AMD | Procesory | AMD Zen

Co je tajemný čip AMD 4700S? Srdce Xboxu Series X určené pro počítače

V čínské nákupní galerii Tmall se objevil záhadný minipočítač formátu ITX s čipem AMD 4700S, všiml si toho známý hardwarový leaker momomo_us. AMD na svém webu skutečně eviduje desktopovou sadu tohoto jména, ale neuvádí žádné podrobnosti. Podle uvedených parametrů to ale vypadá na APU použité v nejvýkonnější herní konzoli.

Tmall mluví o osmi procesorových jádrech Zen 2 s 16 vlákny, základním taktem 3,6 GHz a o 400 MHz vyšším turbem. To by odpovídalo čipu v Xboxu Series X, který má v základu rovněž 3,6 GHz. Nepoužívá však turbo, volitelně ale může vypnout SMT a při osmivláknové zátěži běží na 3,8 GHz.

Osm jader Zen 2 mají ve stávající nabídce AMD čtyři procesory Ryzen 3000, čtyři desktopová APU Ryzen 4000 a osm mobilní APU Ryzen 4000. Jenže ty všechny se pojí s pamětmi DDR4 nebo LPDDR4. Počítač na Tmallu disponuje 16 GB GDDR6, což je primárně grafická paměť s vysokou propustností a právě ji využívají i všechny konzole nové generace. V popisu produktu je vidět i základní deska použitá u Series X.

Nedává smysl, aby AMD podobný čip vyrábělo pro počítače, jediným rozumným vysvětlením je, že jde o zmetky s deaktivovaným GPU, které v konzolích nelze použít. U SoC s plochou 360 mm² použitého v Xboxu zabírá GPU zhruba polovinu křemíku, takže potenciální defekty potkají právě grafické jádro. Ostatně nejspíš proto má zmíněný počítač ještě diskrétní kartu Radeon RX 550 s 2 GB GDDR5.

Zařízení o velikosti 277 × 220 × 160 mm a hmotnosti 3,2 kg má k tomu 256GB až 2TB SSD, integrovaný 200W zdroj a na těle osm konektorů USB, tři audio jacky, Ethernet a na grafice pak HDMI 2.0, DP 1.4 a DVI. Verze s nejmenším SSD a licencí na Windows 10 Home stojí 4300 juanů, v přepočtu 14 200 Kč bez DPH.

Zdroje: Wccftech, Tmall, AMD

Diskuze (2) Další článek: Sledujte start rakety Delta IV Heavy s tajným nákladem. Bude to ohnivá show

Témata článku: Hardware, AMD, Procesory, Ryzen, Xbox Series X, SSD, Herní konzole, AMD Zen, Xbox, SoC, Čip, Tmall, Radeon rx, Xbox Series, Apo, SMT, Ethernet, GPU, Počítač, GHz, Herní konzole na Heureka.czČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Zpátky ve hře. Test procesoru  Intel Core i9-12900K

Zpátky ve hře. Test procesoru Intel Core i9-12900K

Procesory Intelu pro stolní počítače si po drobném zaváhání znovu uzmuly výkonnostní prvenství ve hrách i aplikacích náročných na výpočetní jádra.

Adam Vágner
ProcesoryTestyIntel
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště