Co kdyby byly Windows open-source?

Microsoft postupně mění své obchodní modely i filosofii. Jeden z technických šéfů společnosti se dokonce nechal slyšet, že by jednou mohly být Windows open-source.
Co kdyby byly Windows open-source?

Před pár dny skončila konference ChefConf. Nebýt jedné panelové diskuze, nejspíše by se stejně jako ostatní zařadila do dlouhé šňůry podobných odborných setkání pro velmi úzký okruh posluchačů, o kterých napíše nějaký ten technologický blog, ale dozajisté se nedostanou na titulní stránky populárních počítačových magazínů.

Tentokrát ale bylo vše jinak, symbolicky prvního dubna se totiž odehrála ona panelová diskuze s podtitulem „Vyplatila se vám sázka na open-source?“ – respektive v anglickém originálu: „Have your bets on open paid off?“

Na tom by samozřejmě nebylo nic zvláštního – podobných diskuzí už přeci proběhlo ohromné množství, kdyby ovšem organizátoři pečlivě nevybrali řečníky. Phila Dibowitze z Facebooku (který na open-source stojí a padá) totiž doplnil Mark Russinovich – jedna z nejznámějších inženýrských tváří Microsoftu a momentálně také technický šéf cloudové páteře Azure, jejíž význam neustále roste. Nejen že nabízí veškerý možný hosting pro své komerční partnery, ale běží na ní v podstatě i všechny služby Microsoftu počínaje Outlookem a konče úložištěm OneDrive. Je to odpověď Microsoftu na podobné B2B systémy od Amazonu i Googlu.

Linux už není rakovina

Je zřejmé, že měl v této sestavě Russinovich hájit především zájmy starého dobrého proprietárního světa – vždyť Microsoftu se dodnes připomíná notně zaprášený výrok Steva Ballmera: „Linux není ve veřejném zájmu. Linux je rakovina,“ který pronesl v červnu 2001 pro deník Chicago Sun Times, ale stalo se trošku něco jiného.

Zmínka o Linuxu a rakovině totiž náleží starému Microsoftu. Ten současný začíná přemýšlet jinak, nebo to o sobě alespoň stále dokola tvrdí. Když tedy přišla řeč na redmondskou korporaci a open-source, Russinovich otevřeně přiznal, že ji dnes Linux v mnoha aspektech skutečně ohrožuje. Nejméně 20 % virtuálních serverů hostovaných na Azuru jsou linuxové distribuce. Linux je uvnitř telefonů s Androidem, uvnitř každé síťové krabičky, jeho jádro (či některé unixové – třeba FreeBSD u Panasoniců) pohání každý chytrý televizor a Linux nakonec obsadil i ty nejvýkonnější superpočítače světa. Ještě před pár lety bylo v žebříčku TOP500 několik clusterů s Windows HPC (speciální edice Windows Serveru pro superpočítače). Dnes je to jediný zástupce na 360. místě.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft (a Satya Nadella) miluje Linux. Z podzimní konference Azure

V takto tvrdém prostředí se musí měnit i Microsoft a už se to děje. Firma nejprve nabídla partnerům prakticky zdarma Windows pro malé tablety, aby jejich cena mohla klesnout na konkurenceschopnou mez, a nakonec oznámila, že nabídne zdarma i upgrade na Windows 10, přičemž přivře oči i před piráty.

Microsoft se tedy pomalu ale jistě transformuje ve společnost, která v případě domácích uživatelů už nechce ani tak vydělávat na prodeji vlastního softwaru, jako spíše na službách. Je k tomu přinucena okolnostmi a měnícím se trhem. Jak nedávno správně poznamenal americký Forbes, Microsoft se postupně promění na freemium. Windows bude prostě rozdávat zdarma jako minimální základ vybavený vestavěnými aplikacemi, a pokud budete chtít více, koupíte si další hračky na Windows Storu, z jejichž prodeje dostává Microsoft stejně jako Google a Apple své desátky.

Obchodní model Windows by v takovém případě skutečně připomínal Android. Snad jen s jediným rozdílem. Android je přeci open-source.

Mohl by být Windows open-source?

Bylo tedy jen otázkou času, kdy konečně padne ten před pár lety ještě nemyslitelný a naprosto bláhový dotaz: Mohl by být jednou Windows opravdu open-source, jehož zdrojové kódy by si mohl kdokoliv stáhnout a základní operační systém libovolně přepracovat podle libosti?

„To je rozhodně možné,“ odpověděl Russinovich, a také poznamenal: „Všechny možné debaty, které vás jen napadnou, zda nějaký software otevřít, nebo nechat proprietární, už v Microsoftu skutečně proběhly.“ A opět zopakoval aktuální marketingovou mantru z Redmondu: „To je nový Microsoft.“

 

„It’s definitely possible“ – Mark Russinovich odpovídá na dotaz, jestli by jednou mohl Microsoft uvolnit zdrojové kódy Windows

 

Russinovich se následně pustil i do technické debaty, ve které vysvětloval, že se něčeho podobného ale jen tak nedočkáme, představa, že si stáhnete balíčky Windows z GitHubu aj. je totiž přinejmenším naivní. Zdrojový kód Windows je obrovský a způsob jeho překladu do strojového kódu nikdy nepočítal s tím, že by k němu snad mělo docházet i někde jinde než na uzavřených počítačových farmách společnosti. Projekty jako Linux a Android k tomu byly naopak navržené už od svého počátku.

K čemu by to bylo dobré?

Podstata ale nevězí v technických detailech překladu, ale spíše v otázce, k čemu by to vlastně Microsoftu bylo dobré. Proměna proprietárního softwaru v otevřený ještě automaticky neznamená, že se z něj stane další všudypřítomný Android a jiné populární svobodné technologie, na kterých dnes z velké části stojí a padá celá informační éra. K otevřenosti musí být nějaký pádný důvod.

Microsoft jej našel třeba v případě své technologie .NET,  kterou postupně po částech uvolňuje komunitě. Zatímco zlí jazykové tvrdí, že je příliš pozdě, jiní podotýkají, že se .NET stále může stát hrobařem podnikové Javy. Na ASP.NET běží hromada podnikových systémů a Microsoft zde má tedy solidní základnu zákazníků. Otevřenost celé platformy by jej ale jednou mohla dostat i na onen linuxový svět. Na Azuru by tedy možná běželo o pár desítek procent více virtuálních linuxových strojů, uvnitř nich ovšem internetové aplikace napsané třeba v C#, což by opět zvýšilo popularitu technologie jako celku, zvýšilo poptávku po komerčním Visual Studiu (nutno podotknout, že Microsoft loni představil i bezplatnou verzi Community) a dalších službách od Microsoftu.

Ale co Windows? Vyplatilo by se to i v tomto případě? Co by vlastně Redmond mohl získat? Když se podíváme na konkurenci, mohli by se zde po vzoru Ubuntu, RedHatu a dalších vyrojit různě modifikované verze Windows? Těžko říci, architektura Windows se totiž oproti linuxovým a tvárnějším distribucím přeci jen liší. Linuxový svět má v tomto směru také bezmála pětadvacetiletý náskok, zatímco Windows byl vždy poměrně solidní – monolitický systém jen drobně upravený OEM výrobci.

Klepněte pro větší obrázek
Kdo ví, třeba se něčeho podobného jednou dočkáme. Ale pouze v případě, že to bude opravdu dávat nějaký smysl.

Windows by v tomto směru tedy spíše než linuxovou distribuci připomínaly AOSP – základní a svobodnou verzi mobilního operačního systému od Googlu bez služeb Play včetně obchodu.

A tak se na chvíli zasněme a představme si, že se tak Microsoft skutečně rozhodl.  Během několika let připraví hypotetický WOSP – Windows Open Source Project, který budou výrobci počítačů (stejně jako ti mobilní) používat k budování svých modifikovaných verzí Windows.

Microsoft bude nadále žít z poplatků ve Windows Storu a provázaných službách. Díky obří základně uživatelů začnou vývojáři chrlit jednu povedenou aplikaci a hru za druhou a Redmond bude stejně jako Apple hlásit rekordní příjmy.

Nebezpečí z Mountain View

Otázkou ovšem je, jestli tou dobou nebude rekordní příjmy naopak hlásit Google ve svém Play Storu a Chrome Web Storu, protože v oné hypotetické realitě s tvárnými a svobodnými Windows bude nabízet androidí programy napříč platformami.

Google se tu celé roky snažil prosadit webové aplikace jako náhradu za ty desktopové. Částečně se mu to daří – většinu času dnes skutečně trávíme v prohlížeči, ale na druhou stranu zároveň platí, že Chrome OS, jakkoliv se jedná o stále slibnější platformu, se do tržních statistik ještě příliš nezapsal. Majoritou nadále zůstává svět Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace z Androidu spuštěné ve Windows. Rychle a prakticky nativně. Zatím to jsou stále jen experimentální hrátky, pokud se však Googlu podaří zvládnout kompatibilitu a integraci do systému, může to být v budoucnu nebezpečná zbraň proti Windows Storu.

Pokud by se však Googlu podařilo spouštět aplikace Androidu nejen na jeho mobilech a tabletech, ale i na platformách ze starého desktopového světa v čele s Windows, mohl by celému microsoftímu snu o freemiu vypálit rybník. Lidé by na desktopech mohli skutečně začít preferovat spíše aplikace z Androidu než ty z Windows Storu, na jejichž nákupu přitom stojí a padá budoucí obchodní model Windows.

Android a jeho současné snahy o přesah na další platformy jsou tedy pro nový Microsoft potenciálně obrovským nebezpečím. Pokud chce Redmond blížící se boj ustát, musí do Windows Storu dostat lepší aplikace než ty, které jsou dnes k dispozici na Play Storu. A to je zatím problém a úkol mnohem důležitější než jakékoliv snahy o otevřený kód.

Diskuze (67) Další článek: Nová aktualizace Windows 7 a 8.1 ukáže reklamy na Windows 10

Témata článku: Software, Microsoft, Byznys, Windows, Operační systémy, Satya Nadella, Technická hračka, Hry pro mobilní telefony zdarma, Linuxový svět, Mantra, Open source, Microsoft Windows, Google Store, Window, Win +, Úzký okruh, Linuxová aplikace, Freemium, Hashtag, Technický šéf, Google Play Store, Pádný důvod, Otevřený kód, Podzimní konference, Technologický blog, Počítačová sestava na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači