Co je lepší: instalovat Windows 98 „přes“ předchozí verzi Windows nebo na čistý počítač?

Načisto nebo fleknout? Přečtěte si pro a proti.
Častým tématem do diskuse instalace Windows je, zda je výhodnější ponechat stávající instalaci Windows (95, 3.11) a „fleknout“ ji instalací Windows 98, nebo zda vše vymazat a nainstalovat Windows 98 jakoby na čistý počítač. Argumenty pro obě strany jsou následující:
  • pokud provedete reinstalaci předchozí verze, zachová se spousta nastavení, které jste v předchozí verzi používali a byli jste na ně zvyklí; zachová se také řada aplikací, které nebude nutné reinstalovat, instalace je obvykle rychlejší
  • pokud provedete „čistou“ instalaci, pak vám celý proces bude zřejmě trvat déle (možná i několik hodin), nicméně se zbavíte spousty balastu, který se za léta používání Windows 95 na počítači nashromáždil a konečně provedete jakousi standardní, mnohokrát otestovanou instalaci – výsledkem by měl být bezproblémovější chod Windows 98. Samozřejmě, všechny aplikace budete muset nainstalovat znova. Výhodou je i to, že máte možnost přeformátovat pevný disk, což je rovněž operace, kterou „neuškodí“ jednou za delší čas provést.
Situace se dá popsat i takto: upgrade Windows 98 z Windows 95 může přinést některé nepředvídatelné, neotestovatelné výsledky. Microsoft samozřejmě nemohl testovat všechny možné kombinace Windows 95, jejich nastavení a zejména aplikací, nejrůznějším (a často i nekorektním) způsobem „zahnízděných“ v tomto operačním systému. Zejména pokud načítáte drobné aplikace a utility z prostředí Internetu, nemáte často vůbec žádnou záruku o to, že velmi nekorektním, ba přímo zvěrským způsobem nezasáhnou do instalace operačního systému a už kvůli nim stojí za to vše nainstalovat znovu.

Při čisté instalaci pouze nezapomeňte zachovat (zazálohovat) ovladače komponentů vašeho počítače – grafické disky, pevných disků, zvukové karty atd. Samozřejmě musíte mít po ruce instalační CD-ROM předchozí verze Windows 95 (3.x), protože v určitý okamžik čisté instalace budete požádání o kódové číslo Windows, kterým se instalátor ubezpečí, že jste vlastníkem legální verze předchozích Windows.

Váš názor Další článek: Programátoři pod Windows: Chceme Open Source politiku i pro nás!

Témata článku: Microsoft, Windows, Určitý okamžik, Instalace, Pevná ruka, Nejrůznější způsoby, Častá diskuse, Verze, Častá operace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost