Mi.Chal
4. 1. 2018 • 16:47

"Atomy jsou základní částicí běžné hmoty, o které si lidstvo několik staletí myslelo, že jsou zároveň nejmenší možnou částicí. "Tohle je nesmysl, který lidstvo opakuje už víc než století. Lidé žijící před několika staletími nemohou za to, že název atom v 19. století začali lidé používat pro něco, co atomické není. To, že hmota není dělitelná do nekonečna se snad uznává pořád.

jtach
4. 1. 2018 • 16:34

Mate v clanku mensi nepresnost. Zadne elektrony k nam z elektrarny neproudi. Pouzivame stridavy proud, takze elektrony jen kmitaji v dratech tam a zpatky. Pokud bychom pouzivali stejnosmerny proud, tak z jednoho dratu k nam budou elektrony prichazet a druhym je budeme vracet. CEZU neplatime za elektrony, ale jen za to, ze je rozpohybuje.

dolph1888
dolph1888
4. 1. 2018 • 13:51

Na konci každé částice je energie. K té se zatím lidstvo neumí dobrat jinak, než termonukleární detonací. Až lidé budou umět opak, tedy z energie tvořit hmotu, bude civilizace skutečně někde jinde a také to bude znamenat, že celá skladba atomu je známa. Poznat mikrosvět bude trvat nakonec o mnoho déle, než makrosvět vč. vesmíru.

-drb-
4. 1. 2018 • 11:48

S tou bezrozměrností elektronu trochu opatrně. Spíše by mělo zaznít, že rozměr elektronu nejsme schopni změřit, ale to neznamená, že není.Jde o to, že jsme schopni nějakým způsoben zjišťovat rozměry zhruba do 10^-18 metru, v případě nějakých odchylek v rozložení náboje pak až do 10^-25 metru. Náboj do tohoto rozměru žádnou odchylku nevykázal, u samotného rozměru je to pak složitější v tom, že tam už hraje roli kvantová neurčitost, kterou vykazuje sice naprosto každá částice (ale i každý objekt), ale ta neurčitost je tím vyšší, čím má objekt nižší hmotnost (resp. přesněji má nižší hybnost, protože s tou hmotností to je taky takové vachrlaté - vlastně se vůbec neví, co to hmotnost je a jestli vůbec hmotnost existuje, ale to je jedno).No, a protože elektron je velmi lehký, je jeho kvantová neurčitost velmi velká. Lze tedy jen určit pravděpodobnost nějakého "mraku", že tam někde by elektron mohl být. Ale už není (zatím???) žádný způsob, jak to změřit. Takže někde v tom "mraku" je něco, co sice má jasně změřitelný náboj, ale nejsme schopni tomu změřit jakýkoli rozměr. Elektron se proto pro účely standardního modelu považuje za bodový, bezrozměrný.Stejně je otázka, jestli v kvantovém světě má vůbec smysl mluvit o nějaké velikosti částice. Když se člověk podívá i na některé další hypotézy, které by měly popisovat jevy a skutečnosti, které standardní model nezahrnuje či neumí popsat, tak často zjistí, že vlastně jde jen o formu či projev energie nebo stav struny v určitém místě prostoru (v některém z 27 rozměrů, podle toho, jak velkou informační matici ta která hypotéza používá).

Jarda.abc
4. 1. 2018 • 11:32

Co to máte za obrázek modelu atomu??? Takové velké koule jádra a elektronu.
Můžete ty koule zmenšit???Pro představu, velikost jádra vůci atomu je asi jako velikost BB (base ball) vůči stadionu.

Názor byl 1× upraven, naposled 4. 1. 2018 11:36

NightRunner
NightRunner
4. 1. 2018 • 10:57

Je to velmi pěkné! Jen drobná poznámka: Mionům se v české literatuře obvykle říká miony, protože je to podle řeckého písmene mí (takové to u s kapičkou, obvykle se tak značí předpona mikro-). Američané mu kdovíproč říkají "mu" a proto i lepton druhé genereace označují jako muon. V české literatuře ale zásadně mion a mionové neutrino.
To, že vyzáření elektronu a antineutrina probíhá přes intermediální boson W by na téhle úrovni byla zbytečná obfuskace, ale v některém z dalších dílů by možná bylo fajn podívat se na zoubek slabé interakci :) Ale článek se mi fakt líbí a to je co říct, částice jsou můj denní chleba 😃

Eric888
4. 1. 2018 • 8:12

Jen bokem - nechápu toho Arpáda, jak si může klást CC licenční podmínky na svoje díla. Jeho kresbičky rozhodně nejsou jedinečným duševním výtvorem a tak ani nemůžou být autorsky chráněny.

Martin Záhorský
Martin Záhorský
3. 1. 2018 • 8:37

Chybyčka v predposlednom odstavci:V běžném životě se setkáváme hlavně s neutrony, ale existují i hmotnější příslušníci klanu, muony a tauony. // Má to byť : V běžném životě se setkáváme hlavně s elektrony //

George2005
3. 1. 2018 • 8:29

Díky moc za zajímavý článek!
Btw: řekl bych, že VTM jde pomalu s kvalitou nahoru, na rozdíl od Živě, kde je tomu bohužel spíše naopak :-/

Určitě si přečtěte

Články odjinud