Microsoft | Windows 10 | Linux

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

  • Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu
  • Mnohem více mu vydělává cloud
  • Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Před pěti lety jsme si položili řečnickou a tehdy ještě opravdu kacířskou otázku, co když chce Microsoft vlastní Android? Byla to doba, kdy si už Microsoft pomalu uvědomoval, že bitvu o mobilní operační systém prohrává, a tak se začal soustředit na Android, jehož Play Store záhy zaplnil vlastními aplikacemi.

S odstupem oněch pěti let můžeme zhodnotit, jak moc kacířská ta otázka tehdy opravdu byla. Lumie zmizely, na mobilní Windows 10 si dnes už vzpomenou jen srdcaři a ten vlastní Android? Ano, Microsoft ho vlastně má, byť zatím jen v exotickém tabletu Surface Duo.

Zkraje podzimu 2020 by to tedy chtělo nějakou další odvážnou otázku. Otázku, kterou budeme moci s odstupem dalších let opět zhodnotit, jak naivní, šílená, anebo opravdu věcná nakonec byla.

Klepněte pro větší obrázek
Alespoň částečná odpověď na kacířskou otázku z roku 2015

Tentokrát nám pomohl Eric „ESR“ Raymond, ajťák, spisovatel, ale také propagátor Linuxu, open-source a jakožto zapálený libertarián také absolutní a bezpřívlastkové svobody. Raymond se totiž před pár dny na svém blogu dopustil poměrně provokativního zápisku Last phase of the desktop wars, ve kterém víceméně konstatuje, že je jen otázkou času, kdy Microsoft vymění jádro svého operačního systému Windows za Linux.

Šílená, technicky nerealizovatelná, a především naprosto nesmyslná představa? Nu, možná, ale podobných tvrdých a zdánlivě neohrozitelných pravd, které se po letech zhroutily jako domeček z karet, jsme tu v případě Microsoftu měli už několik.

Namísto automatického smetení ze stolu se tedy pojďme v následujících krátkých kapitolách podívat na čtyři argumenty, které by takový krok mohly obhájit.

Diskuze (95) Další článek: Naučí se Siri česky a slovensky? Apple už na to hledá lidi

Témata článku: Software, Microsoft, Byznys, Windows, Internet, Windows 10, Linux, Operační systémy, Android, Chrome, Edge, Internet Explorer, Outlook, Twitter, Play Store, Opera, World Wide Web, Open source, Chrome OS, Surface, Xbox, API, Ubuntu, Adobe, Lumia


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači