Co je nového v záležitosti dialerů

Dialery jsou bez nadsázky strašákem méně zkušených uživatelů počítačů a internetu. Představa, že se vám do počítače vetře program, jehož vinou budete následně platit desetitisícové částky za připojení k internetu, je dostatečně odstrašující snad pro každého. Více jak tisíc poškozených a stovky trestních oznámení – to je dnes situace v České republice. Jaký je konkrétní stav v této záležitosti?

Tisková zpráva Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (http://www.spotrebitele.cz) z tohoto týdne uvádí následující fakta. Na výzvu sdružení poškozeným se přihlásilo 120 uživatelů internetu s celkovou škodou 2 200 000 Kč. Sdružení všem poškozeným doporučuje, aby, nejlépe na nejbližším okresním oddělení Policie ČR, podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Na základě toho lze odhadnout, že byly podány desítky, spíše však stovky trestních oznámení. Podle údajů Českého Telecomu přesahuje ale počet poškozených 1700 osob.

V některých případech bylo trestní oznámení odloženo v případě, kdy obvodní oddělení Policie ČR nezjistilo žádné okolnosti nasvědčující spáchání trestného činu. V takovém případě Sdružení obrany spotřebitelů doporučuje podat stížnost proti odložení. Pokud té bude vyhověno, je případ vrácen policii k dalšímu šetření.

Zpráva dále uvádí, že v jednom konkrétním případě bylo trestní řízení zastaveno na základě odpovědi Českého Telecomu na dotaz vyšetřovatele, kdy se ČTc vyjádřil ve smyslu, že poškozený si škodu způsobil sám.

Živě.cz komentuje: Taková prohlášení ze strany Českého Telecomu lze považovat za velmi nezodpovědná a svým způsobem i napomáhající vzniku další podobné trestné činnosti – pokud nebude dosaženo reálných výsledků ve vyšetřování a potrestání příslušných pachatelů, jejich drzost pravděpodobně ještě vzroste.

Na jedné straně je velice důležité, aby média našeho typu pravidelně přinášela informace o vývoji těchto kauz, ale na druhé straně je nezbytné, aby i vyšetřování a odhalování pachatelů mělo reálné výsledky.

V ČR zatím nebyly zaznamenány žádné případy, kdy by se poškození pustili do občanskoprávních sporů se svým operátorem (většinou Českým Telecomem), s přesvědčením, že ten nemá nárok na úhradu požadované částky. Pokud se podíváme do sousedního Německa na podobné kauzy, zjistíme, že tamní soudy už daly v několika případech za pravdu poškozeným. Více informací lze najít na stránkách www.dialerundrecht.de. Konkrétně:

  • Poskytovatel služby na lince se zvýšenou tarifikací nese důkazní povinnost při prokazování, že s uživatelem uzavřel smlouvu o poskytnutí úplatné služby dříve než byla požadována úhrada a než byla služba poskytnuta. (Rozsudek Zemského soudu z Norimberku z 27.03.2003 č.: 11 S 8162/02)
  • Pokud dialer vytočí číslo bez vědomí uživatele, pak má uživatel vůči operátorovi nárok na náhradu škody, kterou může započíst vůči vyúčtování poplatků. (Rozsudek soudu z Berlína z 27.01.2003 č.: 26 U 205/01)
  • Pokud dialer vytočí číslo bez vědomí uživatele, nedochází ke vzniku smlouvy mezi uživatelem a operátorem. Telefonní poplatky nemohou být vyžadovány. (Rozsudek soudu z  Elmshornu z 10.01.2003, č.: 53 C 247/02)
  • Uživatel, po kterém je požadována úhrada poplatků za využívání linek se zvýšenou tarifikací, má právo odmítnout plnění do té doby, než mu telefonní společnost sdělí majitele příslušné linky. (Rozsudek soudu z Wiesbadenu z 25.09.2002, č.: 92 C 1440/02

U našich západních sousedů lze tedy vysledovat trend, kdy soudy v podobných případech zpravidla rozhodují ve prospěch poškozených. Vzhledem k odlišnostem právního řádu České republiky, je ale nelze automaticky považovat za právoplatné i v našem prostředí.

Paní Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů ČR dodává: "Obecné zlepšení situace v této problematice lze očekávat až od připravovaného zákona o elektronických komunikacích, který by měl nahradit stávající telekomunikační zákon."

Odkazy

Diskuze (64) Další článek: SCO: Unix je náš, Linux bude platit

Témata článku: Internet, Norimberk, Požadovaná částka, Záležitost, Vznik, Reálná osoba, Dialer, Podobný výsledek, Západní soused, Nezbytný údaj, Nezbytný základ


Určitě si přečtěte

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku