Co je to: navigační přístroje GPS

Standa Hlavinka: I když se nejedná o "dvorní téma" PCtuningu, může být zajímavým rozšířením obzoru v oblasti, kde digitální technika udělala také revoluci. Pokud ještě uvážíme, že zařízení GPS si s pécečky dobře rozumí (a uživatelé čekají, jako i my, na updaty firmwaru :-) , může se jednat o zajímavé téma. Pojďme tedy letmo nahlédnout do světa digitálních map, kompasů a družicové navigace...

GPS (Global Positioning System) představuje název pro celosvětový navigační systém, určený k přesnému určování polohy, trasy, vzdálenosti, výšky, času a rychlosti pohybu vůči zemskému povrchu pomocí kapesního přístroje, který se pohodlně vejde do dlaně lidské ruky. Ocení jej zejména piloti, horolezci, turisté a cestovatelé, někteří automobilisté, radioamatéři, geologové a všichni světoběžníci vůbec.

Systém GPS byl vyvinut Ministerstvem obrany Spojených států původně pouze pro účely vojenského letectva, námořnictva a pozemních sil. Těžiště celého navigačního systému tvoří 24 navigačních družic, obíhajících zeměkouli na šesti různých, velmi přesných drahách, se sklonem 55 stupňů vzhledem k rovníku. Dráhy družic jsou vypočteny tak, aby v daném okamžiku byl v kterémkoliv místě na zeměkouli viditelný nad obzorem dostatečný počet družic, nezbytný k přesnému zaměření. Bylo ověřeno, že v oblasti celé naší republiky je v kteroukoliv denní či noční hodinu nad obzorem nejméně 6 až 8 družic navigačního systému GPS.

Přesnost zaměření polohy je dána principem šíření a zpracování přesných časových signálů, které družice nepřetržitě vysílají na kmitočtech v okolí 1.57GHz a dosahuje neuvěřitelných 15 metrů. Z důvodu obavy před zneužitím možnosti takto přesného zaměření polohy různými teroristickými organizacemi, je záměrně vnášena do těchto signálů zakódovaná odchylka (Selective Availability Program), která snižuje přesnost zaměření přibližně na +/-50m.

Ministersvo obrany Spojených států uvažuje sice do budoucna o upuštění od generace této záměrné odchylky a tím k podstatnému zvýšení maximální přesnosti zaměření, ale podle momentálního vývoje celosvětové bezpečnostní situace zřejmě nelze tuto změnu očekávat v horizontu několika nejbližších let.

* Dne 2.5.2000 bylo vládou Spojených států odsouhlaseno vypnutí vnášení odchylek do signálů pro přístroje GPS - a proto lze již nyní využít plné 15m přesnosti.

Princip určení pozice

Klepněte pro větší obrázekPřístroje GPS obsahují velmi citlivý přijímač signálů v pásmu 1.5GHz, přesný zdroj časového signálu (hodiny) a vysoce výkonný matematický procesor. Vše se nachází v ultrazvukově hermeticky zapouzdřeném obalu, který je naplněn dusíkem. Veškerá zobrazení a komunikace s uživatelem probíhá pomocí přehledné LCD obrazovky, obrazového menu systému, akustických signálů a plochých tlačítek na čelním panelu přístroje. Rozměry všech kapesních navigačních přístrojů se pohybují okolo 15x5x3cm a jejich hmotnost je přibližně 250g. Napájení je řešeno pomocí běžných tužkových článků (alkalických, NiCd, NiMH) nebo vnějšího napájecího zdroje 10-40V (např. v automobilu). Spotřeba GPS přístrojů se však pohybuje nad hranicí 100mA, což klade na výběr napájecích článků obzvláště přísné požadavky. Přístroje navíc odebírají z článků velmi malý proud i ve vypnutém stavu, což souvisí s nutností napájení paměti s uživatelskými údaji.

Jednotlivé přístroje se navzájem poněkud liší, především maximální velikostí napájecího napětí (8-40V), typem miniaturní antény přijímače (vnitřní, vnější), počtem přijímacích kanálů (8, 12), maximální měřitelnou rychlostí (166km/h, 1850km/h), maximálním počtem uložitelných trasových bodů (250, 500) a výdrží baterií (12-24hodin).

P.S. Podporovanými funkcemi pak jsou np.: Navigation (navigace), Track log (záznam trasy), Mark (zapamatování aktuální pozice), Waypionts (cílové body), Route (vyznačení trasy), Map (mapa)...

Většina přístrojů je opatřena konektorem k propojení dvou přístrojů navzájem nebo přístroje a osobního počítače (PC). Dodaný software pak umožní nejen načítat údaje z přístroje, zobrazovat je a uchovávat v počítači, ale přímo na počítači zadávat jednotlivé trasové (otočné) body, sestavovat z nich trasy různých cest a určovat vzdálenosti k zajímavým cílům. Po přenesení těchto dat z počítače do přístroje již nezbývá, než odvážně, bez mapy a kompasu, vyrazit do vzduchu vstříc novým dobrodružstvím.

Standa Hlavinka

zdroj: www.skyfly.cz

Váš názor Další článek: Invex: Autocont představuje nové kryty řad Alivio a OfficePro

Témata článku: Navigace, GPS, Přesná poloha, Signál, Lidské zdroje, Maximální přesnost, GPS navigation, Dráha, Spojené státy, Napájecí zdroj, Určování polohy, Navigační software, Nezbytný údaj, Přesná pozice, GPS mapy, Maximální vzdálenost, Global, Přístroj, Změna dráhy, Route 66, Uživatelský údaj, Družice, System, Maximální počet


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu