Co jsou zač mobilní Athlon 64 a stolní Athlon 64 3400+

Bitva o procesorový trůn pro počátek roku 2004 začala. Společnost AMD uvedla tři modely řady Mobile AMD Athlon 64 a „stolní“ Athlon 64 ve verzi 3400+. Jak vychází porovnání se současným Athlonem 64 FX?

Skutečně mobilní Athlon 64

Doposud zveřejňované parametry mobilní verze tohoto procesoru bohužel patřily stolní verzi. Nyní uvedené modely však nejsou náhražkami ale plnohodnotnými mobilními procesory. To je patrné z nižšího provozního napětí jádra a následně v nižší spotřebě energie. Zatímco stolní verze AMA3200BEX5AP (2 GHz) dokáže vyprodukovat až 81,5 W (tzv. Thermal Design Power), mobilní verze AMN3200BIX5AP si řekne o přibližně 20 W méně (tj. o 62 W). Díky tomu dokáže notebook pracovat na akumulátory delší dobu a také méně hřeje.

Technické parametry procesorů Mobile Athlon 64

Klepněte pro větší obrázek

Tabulkové porovnání dvou verzí mobilních procesorů řady Athlon 64 při stejné vnitřní frekvenci vypadá následovně:

Klepněte pro větší obrázek

Co je 3400+

Zkráceně řečeno není model s označením 3400+ nic jiného, než procesor shodný s předchozími Athlony 64, jen pracující o 200 MHz rychleji. Výjimkou je model 3000+, což je model 3200+ s poloviční L2 cache (tj. jen 512 KB místo 1 MB).

Klepněte pro větší obrázek

RAM

Základním rysem procesorů AMD64 je přímé napojení na RAM paměť, což bývá u běžných osobních počítačů práce pro obvod čipové sady s označením North Bridge. Paměťové rozhraní pracuje pseudo-asynchronně neboli povoluje sice různé frekvence pamětí, ovšem ne vždy pracuje na maximum. To se týká především pamětí DDR-266 a DDR-333. Při vnitřní frekvenci procesoru 2,2 GHz (Athlon 64 3400+) nepracuje paměť DDR-333 na zmíněných 333 MHz (resp. 166 MHz) ale jen na 314,28 MHz (resp. na 157,14 MHz) neboli jen na 94 procent. Procesory Athlon 64 naštěstí podporují také moduly DDR-400, které pracují vždy na této frekvenci neboli na maximu.

Bratrovražedná bitva

Tak nějak se dá nazvat porovnání procesorů Athlon 64 3400+ versus Athlon 64 FX 51. Přestože mají odlišné kabátky (Socket 754, Socket 940), mají shodné srdce. Oba mají stejné jádro, pracující na frekvenci 2,2 GHz. To obnáší nejen samotný procesor, ale také jeho cache L1 i cache L2. Odlišná je však podpora RAM paměti, kde řada FX podporuje dva kanály na rozdíl od jednokanálové řady Athlon 64 (též zvané Athlon 64 DT, kde DT znamená DeskTop).

Technický pohled na věc říká, že výhodnější je jednoznačně řada FX. Podporuje dva kanály paměti a je možné posléze povýšit na procesory Opteron. Tím se získají minimálně další dva HyperTransport kanály (při použití řady Opteron 100). Finanční pohled však vrhá na tato fakta jiné světlo. Procesor FX51 stojí 733 USD, zatímco Athlon 64 3400+ jen 417 USD, což je zhruba polovina. Rozdíl v datové šířce pro většinu aplikací vyrovnává cache L2 s velikostí 1 MB, takže rozdíl ve skutečném výkonu neodpovídá cenovému rozdílu.

Klepněte pro větší obrázek

Uvedené ceny pochází z ceníku AMD ze 6. ledna 2004.

Diskuze (25) Další článek: Bude 10 milionů uživatelů Mac OS X verze 10.3

Témata článku: Athlon, Technický pohled, Thermal, Maxima, Poloviční velikost, Maximum, Finanční pohled, Stejné parametry, Technický parametr, Maxim, Stol, Poloviční paměť, Přímý pohled, Mobilní verze, Sto, North bridge, Maximus, PseudoHerní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace