Články z Computeru | VPN

Co je to VPN: jak ji používat, proč nemůže být zcela zdarma a jak si vytvořit vlastní

Zkratka VPN se stala v posledních letech zaklínadlem, jakmile dojde na otázku bezpečnosti a soukromí. Jak VPN funguje, proč nemusí být až tak bezpečná a jak si vytvořit vlastní?

Zkratka VPN znamená Virtual Private Network, tedy soukromá virtuální síť. Nad různými technologiemi datového spojení si zkrátka vytvoříte vlastní šifrovanou zabezpečenou síť. Nejčastěji využívají VPN firmy: pokud se zaměstnanec na cestách potřebuje připojit k prostředkům ve vnitřní síti, ať už databázím či souborům, VPN mu zajistí bezpečné propojení do této uzavřené firemní sítě. Stejně se řeší stabilní připojení poboček k centrále: nad libovolnou technologií připojení, xDSL, optiky, či bezdrátu se vytvoří privátní a bezpečná síť.

V posledních letech se však s VPN setkávají i běžní uživatelé, a to ze tří důvodů:

1. Bezpečnost komunikace ve veřejných sítích.

2. Soukromí, sledování uživatele pro marketingové účely.

3. Blokování služeb na základě geolokace.

Nic ale není až tak zabezpečené, jak se na první pohled může zdát, a platí to i pro VPN.

Není VPN jako VPN

O popularizaci těchto tří písmen se velkou měrou zasloužil prohlížeč Opera, jenž VPN přímo integruje a nabízí. Princip fungování je totožný, je však třeba chápat rozdíl proti tradiční VPN.

Zapnuté VPN v Opeře znamená šifrovanou komunikaci pouze v rámci tohoto prohlížeče. Útočník se nedozví, jaké stránky navštěvujete, jaké údaje zadáváte do prohlížečů, neodposlechne přihlašovací hesla. Jakmile ale použijete jinou aplikaci využívající připojení k internetu, její komunikace přes VPN nepůjde. A pokud tato aplikace sama šifrování a ochranu komunikace neřeší, může být odposlechnuta.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Linux, Internet, Opera, Články z Computeru, Wi-Fi, VPN, Komunikace, Tipy, Outlook, Router, Asus, Zdarma, NAS, NATO, DNS, Linksys, TP-Link, Netgear, D-Link, Připojení, Virtual Private Network, WebRTC, Web Real, Jak, PřesměrováníDen D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Nanometry jsou jen marketing. Intel proto přejmenoval výrobní procesy, aby dohnal konkurenci

Nanometry jsou jen marketing. Intel proto přejmenoval výrobní procesy, aby dohnal konkurenci

** Z 10nm výroby se rázem stal „Intel 7“, ze 7nm bude „Intel 5“ ** Reaguje na konkurenci s méně konzervativním značením procesů ** Jak budou vypadat čipy budoucnosti?

Lukáš Václavík
ArchitekturaTranzistoryIntel
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD