Co je třeba zlepšit na Windows 10

  • Windows 10 tu jsou už čtyři měsíce
  • Obsahují hromadu koncepčních nedodělků
  • Český uživatel může mít pocit, že je zákazníkem druhé kategorie

Windows 10 jsou na trhu už čtyři měsíce a jejich tržní podíl v Česku v těchto dnech překonává kulatou hranici deseti procent. Microsoft v mezidobí vypustil listopadový balík oprav a novinek a my jsme tedy na cestě k další velké aktualizaci nejspíše příští rok v létě.

Každý z vás už jistě našel v Desítkách hromadu chyb a nedodělků, kde inženýři některé funkce nedotáhli k dokonalosti – anebo si to nechávají až na příští verzi. Ať už je pravda jakákoliv, dnes se podíváme na některé speciality, které by měly v Desítkách rozhodně být, ovšem nejsou, přestože konkurence to samé nabízí velmi často už nějaký pátek.

Konec řečí, pojďme se podívat na to, co chceme od Desítek.

Interaktivní dlaždice

Dlaždice moderních aplikací mohou být živé – dynamické. Prostě umějí zobrazovat různé informace jako třeba dlaždice pro počasí, poštu a kalendář. Jenže to je málo. Dlaždice by mohly být i interaktivní podobně jako třeba widgety na Androidu. Když na ně dnes klepnete, otevře se okno jejich mateřského programu, ale proč by třeba widget počasí nemohl mít nějaký přepínač pohledů, kdy po klepnutí zobrazí více údajů bez potřeby často zdlouhavého otevírání celé aplikace?

Klepněte pro větší obrázek
Dlaždice mohou být aktivní – zobrazovat dynamický obsah, ale co kdyby byly i interaktivní – třeba s funkčními tlačítky pro změnu pohledu?

Ostatně není to nic nového, tyto nápady se objevovaly už při vývoji Desítek loni v létě, ale ničeho takového jsme se nakonec nedočkali.

Lepší nastavení dlaždic

S předchozím souvisí i absence bohatšího nastavení toho, co aktivní dlaždice vlastně zobrazují. Vestavěný kalendář například v dlaždici upozorňuje jen na nejbližší události v příštích několika hodinách a uživatel nemůže nastavit, aby se zobrazovaly třeba i události z příštího týdne, pokud je na dlaždici dostatek volného místa.

Klepněte pro větší obrázek
Ve velké dlaždici předinstalovaného kalendáře chci vidět více událostí. Nejen ty v příštích 48 hodinách. Bohužel to nejde nastavit a diskuze podpory je plná žadonících uživatelů. 

Dlaždice v nabídce Start je do jisté míry hlavní tváři aplikace, protože ji vidíme při každém klepnutí na klávesu WIN. Programátoři by na to měli myslet a to včetně Microsoftu a jeho předinstalovaných programů.

Důstojný Microsoft Edge

Je sice fajn, že Microsoft pohřbil IE a začal prakticky znovu budovat celý prohlížeč a Edge je skutečně někde úplně jinde než Internet Explorer z let minulých, ale to prostě nestačí. Konkurence totiž také nespí a Edge toho stále moc neumí. Sice už slušně rozumí moderním webovým technologiím, jeho funkční výbava je ale stále k smíchu.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Edge stále nic moc neumí. Jistě, jednoduše surfovat docela umí, ale nevidím důvod, proč by to měl být můj hlavní webový prohlížeč. Nevidím žádnou přidanou hodnotu.

Vývojáři z Redmondu, zapomeňte na bizarní funkci psaní poznámek po webové stránce a dodělejte (nejen) podporu slíbených doplňků a kompletní synchronizaci. Dejte nám důvod vybrat si právě Edge.

Použitelné virtuální plochy

Jednou z novinek Desítek je podpora virtuálních ploch jako v mnoha linuxových grafických desktopech. Stačí klepnout na WIN+TAB a při spodním okraji vytvořit nový desktop. Sice to funguje, ale troufám si tvrdit, že funkci v praxi moc lidí nepoužívá. Windows to totiž nikdy neuměl a uživatelé na to nejsou zvyklí – až tak moc to nepotřebují.

Klepněte pro větší obrázek
Virtuální plochy jako takové fungují, ale skutečně je používáte?

Microsoft tomu ale hodně pomáhá, virtuální plochy totiž opravdu nic moc neumí. Přitom by to mohl být trhák. Stačilo by, kdybychom si je mohli pojmenovat a uložit pro trvalé použití, změnit barvu, rozlišit různou tapetou... Dokázal bych si pak představit třeba plochu pro práci, plochu pro surfování, plochu pro hry. Bohužel ale skončím opravdu jen u představ, nic z toho totiž Windows 10 zatím neumí. Dopracujte to, prosím!

Vyhledávač, který to opravdu najde

Hromadu programů a hlavně konfigurační nástroje spouštím vyhledáním z nabídky Start. Integrovaný vyhledávač má ale stále mezery. Abyste našli kýžený nástroj, musíte často zadat buď jeho přesný název, anebo jen několik prvních písmen. Chybí trošku více inteligence – třeba dohledání relevantních nástrojů zadáním synonyma.

Klepněte pro větší obrázek
Já samozřejmě vím, že musím zadat regedit, ale opravdu by to nešlo u integrálních nástrojů Windows i trošku srozumitelněji?

Občas prostě přesně nevím, jak se daná konfigurační utilita jmenuje, a tak bych chtěl, aby ji Windows 10 dohledal i při nepřesném zadání. Webové vyhledávače v čele s Googlem to umějí. Proč ne operační systém?

Propojení mobilu a desktopu

Když si koupíte počítač a mobil od Applu, obě zařízení budou propojená. Když vám tedy dorazí SMS, zobrazí se i na laptopu, na kterém dokonce můžete přijmout hovor z telefonu, který vyzvání třeba v druhé místnosti a vy jste lenoši jako já.

Windows 10 se to pomalu učí také – v notifikačním panelu Centrum akcí umí zobrazit třeba seznam zameškaných hovorů s možností odpovědět alespoň formou SMS. Aby to ale fungovalo, musíte mít telefon s Windows 10. Auvajs!

Klepněte pro větší obrázek
A takhle to už dnes funguje na Applu (technologie Continuity)

Asi nemusím připomínat, jaký je tržní podíl Windows 10 na PC a jaký na mobilech. Naprosto, naprosto, naprosto propastný.  Suma sumárum, tuto funkci využije jen zanedbatelné množství uživatelů a ti ostatní kvůli tomu rozhodně nebudou vyhazovat své stávající telefony a kupovat nové s W10. To se vážně nestane.

Klepněte pro větší obrázek
A takhle to funguje na Windows 10, ale bohužel nikoliv v češtině (koláž autora)

Microsoft by tedy měl tuto funkci nabídnout pro Android podobně, jak to dnes umějí ostatní aplikace třetích  stran v čele se skvělým Pushbulletem. Podle aktuálních informací by měl tuto funkčnost Microsoft výrazně rozšířit právě v letním upgradu Desítek, má tedy půl roku na to, aby připravil i aplikaci pro nejrozšířenější mobilní platformu, což aktuálně není Windows 10, ale Android.

Centrum akcí, kde to žije

Centrum akci, tedy nový pravý panel s notifikacemi, zeje prázdnotou. Zpravidla zde objevím jen upozornění na novou poštu, informaci, že se nainstalovaly systémové aktualizace a že jsem připojil SD kartu, USB flešku a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Centrum akcí je poněkud monotematické. Zobrazí jen přijatou poštu a pár dalších drobností. Jinak zeje prázdnotou.

Aplikace třetích stran tento panel zpravidla ignoruji – neumí používat a moje potřeba sem nahlížet týden od týdne klesá. Je to dáno i tím, že jako notifikace vlastně fungují i aktivní dlaždice – třeba právě počasí, které by jinak mohlo být integrované právě zde.

Dejte Centru akcí větší smysl.

Store, kde budu chtít utrácet

Je to už evergreen, ale nedá se nic dělat. Kdykoliv navštívím Windows Store a chci utratit nějakou korunu, nevyberu si. Těch pět použitelných aplikací už vlastním a zbytek je často k smíchu nebo spíše naprosto zbytečný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Koupíte si nový výkonný laptop nebo herní dělo, navštívíte Windows Store a dozvíte se, že nejlepší placenou aplikací je jakési počasí a nejlepší placenou hrou Minecraft a Moorhuhn. Vážně?

Přitom by stačilo, aby Store obsahoval také desktopové programy a hry. Ne, nechci si kupovat Minecraft a Angry Birds – chci ve Storu najít klasické herní tituly, které kralují na Steamu a dalších službách. Ne, nechci na Storu utrácet za jakousi aplikaci s předpovědí počasí, ale chci si tu koupit třeba nové Zoner Photo Studio, klasický Total Commander aj.

Windows 10 pohání v drtivé většině především klasické počítače a notebooky. Nikoliv mobilní telefony a tablety. Občas mám pocit, že na to v Redmondu poněkud zapomínají.

Cortana… Alespoň trochu Cortany

Čtyři měsíce utekly jako voda a Cortana zůstává stále exkluzivní záležitostí pro několik málo světových jazyků. Češi si mohou nechat zajít chuť a zatím se nezdá, že by se na tom mělo v nejbližší době cokoliv měnit. Dobrá, dejme tedy tomu, že Microsoft nerozumí mluvené češtině a nemá u nás ani portál MSN, ze kterého by čerpal informace, ale Cortana přeci není pouze hlasový asistent.

Klepněte pro větší obrázek
Ano, přiznáváme se, nabízíme vám Windows 10 druhé kategorie...

Nabízí se srovnání s Googlem a jeho mobilním vyhledávačem (a službou Now). Ani ten dlouho nerozuměl českým hlasovým povelům, Now však v rámci svých možností funguje už od začátku.

Opravdu tedy nechápu, proč mnohé funkce Cortany nejsou k dispozici i v české lokalizaci v čele s upozorňováním na schůzky v kalendáři, hledáním dopravního spojení a dalších vylepšováků, které už dávno známe z mobilního světa a Microsoft nám je představí opět s křížkem po funusu.

Podivná lokalizační politika je ale bohužel Microsoftu vlastní, takže i když už leta letoucí obsahuje třeba velmi propracované hlasové ovládání celého operačního systému, v českém nastavení jej nemůžete použit, i když vám těch pár anglických povelů nedělá nejmenší problém.


Našli jste nějaké další koncepční nedodělky, které potřebují opravu? Podělte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem. My budeme mezitím doufat, že se situace zlepší s příchodem další verze Windows 10. 

Diskuze (227) Další článek: Samsung integruje podporu internetu věcí ve všech zařízeních do roku 2020

Témata článku: Windows, Microsoft, Software, Operační systémy, Windows 10, Cortana, Regedit, Klasická předpověď, Herní dělo, Win +, Moderní web, Mobilní svět, Přesná předpověď, Mobilní telefony klasické, Centrum akcí, Klasické telefony, Přesný název, Ostatní aplikace, Živá dlaždice, Angry, Světový jazyk, Zeta, Integrovaný vyhledávač, Continuity, Předinstalovaný program, Notebooky apple cena na Mall.czJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android