Co je nového v záležitosti dialerů

Dialery jsou bez nadsázky strašákem méně zkušených uživatelů počítačů a internetu. Představa, že se vám do počítače vetře program, jehož vinou budete následně platit desetitisícové částky za připojení k internetu, je dostatečně odstrašující snad pro každého. Více jak tisíc poškozených a stovky trestních oznámení – to je dnes situace v České republice. Jaký je konkrétní stav v této záležitosti?

Tisková zpráva Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (http://www.spotrebitele.cz) z tohoto týdne uvádí následující fakta. Na výzvu sdružení poškozeným se přihlásilo 120 uživatelů internetu s celkovou škodou 2 200 000 Kč. Sdružení všem poškozeným doporučuje, aby, nejlépe na nejbližším okresním oddělení Policie ČR, podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Na základě toho lze odhadnout, že byly podány desítky, spíše však stovky trestních oznámení. Podle údajů Českého Telecomu přesahuje ale počet poškozených 1700 osob.

V některých případech bylo trestní oznámení odloženo v případě, kdy obvodní oddělení Policie ČR nezjistilo žádné okolnosti nasvědčující spáchání trestného činu. V takovém případě Sdružení obrany spotřebitelů doporučuje podat stížnost proti odložení. Pokud té bude vyhověno, je případ vrácen policii k dalšímu šetření.

Zpráva dále uvádí, že v jednom konkrétním případě bylo trestní řízení zastaveno na základě odpovědi Českého Telecomu na dotaz vyšetřovatele, kdy se ČTc vyjádřil ve smyslu, že poškozený si škodu způsobil sám.

Živě.cz komentuje: Taková prohlášení ze strany Českého Telecomu lze považovat za velmi nezodpovědná a svým způsobem i napomáhající vzniku další podobné trestné činnosti – pokud nebude dosaženo reálných výsledků ve vyšetřování a potrestání příslušných pachatelů, jejich drzost pravděpodobně ještě vzroste.

Na jedné straně je velice důležité, aby média našeho typu pravidelně přinášela informace o vývoji těchto kauz, ale na druhé straně je nezbytné, aby i vyšetřování a odhalování pachatelů mělo reálné výsledky.

V ČR zatím nebyly zaznamenány žádné případy, kdy by se poškození pustili do občanskoprávních sporů se svým operátorem (většinou Českým Telecomem), s přesvědčením, že ten nemá nárok na úhradu požadované částky. Pokud se podíváme do sousedního Německa na podobné kauzy, zjistíme, že tamní soudy už daly v několika případech za pravdu poškozeným. Více informací lze najít na stránkách www.dialerundrecht.de. Konkrétně:

  • Poskytovatel služby na lince se zvýšenou tarifikací nese důkazní povinnost při prokazování, že s uživatelem uzavřel smlouvu o poskytnutí úplatné služby dříve než byla požadována úhrada a než byla služba poskytnuta. (Rozsudek Zemského soudu z Norimberku z 27.03.2003 č.: 11 S 8162/02)
  • Pokud dialer vytočí číslo bez vědomí uživatele, pak má uživatel vůči operátorovi nárok na náhradu škody, kterou může započíst vůči vyúčtování poplatků. (Rozsudek soudu z Berlína z 27.01.2003 č.: 26 U 205/01)
  • Pokud dialer vytočí číslo bez vědomí uživatele, nedochází ke vzniku smlouvy mezi uživatelem a operátorem. Telefonní poplatky nemohou být vyžadovány. (Rozsudek soudu z  Elmshornu z 10.01.2003, č.: 53 C 247/02)
  • Uživatel, po kterém je požadována úhrada poplatků za využívání linek se zvýšenou tarifikací, má právo odmítnout plnění do té doby, než mu telefonní společnost sdělí majitele příslušné linky. (Rozsudek soudu z Wiesbadenu z 25.09.2002, č.: 92 C 1440/02

U našich západních sousedů lze tedy vysledovat trend, kdy soudy v podobných případech zpravidla rozhodují ve prospěch poškozených. Vzhledem k odlišnostem právního řádu České republiky, je ale nelze automaticky považovat za právoplatné i v našem prostředí.

Paní Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů ČR dodává: "Obecné zlepšení situace v této problematice lze očekávat až od připravovaného zákona o elektronických komunikacích, který by měl nahradit stávající telekomunikační zákon."

Odkazy

Diskuze (64) Další článek: SCO: Unix je náš, Linux bude platit

Témata článku: Internet, Dialer, Požadovaná částka, Podobný výsledek, Západní soused, Záležitost, Norimberk, Reálná osoba, Vznik, Nezbytný základ, Nezbytný údaj


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji