Techniky elektronického boje nemusí patřit k těm nejsofistikovanějším – k rušení GPS nebo podvržení falešné polohy stačí jen dostatečně výkonné antény. Současná bojiště jsou rušena tak, že postihují i civilní letectví.
Psal se 5. prosinec 2011, když na letišti nedaleko íránského města Kashmar přistál bezpilotní letoun americké armády RQ-170 Sentinel. Nešlo přitom o americkou operaci, ani chybu v navigaci – dron sem byl díky úspěšnému kyberútoku přesměrován íránskou armádou.
Šlo o incident s nemalými diplomatickými důsledky, ale také o jeden z nejznámějších případů využití tzv. GPS spoofingu. Při něm je přijímačům podvržena falešná poloha, takže si automobil, letadlo nebo jachta myslí, že se nachází o stovky metrů, ale klidně i stovky kilometrů dál.
Rusko i Izrael
Průběh útoku na americký dron před třinácti lety nebyl přesně objasněn, s největší pravděpodobností k němu ale byl využit systém 1L222 ruského původu. Ten útok započal rušením komunikačních signálů jak těch pozemních, tak satelitních. V okamžiku, kdy dron ztratil spojení s velínem, automatické systémy jej měly dovést na mateřskou základnu, kde měl zcela autonomně přistát. Íránská armáda ale ve stejném okamžiku začala vysílat i podvržené GPS signály, takže dron namísto spojenecké základny sám přistál na letiště nepřátelské armády. Íránu se tak do rukou dostal nepoškozený dron, díky kterému později vznikly modely Shahed 171 Simorgh a Shahed Saegheh.
O GPS spoofingu se poté sporadicky hovořilo především v souvislosti s blízkovýchodními konflikty, v posledním roce ale zpráv o manipulaci s navigačními systémy vychází násobně víc. Důvod je jednoduchý – ruská agrese na Ukrajinu, stejně jako další kolo izraelsko-palestinského konfliktu o Gazu přinesly efektivnější možnosti, jak tyto systémy ovlivňovat. V mnohem větší míře tak lze sledovat jak GPS spoofing, tak GPS jamming. První z nich popisuje příklad íránského ukořistění amerického dronu, u GPS jammingu nejde o nic jiného než rušení, kdy získání polohy není v zarušené lokalitě vůbec možné.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně