Co je lepší: instalovat Windows 98 „přes“ předchozí verzi Windows nebo na čistý počítač?

Načisto nebo fleknout? Přečtěte si pro a proti.
Častým tématem do diskuse instalace Windows je, zda je výhodnější ponechat stávající instalaci Windows (95, 3.11) a „fleknout“ ji instalací Windows 98, nebo zda vše vymazat a nainstalovat Windows 98 jakoby na čistý počítač. Argumenty pro obě strany jsou následující:
  • pokud provedete reinstalaci předchozí verze, zachová se spousta nastavení, které jste v předchozí verzi používali a byli jste na ně zvyklí; zachová se také řada aplikací, které nebude nutné reinstalovat, instalace je obvykle rychlejší
  • pokud provedete „čistou“ instalaci, pak vám celý proces bude zřejmě trvat déle (možná i několik hodin), nicméně se zbavíte spousty balastu, který se za léta používání Windows 95 na počítači nashromáždil a konečně provedete jakousi standardní, mnohokrát otestovanou instalaci – výsledkem by měl být bezproblémovější chod Windows 98. Samozřejmě, všechny aplikace budete muset nainstalovat znova. Výhodou je i to, že máte možnost přeformátovat pevný disk, což je rovněž operace, kterou „neuškodí“ jednou za delší čas provést.
Situace se dá popsat i takto: upgrade Windows 98 z Windows 95 může přinést některé nepředvídatelné, neotestovatelné výsledky. Microsoft samozřejmě nemohl testovat všechny možné kombinace Windows 95, jejich nastavení a zejména aplikací, nejrůznějším (a často i nekorektním) způsobem „zahnízděných“ v tomto operačním systému. Zejména pokud načítáte drobné aplikace a utility z prostředí Internetu, nemáte často vůbec žádnou záruku o to, že velmi nekorektním, ba přímo zvěrským způsobem nezasáhnou do instalace operačního systému a už kvůli nim stojí za to vše nainstalovat znovu.

Při čisté instalaci pouze nezapomeňte zachovat (zazálohovat) ovladače komponentů vašeho počítače – grafické disky, pevných disků, zvukové karty atd. Samozřejmě musíte mít po ruce instalační CD-ROM předchozí verze Windows 95 (3.x), protože v určitý okamžik čisté instalace budete požádání o kódové číslo Windows, kterým se instalátor ubezpečí, že jste vlastníkem legální verze předchozích Windows.

Váš názor Další článek: Programátoři pod Windows: Chceme Open Source politiku i pro nás!

Témata článku: Microsoft, Windows, Pevná ruka, Častá operace, Častá diskuse, Určitý okamžik, Nejrůznější způsoby, Instalace, Verze


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku