Facebook | Sociální sítě | Bezpečnost

Co je Facebook Protect? Výzva k lepší ochraně účtů, která vypadá spíš jako podvod

Facebook Protect je bezpečnostní program, který měl přimět politiky a úředníky lépe si chránit online účet, aby ji ho nikdo nemohl ukrást. Odstartoval před dvěma lety v USA, od tohoto týdne se ale šíří i ve zbytku světa včetně Česka. Navíc už se netýká jen veřejně činných osob, ale i dalších vlivných účtů s velkým dosahem nebo administrátorů stránek, které sleduje hodně lidí.

Na webu nebo v aplikaci na uživatele vyskočí upozornění, že si do 15 dní musí zapnout Facebook Protect, jinak dojde z uzamčení účtu. Výzva, která připomíná vyděračský scam, je ale skutečně myšlená vážně. Protect uživatele nutí zvolit si silnější heslo a aktivovat dvoufázové ověření (2FA). A to je věc, kterou by měli udělat všichni uživatelé bez ohledu na to, že nejsou „celebrity“ a že je k tomu Facebook sám nevyzval.

Paradoxní je, že se Facebook Protect vnucuje i tam, kde už účty chráněny jsou. Kolega Marek Lutonský měl vygenerované heslo s 30 znaky i aktivní 2FA, přesto mu dal Facebook ultimátum, že musí Protect do 15 dní aktivovat. Nakonec ale stejně šlo jen o formalitu, protože během nastavování Facebook usoudil, že tam silné heslo i 2FA opravdu jsou.

Facebook chystá metavesmír:

Diskuze (2) Další článek: Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Bezpečnost, USA, Heslo, Facebook Protect, Celebrita, Protect, Kter, Výzva, Silné heslo, Uživatelé, Účet, Ultimátum, Ochrana, Dobrá ochrana, Česká republika, Pro