Co dělat, když počítač při instalování Windows 98 tuhne?

Fáze po prvním restartu při instalaci bývá kritická a k tuhnutí počítače dochází docela často. Jak si pomoci?
V procesu instalace Windows 98 dojde k prvnímu plánovanému restartu poté, co počítač identifikuje periférie a nainstaluje pro ně ovladače. Protože se tyto ovladače často zapisují do BIOSu, je nutné počítač restartovat, protože BIOS se zavádí ještě před startem operačního systému. Může však po tomto restartu dojít ke ztuhnutí počítače z následujících příčin:
  • ovladač pro videokartu nepracuje s danou videokartou, může být i špatně nakonfigurován
  • provádíte upgrade z Windows 3.1 a je poškozený soubor .grp (Group), který obsahuje ukazatele na programy, které se spouštějí
  • na počítači se spouští program, který nefunguje pod Windows 98 (není s nimi kompatibilní)
Videokarta

V případě problému s videokartou postupujte následovně:

  • resetujte počítač a nastartujte jej v nouzovém režimu (Safe mode); to provedete přidržením klávesy CTRL při restartu
  • nastavte režim videokarty na standardní VGA. To provedete v Ovládacích panelech – Obrazovka – Nastavení – Upřesnit – Adaptér – Změnit. Zde nechejte najít všechny ovladače a vyberte Standardní typy adaptérů – Standardní grafický adaptér (VGA) a schvalte nastavení.
  • Restartujte počítač a dokončete instalaci Windows 98.
Pak můžete zkusit zase laborovat s grafickou kartou a jejím ovladačem, jeho konfigurací, nastavením přepínačů přímo na kartě atd. Nelze uvést bližší postup, u každé karty je tomu jinak.

Instalace z Windows 3.1xZřejmě nebude příliš obvyklá, ale právě u Windows 3.1x bývají .grp soubory často poškozené, takže tento případ není vyloučený. Restartujte počítač do nouzového režimu a spusťte program „grpconv“ (Start – Spustit – Grpconv). Tento program restauruje .grp soubory, pak můžete pokračovat v instalaci.

Program, který nepracuje pod Windows 98Velká většina programů, které pracují pod Windows 95, fungují beze změny i pod Windows 98. Programy, které pod Windows 98 nepracují dobře, ale právě obvykle patří pod různé systémové utility, jako jsou antiviry, komprimátory disků, šifrovače dat atd., a tyto programy se spouštějí automaticky při náběhu operačního systému, takže tím zabrání dokončení instalace.

Důležité je při instalaci mít „čistý“ počítač, žádný z programů těchto druhu by neměl pracovat. Pokud ale už tato situace nastane a z důvodu cizího programu instalátor „tuhne“, restartujte počítač v nouzovém režimu. Zkontrolujte soubory, které se spouštění při startu počítače a odstraňte či vyblokujte z nich zmínky o jiných programech, které nejsou pro provoz operačního systému nutné. Zjistěte si informace o těchto programech u jejich výrobců; obvykle existují novější či upravené verze, které jsou s Windows 98 kompatibilní.

Diskuze (1) Další článek: Dvakrát policie na Internetu – jednou u nás, jednou ve Švýcarsku

Témata článku: Windows, Safe, Restart

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost