Co je Parler a proč tak vadí? Už přišel o hosting a návrat bude trvat déle, než se čekalo. Hostingové firmy ho nechtějí

Oživeno v pondělí v 9.10: Parler už není dostupný na webu ani v aplikacích. Amazon svůj hosting skutečně k půlnoci pacifického času vypnul. CEO Parleru John Matze zhruba před hodinou v posledním příspěvku upozornil, že výpadek může trvat déle, než se čekalo. Jeho službu totiž odmítla většina dalších poskytovatelů hostingu.

Klepněte pro větší obrázek

Původní článek z neděle 10. ledna: Sociální síť Parler zažívá turbulentní období. Na jednu stranu je o ni větší zájem než kdykoli od jejího založení v roce 2018. Současně s ní ale začaly bojovat velké firmy, které potřebuje ke svému provozu.

Google mobilní aplikaci Parler v pátek vyřadil ze svého obchodu Play Store. Tvrdí, že Parleru chybí zásady pro moderování, které by bránily šíření nenávistné rétoriky.

Ve stejný den se se stejnou výhradou ozval Apple. Parleru dal 24 hodin na nápravu a teď už aplikace v AppStoru není dostupná. V USA přitom včera byla podle TechCrunche na prvním místě žebříčku nejoblíbenějších aplikací.

Že mobilní aplikace nejsou životně nutné? Těm, kteří je mají nainstalované, stále fungují, a Parler lze pohodlně používat ve webovém prohlížeči. Jenže už se ozval Amazon a službu o půlnoci z neděle na pondělí odstraní ze svého hostingu Amazon Web Services (AWS).

Zakladatel a CEO Parleru John Matze to oznámil na svém účtu:

Klepněte pro větší obrázek

Co je to Parler

Parler na pohled připomíná Twitter. V proudu vidíte zprávy z účtů, které sledujete. Můžete na ně odepisovat, lajkovat je (v terminologii Parleru vote) nebo přeposílat (echo). Rozdíl oproti tradičním sociálním sítím je ve snaze o maximální volnost projevu. Sdělení, na která by jinde zareagovaly kontrolní mechanismy, v Parleru projdou.

Na síť se loni začali hodně přesouvat příznivci Donalda Trumpa a silně konzervativního pohledu na svět. Dovolíme si citovat Wikipedii a její heslo Parler:

Parler má významnou uživatelskou základnu příznivců Donalda Trumpa, konzervativců, konspiračních teoretiků a pravicových extremistů. Anti-Defamation League v listopadu 2020 napsala, že „Parler přilákal řadu pravicových extremistů“ včetně Proud Boys, zastánců konspirační teorie QAnon, protivládních extrémistů včetně členů Oath Keepers, Three Percenters a podobných skupin, bílých rasistů včetně členů alt-right a akcelerátorů, jako je teroristická skupina Atomwaffen Division.

Na Parleru teď samozřejmě převažují témata kolem „ukradených“ amerických prezidentských voleb a souvisejících událostí. Samotný Donald Trump ho ještě nepoužívá, na Parleru je ale zřejmě jeho dcera Ivanka a další členové jeho týmu. Není ale jasné, jestli jsou tyto účty pravé. Český obsah na Parleru až na malé výjimky nenajdete.

Diskuze (418) Další článek: Nové elitní notebooky HP - lehký Elitebook, konvertibilní Elite Dragonfly a Elite Folio, výkonný Envy 14

Témata článku: Google, Apple, Sociální sítě, USA, Twitter, Amazon, Mobilní aplikace, Play Store, Donald Trump, Politika, Fake News, Wikipedia, Cenzura, Hosting, Hate speech, Sociální síť, Techcrunche, AppStoru, Hostingová firma, Parler, Aplikace, Ivanka, AWS


Určitě si přečtěte

Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 94

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Facebook Messenger, WhatsApp i Instagram mají výpadek. Nefunguje zasílání zpráv
Vladislav Kluska
WhatsAppInstagramFacebook Messenger
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

** Máte pocit, že naše vláda nezvládá boj s koronavirem? ** Poradili byste si se situací lépe než Andrej Babiš a Jan Blatný? ** Zkuste si to v českém webovém simulátoru Korona hra!

Karel Kilián | 71

Karel Kilián
COVID-19ČeskoHry
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů | 27

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware