Sociální sítě

Co je Parler a proč tak vadí? Už přišel o hosting a návrat bude trvat déle, než se čekalo. Hostingové firmy ho nechtějí

Oživeno v pondělí v 9.10: Parler už není dostupný na webu ani v aplikacích. Amazon svůj hosting skutečně k půlnoci pacifického času vypnul. CEO Parleru John Matze zhruba před hodinou v posledním příspěvku upozornil, že výpadek může trvat déle, než se čekalo. Jeho službu totiž odmítla většina dalších poskytovatelů hostingu.

Klepněte pro větší obrázek

Původní článek z neděle 10. ledna: Sociální síť Parler zažívá turbulentní období. Na jednu stranu je o ni větší zájem než kdykoli od jejího založení v roce 2018. Současně s ní ale začaly bojovat velké firmy, které potřebuje ke svému provozu.

Google mobilní aplikaci Parler v pátek vyřadil ze svého obchodu Play Store. Tvrdí, že Parleru chybí zásady pro moderování, které by bránily šíření nenávistné rétoriky.

Ve stejný den se se stejnou výhradou ozval Apple. Parleru dal 24 hodin na nápravu a teď už aplikace v AppStoru není dostupná. V USA přitom včera byla podle TechCrunche na prvním místě žebříčku nejoblíbenějších aplikací.

Že mobilní aplikace nejsou životně nutné? Těm, kteří je mají nainstalované, stále fungují, a Parler lze pohodlně používat ve webovém prohlížeči. Jenže už se ozval Amazon a službu o půlnoci z neděle na pondělí odstraní ze svého hostingu Amazon Web Services (AWS).

Zakladatel a CEO Parleru John Matze to oznámil na svém účtu:

Klepněte pro větší obrázek

Co je to Parler

Parler na pohled připomíná Twitter. V proudu vidíte zprávy z účtů, které sledujete. Můžete na ně odepisovat, lajkovat je (v terminologii Parleru vote) nebo přeposílat (echo). Rozdíl oproti tradičním sociálním sítím je ve snaze o maximální volnost projevu. Sdělení, na která by jinde zareagovaly kontrolní mechanismy, v Parleru projdou.

Na síť se loni začali hodně přesouvat příznivci Donalda Trumpa a silně konzervativního pohledu na svět. Dovolíme si citovat Wikipedii a její heslo Parler:

Parler má významnou uživatelskou základnu příznivců Donalda Trumpa, konzervativců, konspiračních teoretiků a pravicových extremistů. Anti-Defamation League v listopadu 2020 napsala, že „Parler přilákal řadu pravicových extremistů“ včetně Proud Boys, zastánců konspirační teorie QAnon, protivládních extrémistů včetně členů Oath Keepers, Three Percenters a podobných skupin, bílých rasistů včetně členů alt-right a akcelerátorů, jako je teroristická skupina Atomwaffen Division.

Na Parleru teď samozřejmě převažují témata kolem „ukradených“ amerických prezidentských voleb a souvisejících událostí. Samotný Donald Trump ho ještě nepoužívá, na Parleru je ale zřejmě jeho dcera Ivanka a další členové jeho týmu. Není ale jasné, jestli jsou tyto účty pravé. Český obsah na Parleru až na malé výjimky nenajdete.

Diskuze (418) Další článek: Nové elitní notebooky HP - lehký Elitebook, konvertibilní Elite Dragonfly a Elite Folio, výkonný Envy 14

Témata článku: Google, Apple, Sociální sítě, Amazon, USA, Mobilní aplikace, Play Store, Wikipedia, Twitter, Fake News, Cenzura, Donald Trump, Politika, Hosting, Hate speech, Aplikace, Ivanka, Hostingová firma, AWS, Sociální síť, Techcrunche, AppStoru, Parler


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5