Co jste chtěli vědět o tvorbě webových stránek a báli jste se zeptat

Týden s týdnem si podal ruce a já vám předkládám další z mých sloupků. Děkuji všem, kteří mi...
Týden s týdnem si podal ruce a já vám předkládám další z mých sloupků. Děkuji všem, kteří mi poslali svoje dotazy. Zároveň se omlouvám všem, na které se dnes nedostalo. Dotazů bylo opravdu hodně. Brzy pro vás chystám další překvapení, v podobě jakýchsi nepravidelných příloh k tomuto sloupku. Hned první bude o tom, jak dělat databázi na webu bez databázového serveru a složitého engine.

Dotazy pište jako obvykle na moji adresu. Za týden opět na shledanou.

Jak dosáhnout toho, aby okraj mezi jednotlivými rámci nebyl vidět? I když nastavím hodnotu FRAMEBORDER=no, je okraj patrný.

Dosáhnout toho, aby nebyla hranice mezi jednotlivými rámci patrná, lze velmi jednoduše. Existuje několik volitelných parametrů tagu FRAMESET, kterým vytváříte rámce. Předně je to již vámi zmiňovaný parametr FRAMEBORDER, ten určuje, má li být okraj rámce vytvořen či nikoliv. Pokud je nastavena kladná hodnota, okraj rámce je prostorový a vykreslený šedě. Pokud je hodnota záporná, okraj sice není prostorový a v podstatě se nevykresluje, ovšem hranice mezi jednotlivými rámci je neustále patrná. Existuje ovšem parametr FRAMESPACING, který, jak už z jeho názvu vyplívá určuje šířku (či výšku) okraje. Stačí tedy nastavit tento parametr na nulovou hodnotu a okraj se nevykreslí, jeho šířka je nulová. Existuje ještě jeden parametr, který by vám mohl pomoci, ovšem ten dokáže správně interpretovat pouze Netscape Navigator – BORDERCOLOR. Dokáže obarvit okraj rámce nastavenou barvou. Pokud byste určil barvu okraje rámce stejnou barvu, jako má jeho vlastní plocha, okraj by s ní logicky splynul.

Ještě několik rad na závěr. Nepoužívejte u parametru FRAMEBORDER hodnotu no a yes raději zvolte hodnoty 1 – yes a 0 – no. Tak bude zaručeno to, že oba dva prohlížeče dokáží tento parametr správně interpretovat. Pokud nastavíte parametr FRAMESPACING na 0 nezapomeňte také odpovídajícím způsobem (parametry marginwidth, marginheight tagu frame) nastavit patřičné odsazení textu od okraje řádku. Pokud byste na toto zapoměli, stalo by se vám, že u hranice rámců by se text v jednom rámci prakticky dotýkal textu v rámci druhém.

Pokud nastavíte požadovaným způsobem hranici rámců již v prvním tagu FRAMESET, platí toto nastavení i pro všechny ostatní tagy pod ním. Není tedy třeba toto nastavení provádět znovu v každém tagu frame.

Správně vámi požadovaného efektu dosáhnete takto:

<FRAMESET COLS="135,*" FRAMEBORDER="0" FRAMESPACING="0">

Jak udělat, aby byl okraj stránky WWW přímo přilepený k okraji okna, třeba tak, jak je to na stránkách zimních olympijských her? Ať dělám co dělám, vždy mám okraj stránky nějakých osm pixelů od okraje okna.

Jistě znáte onu tradiční průpovídku o dvou zprávách, z nichž jedna je špatná a ta druhá ještě horší, tedy vlastně dobrá. I já mám po vás takové dvě zprávy. Jednak je několik způsobů, jak docílit toho, aby okraj stránky byl "přilepený" těsně k okraji okna prohlížeče, tak to byla ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že se vám nikdy to nikdy nepovede udělat tak, aby stránka byla vidět ve všech prohlížečích.

Stránky olympijských her jsou postaveny na rámcích (frames). U každého rámce lze nastavit, jak daleko má být obsah rámce (tedy stránka WWW) vzdálená od pravého i levého okraje. Pokud je tedy tato vzdálenost nastavena na nulovou hodnotu, stránka je "přilepena" těsně k okraji stránky. Jak to však udělat, pokud máte stránku pouze jednu a nechcete ji rozdělit rámci? Jednoduše. Vytvoříte stránku, která bude obsahovat pouze jeden rámec, který vyplní celou obrazovku. Obsahem tohoto rámce bude právě vaše stránka WWW. Jak již bylo zmíněno, nastavíte vzdálenost okraj rámce od okraje okna prohlížeče na 0. Bohužel, prohlížeč, který nepodporuje rámce, takovou stránku nezobrazí.

Další způsobem je využití parametrů LEFTMARGIN (vzdálenost od levého okraje) a TOPMARGIN (vzdálenost od horního okraje) tagu BODY. Pokud tyto parametry nastavíte na nulu, stránka bude "přilepena" k hornímu okraji okna prohlížeče.

<BODY LEFTMARGIN=0 TOPMARGIN=0>

Bohužel tyto parametry podporuje pouze Internet Explorer firmy Microsoft.

Chtěl bych si vytvořit svoje vlastní stránky. Jaký nástroj byste mi doporučil? Slyšel jsem, že dobrý program je FrontPage 98 od Microsoftu. Jaké s ním máte zkušenosti?

Obecně se nástroje pro vyváření stránek WWW dají rozdělit do dvou kategorií. Jednak na tzv. WYSIWYG nástroje a pak také na nástroje, kde pracujete přímo se zdrojovým textem stránky WWW. Jaký je mezi nimi rozdíl? Dost podstatný. Každá stránka WWW je v podstatě "naprogramována". Text, který tuto stránku tvoří je uložen v souboru většinou s příponou .htm nebo .html. Navíc jsou v tomto souboru také jakési značky – tagy –, které určují, jakým způsobem bude stránka zobrazena, které části textu budou tučným písmem, kde bude odstavec a kam se do stránky vloží obrázek. Ještě nedávno byla zapotřebí k vytváření stránek WWW také znalost jazyka HTML, tedy právě oněch zmiňovaných tagů. I když jich není mnoho a HTML je velmi jednoduchým jazykem, přece jenom to mnohé odrazovalo od vytváření stránek WWW. Právě proto vznikly WYSIWYG editory, kde stránku vytváříte velmi podobně, jako v textovém editoru. Jednoduše píšete text, pokud jej chcete oživit kupříkladu nějakou barvou, stačí, když vybranou část označíte a stisknete příslušné tlačítko. Obrázky do stránky vkládáte prostřednictvím jediného dialogového okna a tabulky jednoduše namalujete. Nemusíte nic vědět o syntaxi jazyka HTML. Tak, jak stránku vizuálně navrhujete, editor sám vytváří příslušný kód stránky WWW. K těmto nástrojům patří i FrontPage 98. Je to velmi dobrý a vyspělý nástroj, který dokáže mnohem víc, než jen pomoci vám s vytvářením stránek. FrontPage 98 bych doporučil každému, kdo chce vytvářet stránky a přitom nemá sebemenší chuť se učit sice jednoduchý, ale přesto zkušenosti vyžadující jazyk HTML. Nevýhodou těchto editorů je to, že se vám mnohdy nepovede docílit tak dokonalého vzhledu stránky, jaký byste si přáli. Na druhou stranu existují editory, kde je nutné pracovat přímo s jazykem HTML a stránku "naprogramovat". Tady máte o dost větší šanci, že docílíte toho, čeho jste si předsevzali. Takovým nástrojem, který mohu jen a jen doporučit je HomeSite, dnes ve verzi 3.0. Výčet toho co tato aplikace dokáže, by daleko přesáhl rozsah tohoto článku.

Obecně tedy platí, pokud chcete vytvářet pěkné stránky s co nejmenší možnou námahou, použijte FrontPage 98 Editor (případně můžete vyzkoušet i FrontPage 98 Expres, součást každé instalace Internet Exploreru 4.0). Jestliže chcete dělat perfektní stránky, které budou přesně odpovídat vašim požadavkům a nevadí vám, že se budete muset naučit jazyku HTML, sáhněte po některém z editorů pracujících přímo s kódem stránky WWW. Třeba po již zmiňovaném HomeSite 3.0.

Váš názor Další článek: Word Perfect promluvil česky

Témata článku: Software, Prohlížeče, Programování, Dobrý způsob, Stráň, TV +, Str, Vyspělý nástroj, Požadovaný způsob, Dobrá barva, Kladná hodnota, JST, Editor, Rámec, Požadovaná vzdálenost, Vzdálenost, Tvor, Perfektní znalost, HTML Editor, Horní okno


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 21

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5