Co je to ISAPI

ISAPI (Internet Server Application Program Interface) je množina funkcí ve Windows, která umožňuje vytvářet Web serverové aplikace, které budou rychlejší než Common Gateway Interface (CGI) aplikace.
ISAPI (Internet Server Application Program Interface) je množina funkcí ve Windows, která umožňuje vytvářet Web serverové aplikace, které budou rychlejší než Common Gateway Interface (CGI) aplikace. Nevýhoda CGI aplikace je, že při každém jejím volání se spustí v samostatném procesu v jeho vlastním adresovacím prostoru, což je nevýhodné zvláště při spuštění mnoha uživateli. Použitím ISAPI vytvoříte dynamickou knihovnu DLL, která běží jako část webového serveru. DLL bude v paměti počítače jen jednou, i když ji bude používat více uživatelů. DLL knihovna je do Web serveru nahrána při jeho startu a zůstává tam dokud je potřeba.

Existující CGI aplikace mohou být převedeny na ISAPI knihovny bez významnějšího přepisování. ISAPI knihovny musí být psány "thread-safe", aby nevynikly problémy při použití více uživateli.

Zvláštním případem ISAPI knihovny je ISAPI filtr, který je určený pro přijímání všech požadavků na HTTP. Lze například vytvořit ISAPI filtr pro šifrování nebo dešifrování, logování, odstínění požadavků nebo pro jiné účely.

ISAPI knihovny mohou generovat HTML kód stejně jako ASP skripty nebo skripty napsané v Perlu nebo v jiném jazyce. Rozdíl je ale v tom, že ISAPI knihovna je zkompilovaná, a proto vygeneruje HTML kód rychleji než při použití nějakého skriptu, protože skript musí být interpretován na serveru interpretem skriptovacího jazyka a teprve interpret tento HTML kód generuje. ISAPI knihovna žádný interpret nepotřebuje a generuje HTML sama. Rychlost generování pomocí ISAPI je proto několikanásobně rychlejší než při použití skriptů. Zvláště velký rozdíl v rychlosti je při složitějších výpočtech a mnoha operacích (např. vyhledávání a porovnávání řetězců).

Nevýhodou ISAPI je, že je závislé na platformě (na více platformách se mohou používat například skripty v Perlu). V současnosti umožňují ISAPI pouze Webové servery pro Windows. ISAPI je podporováno v obou Web severech od Microsoftu - Internet Information Server i Personal Web Server (ten je součástí Win 95 OSR2, Win 98, Win NT 4. O výhodnosti ISAPI svědčí i to, že je podporováno i Webovým serverem Apache ve verzi pro Windows. ISAPI je podporováno i některými dalšími komerčními Webovými servery a také některými freevarovými servery (Sambar, Server 7).

Vytváření ISAPI knihoven není omezeno na některý programovací jazyk. Mohou být programovány v libovolném jazyce (C/C++, Pascal, atd.) a zkompilovány kompilerem, který umí tyto knihovny vytvářet.

Další informace naleznete například na stránkách Microsoftu.

Váš názor Další článek: Sun to zválcuje zadarmo?

Témata článku: Software, Windows, Programování, Knihovna, Interface, Sever, Wine, Pascal, Safe


Určitě si přečtěte

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 33

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci, hraní i filmy ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí tři tisíce ** 4K už dává smysl i s cenou kolem deseti tisíc korun

David Polesný | 54

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 81

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

** IPTV je dle mnohých budoucnost televize ** K největším českým poskytovatelům patří Kuki ** Nyní spustila uzavřenou betaverzi své nové koncepce

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů