Microsoft | Windows 10 | Linux

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

  • Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu
  • Mnohem více mu vydělává cloud
  • Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Před pěti lety jsme si položili řečnickou a tehdy ještě opravdu kacířskou otázku, co když chce Microsoft vlastní Android? Byla to doba, kdy si už Microsoft pomalu uvědomoval, že bitvu o mobilní operační systém prohrává, a tak se začal soustředit na Android, jehož Play Store záhy zaplnil vlastními aplikacemi.

S odstupem oněch pěti let můžeme zhodnotit, jak moc kacířská ta otázka tehdy opravdu byla. Lumie zmizely, na mobilní Windows 10 si dnes už vzpomenou jen srdcaři a ten vlastní Android? Ano, Microsoft ho vlastně má, byť zatím jen v exotickém tabletu Surface Duo.

Zkraje podzimu 2020 by to tedy chtělo nějakou další odvážnou otázku. Otázku, kterou budeme moci s odstupem dalších let opět zhodnotit, jak naivní, šílená, anebo opravdu věcná nakonec byla.

Klepněte pro větší obrázek
Alespoň částečná odpověď na kacířskou otázku z roku 2015

Tentokrát nám pomohl Eric „ESR“ Raymond, ajťák, spisovatel, ale také propagátor Linuxu, open-source a jakožto zapálený libertarián také absolutní a bezpřívlastkové svobody. Raymond se totiž před pár dny na svém blogu dopustil poměrně provokativního zápisku Last phase of the desktop wars, ve kterém víceméně konstatuje, že je jen otázkou času, kdy Microsoft vymění jádro svého operačního systému Windows za Linux.

Šílená, technicky nerealizovatelná, a především naprosto nesmyslná představa? Nu, možná, ale podobných tvrdých a zdánlivě neohrozitelných pravd, které se po letech zhroutily jako domeček z karet, jsme tu v případě Microsoftu měli už několik.

Namísto automatického smetení ze stolu se tedy pojďme v následujících krátkých kapitolách podívat na čtyři argumenty, které by takový krok mohly obhájit.

Diskuze (93) Další článek: Naučí se Siri česky a slovensky? Apple už na to hledá lidi

Témata článku: Software, Microsoft, Byznys, Windows, Internet, Android, Operační systémy, Chrome, Windows 10, Linux, Edge, Outlook, Opera, Open source, Internet Explorer, Twitter, World Wide Web, Play Store, Chrome OS, Xbox, API, Surface, Ubuntu, Adobe, Redmond


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk