Cloud je nejvetsi zlo, co nas mohlo potkat. Technologicky to miluju, ze vsech ostatnich pohledu to nesnasim. Zaruky veskery zadny, ani provozni, ani bezpecnostni. Jen marketingovy kecy. Data se valej kdo vi kde, pristup k nim ma kdo vi kdo. Platit musim nesmyslnou subskribci i za neco, co vubec nepotrebuju. A kdyz se nekdy provider rozhodne, ze moje sluzby u nej proste nepobezi, nebo ze ke svym datum uz proste nedostanu, tak to tam proste nepobezi a k datum se nedostanu. Joo, muzu se zkusit soudit 😃
Kdysi jsem to zkoušel. Vyzkoušel mnoho distribucí, dualboot... Každá měla něco dobrého ale něco jí chybělo a naopak. Polovina hardwaru (skener, zvuková karta, dvi výstup z grafické karty...) mi tam nefungovala a opravdu nebudu "tlačit na výrobce aby k tomu napsal ovladač". Nedodělaný software ve verzích 0.2x... a žádná adekvátní náhrada toho okenního. A poslední hřebík do rakve tomu zasadila arogance komunity kolem Ubuntu, když jsem se ve fóru na něco zeptal. Jo, ve firmě jsem nějaký embedded Linux normálně používal. Ale na doma mě opravdu nepřesvědčil.
A ještě jsem zapomněl - když jsem se pokusil zkompilovat RT jádro, které jsem potřeboval pro práci s hudbou, tak to samozřejmě skončilo destrukcí systému... Fakt tolik času nemám, abych se s tím rozčiloval.
To 10 let spal ? Už ve Windows 7 byl ten linux shell - script .Dokonce gimp a xserver šel na Windows spustit. Dokonce bych řekl, že v jisté verzi Windows 7 vyměnili celej subsystém RPC za ten "linux compatible".
Z hlediska uživatele je tohle úplně jedno. Stejně jako mi je jedno jak přesně je řešeno spalování benzínu v mém autě, pokud slouží k mé spokojenosti, tak je mi jedno jádro OS na kterém spouštím aplikace nutné pro mou práci nebo zábavu. Tedy jako zajímavost dobré, prakticky však bezvýznamné pro používání konzumní elektroniky.
Z hlediska uživatele by bylo úplně jedno i kdyby spaloval úplně jiné palivo.Ostatně linux je kromě počítačů skoro všude (telefony, televize, pračky, ledničky...), PC jsou prakticky jedinou platformou, kde vládne windows.A taky si myslím, že neni žádný probém a tím spíš, že se z toho stane základ, tak současné problémy opadnou. Spíš je jiný problém, pokud něco získá přílišný podíl na trhu, začně se to chovat k uživatelům nepřátelsky.
Dovedu si to představit. Vše je dnes na webu. Některé programy by ovšem byly problém, ale je jasné že to nebude ze dne na den, za tu dobu by se to mohlo doladit. BFU nezajímá na čem jede, jen si chce otevřít web a nic moc jiného.
Škoda že tyto články nečtou uživatelé. 😀 Ti co na těch počítačích celý den pracují. By se potrhali smíchy.Pro Microsoft je Windows klíčový produkt, to jestli vykazuje vysoký okamžitý zisk a nebo nárůst obratu v penězích nehraje nyní roli. Ten produkt je totiž pekelně drahý na údržbu a vývoj, ale není ztrátový.V konečném, a nebude to dlouho trvat, čase se ziskovost přesune i na Windows. Jakmile se změní model pořízení licence na předplatné. Dnes je většina prodána jednorázově jako OEM, odhadl bych tak za 20-25 USD licence. Až to bude 50-80 USD ročně tak to bude pro akcionáře skvělá zpráva. Pro ty kterým se to jeví jako drahé, tak třeba jenom Spotify "zábava" stojí cca. 60-70 EUR ročně.Zmiňuje se tu Azure a dominantní Linux kontejnery, chacha, dominantní jsou klíčové komerční aplikace na Windows/SQL kvůli kterým to firmy pořizují. A dál příplatky za HA a další velmi specifické služby/úlohy.Nějaký basic/free program vždy musí být, ale člověk který netuší která bouchá by se divil, že jsou i české, tzn. malé v porovnání se světem, firmy které na tom fungují a měsíčně "utrácejí" 10 tis. - 100 tis. EUR, protože jim to přijde jako levnější.Zmínky o přepsání, nahrazení jádra Windows za cokoliv jiného, je fantasmagorie největšího kalibru. Toto není Apple který změnil Systém 7 na MacOS a tím defacto "rok staré" Apply pohřbil a znehodotil. Stejná situace se bude odehrávat u Applu s přechodem na ARM. Ale Adobe a Microsoft pro Mac, mají aplikace licencované předplatným, takže uživatel bude spokojený. Ti co nemají předplatné, zapláčou a koupí si ho s novým Applem.
MS ma z licencii Windows a Office z domacich uzivatelov dost malo, aspon v pomere k tomu, co ma z firiem. Model platenia za sluzby v systeme by mu u domacich uzivatelov mu moc nefungoval. Skor to bude tak, ze nejaky zakladny Windows bude zadarmo, resp. licencia v cene pocitaca, a v pripade funkcii navyse sa bude platit. Budu musiet najst nejaky model, co sa ujme. V ramci Office, Onedrive a Xboxu to uz nejako funguje. S jadrom systemu to priamo nesuvisi, ved Windows beziaci na jadre Linuxu by zase bol len Windows, so vsetkymi funkciami a sluzbami. Urcite by to nefungovalo tak, ze by si uzivatel mohol do nejakeho Ubuntu z repozitara doinstalovat Windows.
Jistě. Bude, je, Windows 10 SNebo nějaký jeho nástupce, ale funkcionalita bude omezena na stáhnutí aplikací pouze z MS Store a možnosti využívat pouze cloudové služby Office 365 a online připojení k Internetu. Výrobci připravují podle specifikace Intelu notebooky s integrovaným LTE/5G modemem, mají ale nějaké zpoždění, asi problémy s 5G obecně.No a Home verze, která odemkne stávající funkcionalitu, bude v předplatném Office 365. Ale na rozdíl od tebe si myslím, že většina uživatelů si O365 koupí. Už dnes jsou statistiky, které prokazují že mladí lidé nemají problém s měsíční platbou.
vámi uváděné výhody Windows pro MS ale budou platit i tehdy, pokud vymění jejich jádro za jiné...
To je jako kdyby Škodovka začala místo aut vyrábět hrnce. Jenom proto, že na to mají lidi a vybavení.Jádro Windows, to není pouze ten kód, ale obrovské know-how, dokonce se to dá i ocenit jako "majetek" firmy. Kromě toho jsou na Windows postaven veškeré další software, nejen kancelářský, ale hlavně ve výrobních firmách, tam by byly obrovské finanční škody atd. Samozřejmě se dá argumentovat tím, že MS vyměnil jádro Edge. Ale tam měl MS důvody úplně jiné. Google prostě "blokoval"/zpomaloval služby pro původní Edge a těžko, i při takovém množství programátorů, se dá zpětným reinženýringem tyto úmyslné bloky včas odhalovat a vytvářet opravy. Takže je Chromium, a MS tam optimalizuje kód ab to tolik nežralo paměti atd. A stejně to původní jádro tam bude, kvůli kompatibilitě firemních aplikací.
Microsoft již Windows až tak moc nezajímají. Vidím to u nás v práci, která přitom jede na Microsoftu prioritně. Ale klíčovým nástrojem se staly MS Teams. Ty sice mají aplikaci pro Windows, jenže to je jen kontejner obalující webovou stránku, když se přihlásíte přes browser, získáte totožně rozhraní. MS Teams jsou navíc dostupné i pro iOS, iPadOS, Android.A teď pro ty, kteří s tím nemají zkušenost: MS Teams dokáží nahradit skoro veškerý kancelářský software. Mají integrovaný Word, Excel, PowerPoint, jako záložky tam lze připojit mnoho dalšího obsahu — hlavně webové stránky, ale třeba i některé ERP systémy, ServiceDesk, reporty přes PowerBI. No a k tomu navíc integrovaný multichannel chat ala Slack, telefonie, vše s řízením oprávnění.Někteří kolegové v práci již dnes zapnou počítač, spustí se jim Teamsy a oni celý den dělají v nich. Jiný nástroj už vůbec nepoužijí.Pak je skutečně úplně jedno, co běží pod tím, jestli Windows nebo Linux nebo iPadOS. Vítězem přitom zůstává Microsoft. Alespoň takový obrázek v práci nyní vidím (pracuji pro firmu s 20 tisíci zaměstnanci, z toho 2/3 v kancelářských pozicích).A největší perličkou na tom je, že když jsem byl na gymnáziu na synových třídních schůzkách na začátku školního roku, aby nás informovali o všem možném, jak jsou připraveni na druhou vlnu Covidu apod, tak uvedli, že Teamsy budou také jejich nástroj pro distanční výuku, pokud nastane... již od příštího pondělí. Takže synátor bude na online učení používat stejný software jako já v práci.
O tohle se dřív kdekdo snažil v browseru - následkem jsou webové verze MS Office a Google tamtéž. No a nakonec to MS dokázal jinak.
A kdo to těm dětem koupí? Lépe řečeno, zaplatí? 😉
děti to budou mít nejspíš přes webové rozhraní zadarmo. Škole dá MS covidové licence zadarmo s vědomím, že tohle se jim v budoucnu násobně vrátí v podílu na trhu případně nákupem ověřené technologie v době pocovidové
Jak by se to mohlo jmenovat... windus? nebo lindows? 😃
Winux. 😉
MS Windows. Že se někde dole změnilo jádro 99% uživatelů vůbec nepozná.
Obecně je zažito, že Windows jsou v porovnání s linuxem nestabilní, ale s uživatelsky příjemným UI. Já bych to viděl opačně:Z technologického hlediska, pokud se M$ podařilo za ta léta jakž takž odladit mikrokernelový operační systém, tak by udělal hloupost, kdyby to zahodil! Ono to monolitické jádro (byť už dlouho modulárně rozšiřitelné) Linuxu byla vždy z nouze ctnost, protože se GNU komunitě nedařilo mikrokernel odladit (viz třeba projekt GNU Hurd).Já třeba používám oba systémy a šílené martyrium s ovladači v Linuxu (kdy stačí mít trochu jinou verzi jádra, než pro kterou byl ovladač vytvořen, a už to nefunguje), bych rozhodně na Windows nechtěl. Na druhou stranu otevřenost a konfigurovatelnost linuxových systémů vede k mnoha chytrým nápadům a bylo by dobré, aby se z nich Microsoft poučil a udělal systém - včetně uživatelského rozhraní - trochu více přizpůsobitelný uživatelskému vkusu. Např. taskbary u všech třech aktuálně nejpoužívanějších desktopových prostředí v linuxových systémech (KDE, Cinammon a Dash-to-Panel v GNOME) mají možnost nastavit si "inteligentní skrývání", tj. že skryjí panel pouze v případě, že ho chce překrýt okno (typicky prohlížeč), ale jinak je viditelný. Ve Windows jsou jen extrémní volby (vždy vyditelný, nebo viditelný jen na kliknutí) a přitom ona nejsmysluplnější volba tam není. A tak bych mohl pokračovat s mnoha drobnostmi, které lze na linuxu chytře přizpůsobit, zatímco Windows konfigurace neumožňuje.
Keby sa rozhodli, ze Linux kernel pouziju namiesto svojho, urcite by museli a chceli upravit a navrhnut zmeny v Linuxe, lebo je v nom trochu chaos a nejednotnost, kazde distro ma nieco trochu inak. Otazka je, co z toho by sa dostalo do jadra, tak, jako dnes sa niektore zmeny v Edge dostavaju do OSS projektu Chromium. Mozno nakoniec by to MS ani lacnejsie nevyslo, ale aj situacia, co je dnes, zajtra moze byt ina. Uvidi sa.
Jejich motivace podle mne nebude zlepšení ale úspora nákladů na vývoj.A vidím dost pravděpodobně, že to nakonec nebude linux ale jiné open source jádro. Google má ambice s něčím přijít pro Chromebooky i Android, pak by ho MS mohl převzít.
Od Windows jsem utekl a tak bych tím moc nadšený nebyl. I když pokud nebudou cpát svoje úpravy do jádra, tak ať si nad tím postaví svoje distro jaký chtěj.Pokud by se tak stalo, tak by mohli vydat jádro Windows jako open source. 🙂 Ale to se na 99,99% nestane.
jj z jejich C: D: .... instalace usb ovladacu noveho zařízení po nasunutí do jednotlivych konektorů a podobnych zvěrstev, se mi dělají osypky.
Určitě by to pomohlo multiplatformovosti, kdyby vývojáři vytvořili jeden .deb instalační balíček, ze kterého by šel nainstalovat program na Linux i na Windows. Ještě lepší by pak bylo použití Debianového depozitáře apt-get na Windows.
no i na linuxu začínají sílit univerzální balíčkovací systémy (např snap)deb, rpm a podobné jsou ideální pro server či základ operačního systému. Ale desktopové (zejména komerční) aplikace do nich nakonec nikdo balit nebude. Nakonec i na tom serveru nakonec nad tím základem poběží nakonec skoro vše v kontejnerech.
Není důležité co běží v jádře, ale jak se s tím pracuje. Kdyby to MS udělal, tak by tam stejně nechal všechny ty sr*čkové vlastnosti, které mi vadí na W8 a W10. Žádné zlepšení by se od toho stejně čekat nedalo. MS by spíše využil změnu verze k dalšímu utažení šroubů. Ideálem OS jsou stále XP - systém, který se jednoduše ovládá, nemá nic navíc a je stabilní. Kompatibilní spouštědlo programů. Není třeba nic vymýšlet. Pokud to někdy pochopí vývojáři GNU/Linuxu, bude to konec Windows.
I kdybys mel zcela dokonaly konkurencni OS, porad by to neznamenalo konec Windows. Porad tu totiz jsou historicke programy jen pro Windows, statni sprava zavisla na MS Office a Exchange, ucitele ve skolach se nic jineho ucit taky nebudou, hry jen pro Windows, vyrobci notebooku maji zakazano nabizet stroje bez Windows... je toho hodne. Windows jsou proti Linuxu pytel ho*en, ale byt lepsi proste nestaci.
Výrobci ntb nic takového zakázáno nemají a notebooky bez OS nebo dokonce s linuxem sehnat jdou. Problém je v něčem jiném - prakticky nikdo to nekupuje. Ty 2,4% uživatelů, kteří přešli na linux, aby ušetřili za licenci Windows, to jaksi nevytrhnou. A co se nekupuje, to se nevyplatí vyrábět.
viz napr Lenovo a edice NB napříč portfoliem s predinstalovanym Ubuntu.
Primo zakazane to nemaji, ale kdyz zacnou prodavat stroje s Linuxem, prestane jim MS davat OEM licence Windows za tretinovou cenu. Takze to vyjde nastejno.
Psal jsem to tu nedávno - budoucnost je v aplikacích běžících v cloudu. Doma budete mít jen tenký klient na kterém poběží internetový prohlížeč, nic víc. A je fakt úplně jedno pod jakým operačním systémem ten prohlížeč poběží, to může být klidně systém který běží v chytré ledničce nebo televizi 😉
Ne všude je dostatečné online připojení...
Jakože přesun dat v RAM bude řešený síťovým kabelem? Protože jinak to není tenký klient.
už aby to bylo. minulý týden jsem si pustil Citrix Workspace na mobilu a streamoval tu plochu do televize ve 2k. fakt mne uz nebavi s sebou tahat notas.
Na tohle tu máme dávno Miracast, což je úplně něco jinýho.
Microsoft má problémy : Výpadky cloudu Azure :http://goshify.tny.im/l/d7a81832-932b-49ad-b264...
A bude se to jmenovat Windows 11 B-]
Nie, bude to Winux.😀
Jediný použíteľný OS na trhu nahradiť open source nedorobkom? Ja som arch používal pol roka, používal som ho v práci. A ak som si chcel niečo čo i len trošku viac customizovať tak bol problém a zabil som vždy tu 10 min tam 20 min bolo treba googliť. A ajtak ten systém nefungoval úplne tak ako som potreboval. Linux je naozaj dobrý pre BFU ale nie pre usera ktorý chce od OS viac ako browsovanie na nete alebo pozeranie filmov. Po pol roku keď som si zložil nový PC som sa vrátil k Windows (lebo linux vačšinu highend komponent nepodporoval) a linux mám na druhom SSD ale popravde som naň tento rok ešte nenabootoval.Nevidím v tom zmysel bezproblémový systém nahrádzať problémovým. Skôr ten linux by sa zišlo celý prekopať a možno napísať odznova lebo je tu s nami 30 rokov a stále je to polofunkčný nepodarok. Btw v práci mám kolegov programátorov tí sa tiež nadšene pustili do inštalovania linuxu. Nakoniec dopadli rovnako a po čase sa vrátili k Windows. Majiteľ firmy nakoniec linux vo firme úplne zatrhol.
Ono vpodstate aj ten android je oničom, google doňho nalial kopec peňazí a snaží sa to vyzerať user friendly ale len také stuiahnutie rarka a rozpakovanie je na androide záležitosť na 5 - 10 min. Vo windows to urobím v TOTALCMD za 5 sekúnd. Takže efektivita bežných úkonov na androide je katastrofálna. Dospelý linux je na tom o niečo lepšie ako android ale stále to nie je žiadna sláva.
Možná byste si měl nejdříve ujasnit pojmy. Řeč je o kernelu, nikoli GNU nástrojích okolo. A kvalita linuxu ( = kernelu) je proti tomu ve Windows na mnohem vyšší úrovni.To, zda jsou Linuxové distribuce použitelné pro práci a hry je otázkou konkrétního uživatele. Já ho na obě věci používám a spokojenost (jedu Arch).Zdar Max
Tvrdit, ze kvalita linux kernelu je vyssia.. je hodne odvazne tvrdenie!
Podpora hw je v Linuxu mnohem širší, protože vendoři prostě drivery neudržují, takže s novější verzí win/kernelem končí. Tu a tam to občas řeším, třeba tiskárny Canon tím byly jeden čas hodně známé, ale není to jen o tom, je to i o grafických kartách a jiných věcech. Každopádně to, že je širší, neznamená, že Linux podporuje všechna zařízení jako Windows.Co vím, tak Windows má stále problémy s RT i latencema při zpracování požadavků.Memory management také nemá windowsí kernel úplně ok, spíše je to stále slabota.Podpora filesystémů je žalostná a ntfs, ač ho považuji za jeden z nejvyladěnějších fs, naráží na své limity.Síťová podpora je ve Windows také zaostalá, Linux je v tomto na míle vepředu.A tak bych mohl pokračovat. Je toho opravdu hodně, jen BFU mají prostě ve zvyku sledovat novinky v UI a neřešit motor (kernel).Zdar Max
to je dost relativne a zalezi od uzivatela, ja som napriklad mal vzdy opacny problem
Tak samozrejme. Od te doby co vyrobci prisli na to ze tohle se da z HW vynechat, tamhleto osulit... (vsak to doopravime ovladacem pro MS Win), tak se da snadno na takovyhle nepodarky narazit (u tohohle je podkategorie, kdy se podobnyma workaroundama resi pozdeji nalezene chyby v HW navrhu). Nechvalne znama skupina HW pro tuhle kategorii jsou GDI tiskarny a jednu dobu jeste lepsi SW modemy (coz bylo orezany komplet az na AD/DA prevodnik + rele, zbytek se delal softwarove, pres “ovladac” - jen uzivatel nesmel mit slabsi stroj, to byl pak neprijemne prekvapen - i kurzor mysi se zadrhaval).Samostatna kapitola jsou “vyrobci”, kteri nemaji problem pouzit stejne VID:PID pro ruzny, klidne vzajemne nekompatibilni, HW (opet pod poklickou “kdyz uzivatel pouzije nas ovladac pod MS Win, tak to stejne nepozna”).Pak je samozrejme jeste kategorie vyrobcu co jsou presvedceni ze “1+1=2” je hluboke dusevni vlastnictvi a proto je potreba peclive chranit kazdy byte i za cenu obskurnosti.No a BFU pak prijde se zaverem “Pod MS Win to chodi, pod XY ne. Takze XY musi byt naprd”. Kez by svet byl tak jednoduchy.
to mas tak, ked sa teoria rozchadza s praxou. BFU nezaujimaju dovody, preco je to tak , ale iba fakt, ze driver pre Linux nema a pre Windows ma. Rozsirenost Windows tu hra prim.
Linux ovladac povetsinou ma. Ale pro tu neosulenou verzi (t.j. tu standardni, plnohodnotnou).Ale neprimo narazime na duvod proc je, alespon prozatim, myslenka ze MS Win bude mit Linux jako jadro, IMHO nemyslitelna.Linux je monoliticky jadro, ovladace (i kdyz jsou zkompilovany jako modul) jsou soucasti jedne konkretni verze jadra.Pokud by, hypoteticky, melo nastat to co rika clanek, pak odpadnou vyrobci HW co to suli (coz je pomalu nadpolovicni vetsina desktopovyho HW) nebo s kazdou aktualizaci MS Win musi vyrobce HW dodat novy ovladac (pokud mozno s predstihem) nebo musi MS zastydnout na nejake konkretni verzi Linuxu (jako jadra) na dlooouhou dobu (a sbirat posmechy o zastaralosti. V tom lepsim pripade).Ac Linuxak (i kdyz to asi podle ikonky nevypada), nevidim realnou ani jednu variantu.Jeste by byla jedna moznost, o nic mene kostrbata - soucasti “instalace” ovladace bude build ze zdrojaku pro prave nainstalovanou verzi MS Win (resp. jejiho jadra). Pripadne ze ovladace (v podobe zdrojaku) pujdou od vyrobce ne ke koncovemu uzivateli, ale k MS ktery zkompilovany ovladac (modul) pribali do instalace/aktualizace MS Win. Tim ale zase odpadnou “prasata” (90% levnych komponent). To ale porad neresi pripady, kdy napr. HP ma v notasu Inteli grafiku, ale original Inteli ovladac se pouzit neda pricemz z pohledu OS jde o Intel grafiku (takovy pripad uz v minulosti nastal, grafika potrebovala workaround jinak se neprobrala ze sleepu). Podobne na tom jsou jsou/byly onboard zvukovky.Zkratka idea hezka, ale v praxi to bude kulhat na obe nohy. Takovyhle zmeny si muze dovolit jen vendor co ma pod palcem jak HW, tak OS. Coz MS neni.
To že neschopný a neumíš si nic nastavit, pokud k tomu nemáš nějaké klikátko není rozhodně vina Linuxu. Tvrdit o Linuxu, který má desítky distribucí, několik windows managerů, které jdou ještě dále upravovat, kde si můžete zkompilovat jádro přesně na míru svého počítače, že nejde víc customizovat jen ukazuje, že jste totální lama.No a k těm highend komponentám: 99% superpočítačů jede na Linuxu, kdežto na Widlích jedou jen šunty určené na hraní v dětských pokojících. : )
Linux je složitější.
Neni. Je slozitejsi pro clovek zvykleho delat veci po windowsim zpusobu. Stejne tak je widnows slozitejsi pro cloveka zvykleho na linuxovy zpusob.
vůbec jste nepochopil, že řeč je o jádru a ne tom desktopu nad ním
ano
Tak možné je samozřejmě všechno, jen je otázkou čas. MS jde cestou multiplatformního .Net Core a vyvíjí multiplatformní Visual Code. MSSQL už také na Linuxu běží, tedy s jistými omezeními. Jen to nikdo moc nemůže používat, protože to žádný dodavatel sw ofiko nepodporuje.Reál je takový, že Windows není POSIX a je silně svázán s NTFS a VSS, tj. i sám MS má problém dát do plné produkce ReFS.Většina jeho klíčového sw je stavěna čistě pro Windows a podpora na Linuxu není. Musel by tedy přepsat jeho celý ekosystém.Stačí se podívat, jak dlouho mu trvá přepis Windows UI do něčeho jiného, 7 let vývoje a jsou na půl cesty. Za dalších 7 let můžeme očekávat, že UI Windows bude přepsané a možná se i dočkáme výběru, zda chceme, aby sebou windows tahaly obsolete balast, či nikoli.Já to tedy nevidím tak jednoduše.Zdar Max
otazka je jak moc by museli prepisovat, kdyby udelali mezivrstvu.ale pokud by se dokazali presaltrovat na jiny kernel za 10 let, tak reknu dobra volba. podle me muzou mit svuj kernel, ale chce to posix.
Každá mezivrstva navíc, každé volání navíc, to vše by způsoboval performance impact. To tedy není všespásná cesta.Zdar Max
Což krásně vidíme na příkladu Wine a konkrétně u her. Ano obvykle je to pomalejší, ale neovlivňuje to hratelnost pokud hra užívá Vulkan a jsou případy kdy i hra s Direct3d běží na linuxu lépe než na windows prostě proto že mezivrstva DXVK v tý hře umožní běžet lépe než na windows.Ono jako musí se překládat systémový volání a když se z User space volá do Kernel space je to pomalí vždycky, takže aplikace kterým jde o výkon se budou snažit tato volání minimalizovat a ostatní nenarazí na tu mezivrstvu.
Neovlivnuje to hratelnost?!Na vykon i stabilitu to ma mnohde dost zasadni dopad.
Ovlivnění hratelnosti záleží hra od hry, co ta hra všechno využívá a co už je implementováno ve Wine/DXVK/... Wine jsem uvedl jako proof of concept, že ty dopady překladové vrsty mohli být zanedbatelné, ne že wine je dokonalí. Nemyslím že MS by tu vrstvu vzal v podobě wine, ale že by si napsal vlastní. Nebo lépe řečeno, by portovaly tu vrstvu z Windows 10X, kde už to takhle řešeno je jak to chápu.K příkladům: Z AAA her jsem nedávno hrál Doom Eternal a Kingdome Come: Deliverence. Obojí hratelné bez problému.Doom eternal má výhodu, že jde o hru s Vulkan rendererem. Takže tam nejsou potřeba žádné překladové vrstvy pro DirectX. Obecně hra stabilní a bez problému.KC😃 také bez problému. Nestabilita byla ze začátku, než se vychytaly drivery na moji novou GPU (AMD Navi), ale stabilní stav jsem měl už v době, kdy jsem ještě každou chvíli narážel na nadávky uživatelů windows že AMD neumí udělat drivery. Pokud by Microsoft ale přecházel na linux kernel, Direct3D by pravděpodobně neřešili překladovou vrstvou - DXVK, ale driverama a tak by se situace mezi DirectX a Vulkanem vyrovnala.
Tím, že některé hry na Linuxu pod wine běží rychleji, to je podle urban legend.Reálně jsem zaznamenal to, že někdo tvrdil, že nějaká hra běží rychleji, ale pak se ukázalo několik věcí:- hra pod wine nevykreslovala vše jako pod windows, čímž získala výkonnostní bonus- hra pod linuxem měla vyšší fps, ale i tak subjektivně běžela hůře (= neběžela plynule), tzn. ukazatel fps není to, o co by se dalo opřítDřív jsem se hodně zabýval rozcházením her pod Linuxem a provozováním hereních serverů, takové byly mé zkušenosti.Dnes už to neřeším, buď hraji hry pod Linuxem, co jsou nativní (vesměs přes Steam), nebo ty, co mně zajímají, si pouštím přes wine (Steam pod wine) a nemívám problém.Pravdou je, že nepařím AAA tituly, co hned vyjdou, takže pro mladšího hráče, který jede aktuální pecky, to stále není. Vím např., že mladá populace ujíždí na Fortnite, který je pod wine stále problém (Battle Royale).Zdar Max
Nevím jak to měřit jinak než pomocí FPS. Subjektivně to můžeš hodnotit hůře, protože to očekáváš a tak si všímáš problémů i tam kde jsou i pod windows. Odkazuješ na situaci dříve. Wine udělalo obrovský skok kupředu.U Fortnite je problém jiný. AAA hra co vyjde pokud je to singleplayer je hratelná téměř okamžitě. Doom eternal jel v protonu během pár dní.Problém je, že Fortnite využívá anticheat (EAC), kterej si hlídá zda se s procesem neděje něco divnýho, někdo mu neleze do paměti,... windows proces pod wine se prostě "divně" chová. Ovšem, zde je řeč o tom zda lze použít překladovou mezivrstvu pro běh windows aplikací na systému postaveným na linuxovím kernelu. Wine je proof of concept, nikoliv příklad všechno funguje dokonale a dá se předpokládat že MS tu mezivrstvu zvládne udělat lépe (protože mají přístup k implementaci ve windows) a sám EAC se přizpůsobí, protože jeho funkce je dost extrémní a běžné aplikace tohle nedělají tak to moc jinde vadit nebude.
Nebýt Windows předinstalované snad na každém HW a neběžet na nich hry, tak by jejich podíl vypadal úplně jinak. Plno lidí se bojí přejít na jiný OS protože "je jiný" a přitom je většina jejich činnosti zcela nezávislá na platformě (maily, web, textový editor,...).
tyhle domácí uživatele myslím vyřeší postupně chromebooky, tedy nějaký spouštěč prohlížeče a webových aplikací. Pro většinové(!) domácí uživatele je to nesrovnatelně pohodlnější než Windows nebo dokonce i než vymazlené linuxové desktopy.Pro MS je dnes mnohem důležitější firemní prostředí. Tam by ztráta dominance měla dopady i na další služby.
Většina. A kvůli těm deseti procentům používám Windows.
Co jim zbývá, když začal úprk od x86.Jasnou budoucnost ukázal Apple, nativně Linux a jeden OS, procesory pro mobily, notebooky, TV .... .Stejnou budoucnost plánuje i Google, který také obsadí vše.Stejnou budoucnost, OS pro vše, ukázal i Huawei, který ale Trump zakope pod kytičky.
ja si myslim, ze cina/rusko/indie sice nebudou hned na spici CPU/GPU,ale ze budou delat vsecko proto, aby se tam dostali.
Mac OS je postaveny na BSD.
android ma svuj user-space, chrome os na chromebookach ma svuj user-space,ale vevnitr je linuxove jadro.mac os x ma pekne graficke rozhrani a vevnitr je uni*oxvy system, postaveny nad mikrojadrem a *bsd.uplne lehce si dokazu predstavit, ze by i windows pouzilo jako zakladnejaky uni*ovy kernel, nemyslel bych, ze to bude linuxovy kernel, spis *bsd, kvuli licencim, ale ja osobne bych byl fanousek takoveho reseni.klidne bych chapal, kdyby MS do uni*oveho kernelu preneslo nejake veci z puvodniho kernelu, ale hnusarny uz by zas pretahovat nemuseli.1) C# a .NET beru, ne ze bych byl extra fanousek, ale je to ok.2) konecne by mohla nastat smrt WinApi a MFC, tohle mi pripada nejstrasnejsi,kdyz chci delat UI na windows, tak jedine Qt. windows by potreboval byt posixovy system, kvuli utrpeni s mingw/cygwin.3) libi se mi Visual studio i Visual studio code jako IDE co se tyka pouziti a ovladani, ale uz ne MSVC kompiler.4) powershell zacinam brat na milost, ale radsi mam bash.5) proc se neotevrit komunite.6) proc nespolupracovat i s applem a udelat spousteni jejich aplikaci, windows jako takovy system, ktery spusti jakekoliv binarky.
1) Runtime částečně už na linuxu je - .Net core. Není třeba nic dávat do kernelu. Fakticky stačí dodělat UI
1) nemůžu soudit, jsem jeden z málo co to nikdy nepoužil, ale C++ je strašný z hlediska složitosti, přenositelnosti a řešení kravin místo reálných problémů. Zkuste bez C++17 vylistovat obsah adresáře s diakritikou, seřadit soubory podle názvu. zobrazit je upper case a otevřít soubor větší než 4GB. Fakt nechcu moc.2) WinAPI je hodně zastaralý, ale bohužel asi nutný kvůli starým aplikacím. Qt by bylo ok, ale jeho licenční politika je taková, že vývoj komerčních aplikací je na hraně a je to čím dál horší (LGPL2, pak LGPL3, pak ... kdo ví). Navíc QWidgets jsou tak nějak polomrtvý a přidávají se nové komerční moduly, na stávající se kašle. Rozumná podpora HiDPI displayů je od Qt5.143) IDE je super, kompiler asi v pohodě (kód se mi zdá srovnatelně rychlý jak gcc, čas překladu nemůžu porovnat), co mě štve je standart template library v debugu s množstvím kontrol, co kód zpomalují řádově 100x ... snad někdy vývoj vzdají a přejde se na STL z BSD. Clang by mi asi nevadil, má možná lepší hlášení warningů a chyb.4) skripty píšu v Pythonu, nemůžu porovnat5) nevím jak je to myšleno u většiny komunitních projektů vidím hodně problémů (kvalita dokumentace, řešení netriviálních chyb, vývoj nudných, ale potřebných věcí, koncepce, jednotnost API, ...)6) hádám je problém v podpoře dalších API. Autoři Apple nespolupracují s nikým a snaží se vytvořit vlastní, proprietární, uzavřený svět (Metal vs OpenGL/Vulkan), což nedělá ani MS a Apple zaslouží smrt
Důvod proč linux a ne bsd je právě o tom, že linuxové jádro vytváří mnohem víc lidí. Apple si žije ve světě s vlastním hw, tam těch pár ovladačů dá vlastními silami.Ale samozřejmě tohle se může změnit. Třeba Google udělá jádro pro Android a otevře ho a další firmy ho začnou upřednostňovat jako základ pro sebe (podobně jako Chrome vs Firefox, byť tam to byla delší cesta od jádra z KDE přes mezičlánky).
Jen to ne. Google Fuchsia mi nepříjde jako dobrej nápad. To že by to bylo FOSS nic neznamená, když hlavní linii bude mít pod kontrolou Google. Mnohem lepší je "nezávislá" Linux fundation která bere prachy od půlky IT korporátu a s žábou, tedy vlastně tučňákem na git repo je Linus, než když by tomu přímo vládl jen Google. Alespoň můj názor
To jen tak nedopadne...Vývoj směřuje k tomu, že na Youtube, Netflix, a internet obecně bude stačit telefon, tablet, na základní kancelářskou práci něco podobného. PC zůstanou pro ty, kteří to opravdu potřebují (specializované nástroje typu, 3D konstruování, střih videa, programování,...) a těm MS hodí rukavici v podobě Windfows as a service - tedy: chceš dělat? Tak zaplať měsíční paušál. Jinak ti Win zablokují spouštění aplikací a budeš v zádeli...
No a to je ale ten největší zabiják Windows. Množství peněz na jejich vývoj nebude moc klesat, ale počet zákazníků ano. Postupně jak lidi budou přecházet k jiným mobilům bude muset MS přijít s metodou jak od zbívajících shrábnout víc peněz, třeba to windows as a service a to způsobí větší migraci těch zbívajících. Do toho příjde třeba i nástup ARM na desktop, takže budou muset o to víc investovat do podpory více platforem, z čehož nakonec jim může vijít, že udělat vlastní vrstvu kompatibility na způsob Wine a tu pustit na linux kernelu pro ně dlouhodobě bude výhodnější, protože náklady na vývoj kernelu se rozloží mezi mnohem víc lidí.
ano, a mozno sa v MS uz zacali pripravovat, ked prerabaju a zjednodusuju jednotlive vrstvy systemu, ale nebude to tak rychlo
Tohle mi asi dává smysl, na druhou stranu nevím jestli je kernel windows nějak moc kódu. Spíš bude problém právě v aplikačních vrstvách jako winapi, MFC, .NET, UWP a miliónu různých komponent, kde různá API fungují po pětadvaceti letech a byly třikrát nahrazené. Dnes snad ve Windows pořád existují kodeky videa, které tam byly ve Win3.1. Jestli to běží na WinNT kernelu, je celkem jedno, asi byl navržený velmi dobře a staré komponentní rozhraní (XPCOM) a registry se taky nezdají úplně překonané (na srovnání s Linuxovým DBusem si netroufám)
Dnes jsme se už opravdu dostali do stavu, kdy BFU Windows nepotřebuje. Web vypadá a funguje všude stejně (sbohem Flashi, Silverlighte, Java applety). Kancelářské soubory (pro osobní potřebu) se dají číst přímo v mailu nebo telefonu - BFU je stejně neupravuje.Hudba/video se přehrává z Youtube, Spotify, Netflixu a podobných (pro BFU je vrchol stáhnout film ze serveru na U - na torrenty zapomeňte - ale i na to je líný). Když se objeví nějaké multimédium offline, tak to přehraje jakýkoliv přehrávač v systému nebo VLC, které je všude.Pro netechnické mladé je dneska stejně hlavním systémem to, co mají v telefonu. Počítač (čili notebook) je pro ně neohrabaný krám.Na druhou stranu, je tady hromada složitého profi softwaru, která před sebou valí neuvěřitelnou kouli závislostí vyžadující zpětnou kompatibilitu, jinak se to sesype jak domeček z karet...Takže si (ač nerad) myslím, že z desktopu se dřív stane marginálie, než na něm dojde k nahrazení Windows Linuxem.
Kancelářské soubory občas BFU stáhne z internetu. Tam se pak hodí LibreOffice.
Co sleduji BFU okolo, tak je to *velmi* zřídka.Velká část BFU už počítač zapíná jen kvůli větší obrazovce na sledování videa. Jinak všechno (soc. sítě, zprávy - v obou významech, nákupy, fotky/videa koťátek - v obou významech) zvládají na telefonu.Já na desktop nedám dopustit a "mobilizační" trend se mi vlastně nelíbí, ale všímám si, že se pomalu ale jistě stávám menšinou.
přesně tak. 15 letej syn má počítač, ale dost často stejně jen sedí s mobilem a jede všechno tam. Včetně her. Nechápu.Tahle země není pro starý... 🙂
Ech, dal jsem omylem mínus... 3-[
O tom, že desktopy (případně notebooky) skončí a nahradí je tablety, mobily a podobně,....se mluví už strašně dlouho. Ale pořád platí, že desktop je mnohem výkonější, než tablet nebo mobil. Když pominu skupinu lidí, kteří ten výkon potřebují k práci, pak zbývá nemalé procento lidí, kteří ten výkon chtějí třeba pro hraní her a taky web se stává dost nenažraný na výkon.Představa, že si mobil dám do nějaké dokovací stanice a budu k tomu mít připojen velký monitor, klávesnici a myš a můžu s tím pracovat je fjan. Ale co když mě někdo zavolá? Budu mít další zařízení (třeba sluchátka), přes která budu volat? Nebo budu mít mobil na volání a mobil na práci?Rozdíl je i v množství paměti (a ceně za ní). Pro mě je lepší si koupit desktop, než nadupaný tablet/telefon, který za stejnou cenu neodvede ani polovinu práce.Spíš bude pro uživatele důležité, aby jim vlastně bylo jedno, kde pracují. Napříkald s účtem ve webovém prohlížeči je mě jedno jestli jsem doma, v práci a nebo na mobilu. Všude mám stejné záložky, uložená hesla atd. Není v tom rozdíl. A tohle je důležité. Někam přijít, rychle synchronizovat data a začít pracovat.
Co se týká rozdílu výkonu mobilního zařízení VS desktop, bude zajímavé sledovat AMR procesory od Apple - s ohledem na to, že je postupně začnou dávat i do desktopů. Pokud se ukáže, že s ARM procesory jsou schopni výkonově dorovnat (nebo ideálně předehnat) běžné x64 procesory, tak se tím nejspíš otevře prostor pro dostatečně výkonné CPU v běžných mobilních zařízeních (a to nejen v režii Applu) na to aby utáhly i desktop.A k tomu připojení mobilu k TV/monitoru - zkuste se podívat na Samsung DEX. Už teď tam můžete mít z mobilu puštěný "běžný" desktop a zároveň v tom samém okamžiku mobil používat jako mobil. Tak nějak si představuji, že by to mohlo do budoucna běžně fungovat.
Pokial budu high-end desktopy a offline hry s velkymi HW narokmi, vzdy bude trh aj pre tak vykonne procesory, ktore uz do mobilu nenapchaju. Ak keby ARM predbehol x86, stale mozu tych jadier napchat do PC viac, taktovat ich na vyssej frekvencii, pridat viac cache a integrovat zbernice s vyssou priepustnostou ci vacsi pocet PCIe (alebo ekvivalent) kanalov. Vacsina BFU to skoro urcite nevyuzije ale milovnici hier, uzivatelia CAD aplikacii a pod. si radi priplatia za pohodlie.
ARM procáky v macboocích nebudou ty stejný jako v iphonech, co vím. Víc energie a lepší chlazení a menší nároky na velikost čipu vedou k tomu, že budou mít víc jader a větší frekvence.
Myslím to ARM zvládne akorát díky masivnímu paralelismu, ale ne v jednovláknových úlohách. Jeho přednost je myslím spíš výkon na watt energie než výkon.
Tak moji synove maji telefony co jsou vykonostne na tom lepe nez 5 let stary NTB nebo nas 2 roky stary hlavni pocitac. Nejak se ten rozdil rozestrel.
Asi ste kupovali slabsi notebook...
mam a pouzivam Dex, po HW stranke neni problem, ani s vykonom ani s tym telefonovanim pocas prace v Dexe, ale problem je nedostatok android apiek, ktore vedia vyuzit celoobrazovkovy rezim a prisposobit sa aj klavesnici s mysou. Okrem browsera a MS Office toho vela nie je, a vyvojari sa do prisposobovania nehrnu. Takze svojich uzivatelov to ma, avsak vacsina to nepotrebuje.
A co takový tablet iPad? Překoná už nějaké ty notebooky. Ale notebooky, ty tu budou s námi ještě dost dlouho.
se vším souhlasím vyjma posledního odstavce: tam je třeba odlišit nahrazení jádra a toho desktopu nad ním. Jádro půjde časem asi pryč, jeho vývoj je zbytečně drahý a stejně se musí MS angažovat už i v linuxovém. Ten desktop nad ním je ale pro MS klíčová konkurenční výhoda mající dopady i na další jeho business (firemní desktopy, servery, Store s aplikacemi, důvod upřednostnit Azure před jinými...).No a článek mluvil ve skutečnosti jen o jádru, byť chvílemi jakoby autor se také ztratil.
Milý Power BFU, opravdu Ti závidím tvé sebevědomí, které může mít jen hlupák, který ani nezná hranice svých schopností. Mít Tvou povahu kombinovanou s Tvou omezeností měla bych život mnohem jednodušší. Opravdu existuje skutečný svět i mimo křemík a Internet.
Ono i v korporatu se docela Linuxu dari. Jediny problem je asi MS Office.
Sice je BFU jedno co vlastně pohání Chrome, k tomuto účelu slouží ChromeOS, na filmy je ovšem stále nutný offline přehrávač, který má na ChromeOS problém s kodeky. Problém kodeků jsem sice považoval za vyhynulý ale sám jsem se nestačil divit že na Chromebooku si VLC, KODI i vychozi prehravač vylamou zuby na videu v 1080p a HEVC (diky přechodu TV na DVB-T2 bude takových filmů přibývat). Osobně neznám nikoho kdo by používal poloprázdný Netflix, stahování a nahrávání z TV nevymřelo. Kromě toho že pokročilým na některé věci web stále nestačí, nevím jakým způsobem bych na webu třeba enkodoval video, což je operace která žere docela dost výkonu.Telefon jako jediný stroj místo PC? To myslíte vážně že někdo používá miniaturní displej jako hlavní zařízení na prohlížení webu, ještě když jsou všude tak přerostlé ovládací prvky že z té zobrazovací plochy moc nezbyde ještě ke všemu se na webech rok od roku zvětšují ovládací prvky aby na malém displeji zabraly ještě více místa? Mobil je to poslední zařízení na čem bych prohlížel web, hodí se tak na nalezení spojení při čekání na tramvaj nebo na rychlou odpověď v messengeru. A na čem podle vás "mladí" píšou delší texty? Na dotykové klávesnici? Budoucnost je v NTB s dotykovým displejem a otáčecí/odpojitelnou klávesnicí, případně v nějakém docku do kterého telefon strčím a vznikne desktop PC. To by ale někdo napřed musel portovat desktop aplikace na Android a dát jim GUI pro ovládání myší, to by ale zase nebyly použitelné na tom telefonu.
Tak dokázal jsem win na dva týdny bez problému nahradil telefonem připojeným přes DeX konzoli k monitoru a periferiím, takže linux také nebude problém. Tady jde spíše o lidi, kteří potřebují specifické aplikace, které je problém spustit přes emulátory.
holt ty zaostalé firmy vyvíjející specificky sw jen pro win, budou muset portovat své produkty na linux. kdo tu dobu zaspí, muze to zabalit.
ne úplněMS možná nahradí jádro, těžko ale zahodí ten desktop nad ním, ten je pro něj pořád konkurenční výhodou ve firemním prostředí. A dává mu šanci do značné míry předurčovat, jaké aplikace uživatelé budou mít k dispozici, vnutit jim svůj Store.Tedy Windows se postaví jako alternativa vedle GNOME nebo KDE. Z toho pohledu není co portovat.Spíše se udělá nějaká čára mezi webovými aplikacemi a nativními, ještě víc se toho přesune do PWA. Nativní zůstanou jen specializované náročné na výkon.
Ve firemnim prostredi maji Widle uplne jinou vyhodu, nez vlastni desktop. Active Directory se vsim tim dobrym i zlym a serverovou infrastrukturou obecne. Proste se to vsechno relativne jednoduse spravuje a integruje. A dokud tohle unix mit nebude (a kyslim tim relativne dokonale propracovane, ze to naleju, 3x kliknu a “jede to” a ne ze to budu jeste 5 let skriptovat), tak neni realna sance, ze by se vyrazneji ve velkych firmach prosadil - v oblasti desktopu samozrejme. Uzivateli je koneckoncu jedno, v jakym prostredi bude klikat na ikony kancelarskyho baliku, i kdyz ja teda treba Gnome fakt nemuzu (asi to bude tim, ze jen neklikam na ikony kancelarskyho baliku). Windows exkluzivni software se da resit treba virtualizaci aplikaci nebo winem, i kdyz to muze prinest spoustu problemu z pohledu spravy/licenci vetsinou se to bude dat vyresit.
K tematu...https://www.rouming.cz/roumingShow.php
No jo, ale sam sebe microsoft asi nekoupi 🙁
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.