AMD | Procesory | AMD Zen

Co je tajemný čip AMD 4700S? Srdce Xboxu Series X určené pro počítače

V čínské nákupní galerii Tmall se objevil záhadný minipočítač formátu ITX s čipem AMD 4700S, všiml si toho známý hardwarový leaker momomo_us. AMD na svém webu skutečně eviduje desktopovou sadu tohoto jména, ale neuvádí žádné podrobnosti. Podle uvedených parametrů to ale vypadá na APU použité v nejvýkonnější herní konzoli.

Tmall mluví o osmi procesorových jádrech Zen 2 s 16 vlákny, základním taktem 3,6 GHz a o 400 MHz vyšším turbem. To by odpovídalo čipu v Xboxu Series X, který má v základu rovněž 3,6 GHz. Nepoužívá však turbo, volitelně ale může vypnout SMT a při osmivláknové zátěži běží na 3,8 GHz.

Osm jader Zen 2 mají ve stávající nabídce AMD čtyři procesory Ryzen 3000, čtyři desktopová APU Ryzen 4000 a osm mobilní APU Ryzen 4000. Jenže ty všechny se pojí s pamětmi DDR4 nebo LPDDR4. Počítač na Tmallu disponuje 16 GB GDDR6, což je primárně grafická paměť s vysokou propustností a právě ji využívají i všechny konzole nové generace. V popisu produktu je vidět i základní deska použitá u Series X.

Nedává smysl, aby AMD podobný čip vyrábělo pro počítače, jediným rozumným vysvětlením je, že jde o zmetky s deaktivovaným GPU, které v konzolích nelze použít. U SoC s plochou 360 mm² použitého v Xboxu zabírá GPU zhruba polovinu křemíku, takže potenciální defekty potkají právě grafické jádro. Ostatně nejspíš proto má zmíněný počítač ještě diskrétní kartu Radeon RX 550 s 2 GB GDDR5.

Zařízení o velikosti 277 × 220 × 160 mm a hmotnosti 3,2 kg má k tomu 256GB až 2TB SSD, integrovaný 200W zdroj a na těle osm konektorů USB, tři audio jacky, Ethernet a na grafice pak HDMI 2.0, DP 1.4 a DVI. Verze s nejmenším SSD a licencí na Windows 10 Home stojí 4300 juanů, v přepočtu 14 200 Kč bez DPH.

Zdroje: Wccftech, Tmall, AMD

Diskuze (2) Další článek: Sledujte start rakety Delta IV Heavy s tajným nákladem. Bude to ohnivá show

Témata článku: Hardware, AMD, Procesory, Ryzen, SSD, Herní konzole, Xbox Series X, Xbox, AMD Zen, Počítač, Ethernet, SoC, Tmall, Čip, GPU, Xbox Series, Radeon rx, Apo, GHz, SMTDalší postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Apple chystá iPhone SE 3. Vyřeší hlavní nedostatek aktuálního modelu
Martin Miksa
Kompaktní velikostSmartphonyiPhone