Co dělat, když špatně funguje Setup u Windows 98?

[Win98] Řada přepínačů dovoluje modifikovat chování instalačního programu a tak předcházet problémům.
Řadu uživatelů neposlouchá instalační program setup.exe, kterým se spouští vlastní instalace Windows 98 - častým problémem bývá například instalace z Windows NT, instalace na velmi velké disky (bývá problém s velikostí clusterů atd.). Naštěstí program setup.exe disponuje poměrně značným množstvím přepínačů, které umožňují obejít nejrůznější implicitní činnosti a tak zvládnout instalaci i tehdy, když se vám zdá nemožná. Je ovšem nutné spouštět Setup z DOSové příkazové řádky (z "tvrdého" DOSu, tedy nikoli z DOSového okna ve Windows, instalace v tomto případě často zlobí), a parametry se zadávají běžně jako u jiných DOSových programů - tedy, pokud si to už nepamatujete, tak je to např.:

d:\win98>setup /a /b /c

kde a, b a c jsou ony parametry. Seznam a význam parametrů je následující:

/d - Přinutí Setup, aby nepoužil aktuální verzi Windows k vyvolání příslušných spouštěcích procedur. Normálně umí Setup využívat různé funkce existujících Windows ke svému běhu; pokud je ale instalace Windows porušená nebo nestandardně modifikovaná, může to činit problémy. Přepínačem řeknete Setupu, aby si žádných Windows na disku nevšímal a instaloval jako na holý počítač - tato volba se dá spouštět jen z čistého DOSu.

/id - Přinutí Setup, aby nekontroloval, zda je na pevném disku dostatek místa pro instalaci (pokud jste si jisti, že dostatek místa je, zkrátíte tím první kroky instalace)

/ie - Setup přeskočí vytvoření záchranné diskety (dá se přeskočit i při instalaci, ale trošku neobratně)

/ih - Setup neprovádí podrobnou kontrolu Registru Windows; je užitečné v případě, kdy jsou s registrem nějaké problémy.

/il - Načte ovladač myši Logitech (často používaný typ myši, nicméně nestandardní)

/im - Přeskočí kontrolu paměti RAM

/in - Přeskočí kontrolu připojování k síti

/iq - Nekontroluje pevný disk na možné překřížené soubory

/is - Přinutí Setup, aby před instalací nespouštěl program Scandisk (užitečná volba, pokud si jste jistí, že je disk v pořádku. Z čistého DOSu se totiž spouští logicky DOSový Scandisk, který je poněkud starší verze a který blbne u řady velkých disků).

/iv - Vypne naskakování grafických obrazovek při instalaci a kopírování souborů (takové ty obrazovky, které vás oblažují informacemi o tom, co všechno naleznete ve Windows atd.). Vypnutí však prakticky instalací neurychlí, úzké hrdlo je právě v kopírování souborů.

/ir - Přinutí Setup, aby needitoval Master Boot Record (normálně do něj Setup provádí změny).

/IW - Přeskočí obrazovku, ve které Setup vyžaduje souhlas s licenční smlouvou (na rozdíl od předchozích přepínačů tento musí být zadán velkými písmeny, jak je napsáno).

Pomocí těchto přepínačů můžete zejména zajistit, aby po zadání Setupu už probíhala instalace bez vašich nutných schvalování a odklepávání - to se hodí, když instalujete na větší množství počítačů najednou nebo když prostě nemáte chuť sedět u instalace a čekat, až vám naskočí obrazovka k potvrzení něčeho samozřejmého.

Váš názor Další článek: Scanner přes PCMCIA

Témata článku: Windows, Set, Velký problém, Fun, Velká obrazovka, Značný problém, Windows +, Window, Master boot record, Fung, Velké množství, Velký soubor, Instalace, DEL, Značný rozdíl, Setup, Win +


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5