je fantasmagorie největšího kalibru. Toto není Apple který změnil Systém 7 na MacOS a tím defacto "rok staré" Apply pohřbil a znehodotil. Stejná situace se bude odehrávat u Applu s přechodem na ARM. Ale Adobe a Microsoft pro Mac, mají aplikace licencované předplatným, takže uživatel bude spokojený. Ti co nemají předplatné, zapláčou a koupí si ho s novým Applem.

Honza Skýpala
Honza Skýpala
30. 9. 2020 • 15:20

Microsoft již Windows až tak moc nezajímají. Vidím to u nás v práci, která přitom jede na Microsoftu prioritně. Ale klíčovým nástrojem se staly MS Teams. Ty sice mají aplikaci pro Windows, jenže to je jen kontejner obalující webovou stránku, když se přihlásíte přes browser, získáte totožně rozhraní. MS Teams jsou navíc dostupné i pro iOS, iPadOS, Android.A teď pro ty, kteří s tím nemají zkušenost: MS Teams dokáží nahradit skoro veškerý kancelářský software. Mají integrovaný Word, Excel, PowerPoint, jako záložky tam lze připojit mnoho dalšího obsahu — hlavně webové stránky, ale třeba i některé ERP systémy, ServiceDesk, reporty přes PowerBI. No a k tomu navíc integrovaný multichannel chat ala Slack, telefonie, vše s řízením oprávnění.Někteří kolegové v práci již dnes zapnou počítač, spustí se jim Teamsy a oni celý den dělají v nich. Jiný nástroj už vůbec nepoužijí.Pak je skutečně úplně jedno, co běží pod tím, jestli Windows nebo Linux nebo iPadOS. Vítězem přitom zůstává Microsoft. Alespoň takový obrázek v práci nyní vidím (pracuji pro firmu s 20 tisíci zaměstnanci, z toho 2/3 v kancelářských pozicích).A největší perličkou na tom je, že když jsem byl na gymnáziu na synových třídních schůzkách na začátku školního roku, aby nás informovali o všem možném, jak jsou připraveni na druhou vlnu Covidu apod, tak uvedli, že Teamsy budou také jejich nástroj pro distanční výuku, pokud nastane... již od příštího pondělí. Takže synátor bude na online učení používat stejný software jako já v práci.

Anonymizovaný
30. 9. 2020 • 13:38

Jak by se to mohlo jmenovat... windus? nebo lindows? 😃

Rakija
30. 9. 2020 • 11:38

Obecně je zažito, že Windows jsou v porovnání s linuxem nestabilní, ale s uživatelsky příjemným UI. Já bych to viděl opačně:Z technologického hlediska, pokud se M$ podařilo za ta léta jakž takž odladit mikrokernelový operační systém, tak by udělal hloupost, kdyby to zahodil! Ono to monolitické jádro (byť už dlouho modulárně rozšiřitelné) Linuxu byla vždy z nouze ctnost, protože se GNU komunitě nedařilo mikrokernel odladit (viz třeba projekt GNU Hurd).Já třeba používám oba systémy a šílené martyrium s ovladači v Linuxu (kdy stačí mít trochu jinou verzi jádra, než pro kterou byl ovladač vytvořen, a už to nefunguje), bych rozhodně na Windows nechtěl. Na druhou stranu otevřenost a konfigurovatelnost linuxových systémů vede k mnoha chytrým nápadům a bylo by dobré, aby se z nich Microsoft poučil a udělal systém - včetně uživatelského rozhraní - trochu více přizpůsobitelný uživatelskému vkusu. Např. taskbary u všech třech aktuálně nejpoužívanějších desktopových prostředí v linuxových systémech (KDE, Cinammon a Dash-to-Panel v GNOME) mají možnost nastavit si "inteligentní skrývání", tj. že skryjí panel pouze v případě, že ho chce překrýt okno (typicky prohlížeč), ale jinak je viditelný. Ve Windows jsou jen extrémní volby (vždy vyditelný, nebo viditelný jen na kliknutí) a přitom ona nejsmysluplnější volba tam není. A tak bych mohl pokračovat s mnoha drobnostmi, které lze na linuxu chytře přizpůsobit, zatímco Windows konfigurace neumožňuje.

frantaN47
30. 9. 2020 • 10:29

Od Windows jsem utekl a tak bych tím moc nadšený nebyl. I když pokud nebudou cpát svoje úpravy do jádra, tak ať si nad tím postaví svoje distro jaký chtěj.Pokud by se tak stalo, tak by mohli vydat jádro Windows jako open source. 🙂 Ale to se na 99,99% nestane.

KosKarel
30. 9. 2020 • 8:31

Určitě by to pomohlo multiplatformovosti, kdyby vývojáři vytvořili jeden .deb instalační balíček, ze kterého by šel nainstalovat program na Linux i na Windows. Ještě lepší by pak bylo použití Debianového depozitáře apt-get na Windows.

jan991
30. 9. 2020 • 8:21

Není důležité co běží v jádře, ale jak se s tím pracuje. Kdyby to MS udělal, tak by tam stejně nechal všechny ty sr*čkové vlastnosti, které mi vadí na W8 a W10. Žádné zlepšení by se od toho stejně čekat nedalo. MS by spíše využil změnu verze k dalšímu utažení šroubů. Ideálem OS jsou stále XP - systém, který se jednoduše ovládá, nemá nic navíc a je stabilní. Kompatibilní spouštědlo programů. Není třeba nic vymýšlet. Pokud to někdy pochopí vývojáři GNU/Linuxu, bude to konec Windows.

jirik66
30. 9. 2020 • 7:50

Psal jsem to tu nedávno - budoucnost je v aplikacích běžících v cloudu. Doma budete mít jen tenký klient na kterém poběží internetový prohlížeč, nic víc. A je fakt úplně jedno pod jakým operačním systémem ten prohlížeč poběží, to může být klidně systém který běží v chytré ledničce nebo televizi 😉

British04
British04
30. 9. 2020 • 7:44

Microsoft má problémy : Výpadky cloudu Azure :
http://goshify.tny.im/l/d7a81832-932b-49ad-b264...

Saiyans C
30. 9. 2020 • 2:15

A bude se to jmenovat Windows 11 B-]

Sonny Luciano Leone (xxar3s)
Sonny Luciano Leone (xxar3s)
30. 9. 2020 • 1:49

Jediný použíteľný OS na trhu nahradiť open source nedorobkom? Ja som arch používal pol roka, používal som ho v práci. A ak som si chcel niečo čo i len trošku viac customizovať tak bol problém a zabil som vždy tu 10 min tam 20 min bolo treba googliť. A ajtak ten systém nefungoval úplne tak ako som potreboval. Linux je naozaj dobrý pre BFU ale nie pre usera ktorý chce od OS viac ako browsovanie na nete alebo pozeranie filmov. Po pol roku keď som si zložil nový PC som sa vrátil k Windows (lebo linux vačšinu highend komponent nepodporoval) a linux mám na druhom SSD ale popravde som naň tento rok ešte nenabootoval.Nevidím v tom zmysel bezproblémový systém nahrádzať problémovým. Skôr ten linux by sa zišlo celý prekopať a možno napísať odznova lebo je tu s nami 30 rokov a stále je to polofunkčný nepodarok. Btw v práci mám kolegov programátorov tí sa tiež nadšene pustili do inštalovania linuxu. Nakoniec dopadli rovnako a po čase sa vrátili k Windows. Majiteľ firmy nakoniec linux vo firme úplne zatrhol.

Kuba12345678
29. 9. 2020 • 22:51
maxdevaine
29. 9. 2020 • 21:32

Tak možné je samozřejmě všechno, jen je otázkou čas. MS jde cestou multiplatformního .Net Core a vyvíjí multiplatformní Visual Code. MSSQL už také na Linuxu běží, tedy s jistými omezeními. Jen to nikdo moc nemůže používat, protože to žádný dodavatel sw ofiko nepodporuje.
Reál je takový, že Windows není POSIX a je silně svázán s NTFS a VSS, tj. i sám MS má problém dát do plné produkce ReFS.
Většina jeho klíčového sw je stavěna čistě pro Windows a podpora na Linuxu není. Musel by tedy přepsat jeho celý ekosystém.
Stačí se podívat, jak dlouho mu trvá přepis Windows UI do něčeho jiného, 7 let vývoje a jsou na půl cesty. Za dalších 7 let můžeme očekávat, že UI Windows bude přepsané a možná se i dočkáme výběru, zda chceme, aby sebou windows tahaly obsolete balast, či nikoli.
Já to tedy nevidím tak jednoduše.
Zdar Max

al_bundy
al_bundy
29. 9. 2020 • 20:55

Nebýt Windows předinstalované snad na každém HW a neběžet na nich hry, tak by jejich podíl vypadal úplně jinak. Plno lidí se bojí přejít na jiný OS protože "je jiný" a přitom je většina jejich činnosti zcela nezávislá na platformě (maily, web, textový editor,...).

Tojevono
29. 9. 2020 • 20:53

Co jim zbývá, když začal úprk od x86.Jasnou budoucnost ukázal Apple, nativně Linux a jeden OS, procesory pro mobily, notebooky, TV .... .Stejnou budoucnost plánuje i Google, který také obsadí vše.
Stejnou budoucnost, OS pro vše, ukázal i Huawei, který ale Trump zakope pod kytičky.

sanox
29. 9. 2020 • 20:45

android ma svuj user-space, chrome os na chromebookach ma svuj user-space,
ale vevnitr je linuxove jadro.
mac os x ma pekne graficke rozhrani a vevnitr je uni*oxvy system, postaveny nad mikrojadrem a *bsd.
uplne lehce si dokazu predstavit, ze by i windows pouzilo jako zaklad
nejaky uni*ovy kernel, nemyslel bych, ze to bude linuxovy kernel, spis *bsd, kvuli licencim, ale ja osobne bych byl fanousek takoveho reseni.
klidne bych chapal, kdyby MS do uni*oveho kernelu preneslo nejake veci z puvodniho kernelu, ale hnusarny uz by zas pretahovat nemuseli.
1) C# a .NET beru, ne ze bych byl extra fanousek, ale je to ok.
2) konecne by mohla nastat smrt WinApi a MFC, tohle mi pripada nejstrasnejsi,
kdyz chci delat UI na windows, tak jedine Qt. windows by potreboval byt posixovy system, kvuli utrpeni s mingw/cygwin.
3) libi se mi Visual studio i Visual studio code jako IDE co se tyka pouziti a ovladani, ale uz ne MSVC kompiler.
4) powershell zacinam brat na milost, ale radsi mam bash.
5) proc se neotevrit komunite.
6) proc nespolupracovat i s applem a udelat spousteni jejich aplikaci, windows jako takovy system, ktery spusti jakekoliv binarky.

TFSi
29. 9. 2020 • 20:10

To jen tak nedopadne...
Vývoj směřuje k tomu, že na Youtube, Netflix, a internet obecně bude stačit telefon, tablet, na základní kancelářskou práci něco podobného. PC zůstanou pro ty, kteří to opravdu potřebují (specializované nástroje typu, 3D konstruování, střih videa, programování,...) a těm MS hodí rukavici v podobě Windfows as a service - tedy: chceš dělat? Tak zaplať měsíční paušál. Jinak ti Win zablokují spouštění aplikací a budeš v zádeli...

Alois Novák (checheche)
29. 9. 2020 • 19:54

Dnes jsme se už opravdu dostali do stavu, kdy BFU Windows nepotřebuje. Web vypadá a funguje všude stejně (sbohem Flashi, Silverlighte, Java applety). Kancelářské soubory (pro osobní potřebu) se dají číst přímo v mailu nebo telefonu - BFU je stejně neupravuje.Hudba/video se přehrává z Youtube, Spotify, Netflixu a podobných (pro BFU je vrchol stáhnout film ze serveru na U - na torrenty zapomeňte - ale i na to je líný). Když se objeví nějaké multimédium offline, tak to přehraje jakýkoliv přehrávač v systému nebo VLC, které je všude.Pro netechnické mladé je dneska stejně hlavním systémem to, co mají v telefonu. Počítač (čili notebook) je pro ně neohrabaný krám.Na druhou stranu, je tady hromada složitého profi softwaru, která před sebou valí neuvěřitelnou kouli závislostí vyžadující zpětnou kompatibilitu, jinak se to sesype jak domeček z karet...Takže si (ač nerad) myslím, že z desktopu se dřív stane marginálie, než na něm dojde k nahrazení Windows Linuxem.

cervus44
29. 9. 2020 • 19:37

Tak dokázal jsem win na dva týdny bez problému nahradil telefonem připojeným přes DeX konzoli k monitoru a periferiím, takže linux také nebude problém.
Tady jde spíše o lidi, kteří potřebují specifické aplikace, které je problém spustit přes emulátory.

jinej Michal
29. 9. 2020 • 19:19

Určitě si přečtěte

Články odjinud