Co dělají děti na Internetu

Protože se dost často píše o dětech a Internetu, rozhodl jsem se k tomuto tématu začít psát z hlediska nás dětí. Je mi 12 let a na Internet chodím zhruba rok.
Protože se dost často píše o dětech a Internetu, rozhodl jsem se k tomuto tématu začít psát z hlediska nás dětí. Je mi 12 let a na Internet chodím zhruba rok. Z toho více mě začal zajímat v posledních čtyřech měsících, kdy jsem se dozvěděl o Majácích. Tady jsem se totiž dozvěděl další zajímavé adresy. Nejdříve to byl Xchat, kde mě mimo chatu zaujalo i xfórum, ve kterém rád diskutuji, dále pak dětský časopis Zavináč a i tento web Živě, se kterým jsem se seznámil díky kritice Majáků pana Hlavenky, na kterou jsem odpovídal, protože jsem s ní nesouhlasil. Zejména mě zde ale zaujalo, že o webu pro děti tu diskutují dospělí. Myslím totiž, že do takovéto diskuse bychom se měly zapojovat právě my děti, protože je to web pro nás a je tedy důležité, jak se líbí nám.

Mě osobně baví na Internetu hledat stránky, a to nejenom stránky přímo pro děti, ale i takové stránky, které sice přímo pro nás děti nejsou, ale na které děti chodí. Proto jsem na toto téma otevřel na Xchatu diskusní fórum a získal jsem už z něho několik zajímavých adres. Pokud byste toto fórum hledali, je zatím v nových fórech. Protože mě baví psát, píšu, kam se dá. Třeba v Zavináči mi už vyšly dva články. Rozhodl jsem se psát na téma dětských webů a o tom, co vlastně my děti na Internetu děláme.

Aby to bylo objektivnější, oslovil jsem pár kamarádů s anketou. Tím pádem můžu srovnávat svoje názory a názory ostatních dětí. Na anketu mi odpovědělo 28 dětí ze zhruba 60 oslovených. Jsou ve věku od 9 do 17 let, přičemž věkový průměr je 13,5 let. Zajímalo mě, co na Internetu dělají, proč tam chodí? Nejvíc jich chodí na Internet kvůli e-mailové poště (89 %) a kvůli chatování (86 %). Hodně dětí chodí na Internet pro informace (54 %). Menší skupiny dětí chodí na Internet kvůli hrám a fórům, což je 7 %, a 11 % dětí z účastníků ankety tvoří časopis nebo se podílí na jeho tvorbě. To zhruba odpovídá i mým zájmům, pouze já osobně bych vyzdvihl víc fóra, do kterých chodím dost často, a občas i nějaké sám založím a vedu. Na Xchatu jsem například založil fóra o výchově a trestech, o dětských webech, o tom, jestli můžou být pedofilové na Internetu nebezpeční, a o tom, jestli můžou být hackeři na Internetu nebezpeční.

Dále mě zajímalo, jak dlouho účastníci mé ankety chodí na Internet. Nejkratší doba byla týden a nejdelší 2 roky. Průměr je 10 měsíců. Já sám chodím na Internet přibližně rok. Jak často chodí děti na Internet? Každý den (nebo skoro každý den) je to 36 % (to je i můj případ), obden 29 %, zhruba 2 až 5krát týdně chodí na Internet 18 % dětí. Jeden účastník ankety (což jsou 4 %) chodí na Internet 3x denně, jeden jednou za 14 dní, jeden o víkendu a dva nepravidelně. Přitom emailovou poštu stahuje denně 54 % dětí (to je i můj případ) a 18 % stahuje poštu obden.

Dále mě zajímalo, odkud se kdo připojuje. 86 % je z domova (opět i můj případ), polovina toho (43 %) ze školy, přičemž někteří pouze občas, to znamená, že se připojují hlavně z domova, ale občas i ze školy. Od rodičů z práce se připojuje 11 %, z kroužku, internetové kavárny nebo od kamaráda 7 % a jeden účastník ankety se připojuje od strýce (4 %).

Z účastníků ankety je 82 % kluků a 18 % děvčat. Anketu jsem posílal 43 klukům (což je 72 %) a 17 děvčatům (což je 28 %). Dále mě zajímalo, kolik dětí má vlastní stránku a jak si ji dělaly samostatně. 18 % účastníků si ji dělalo úplně samostatně, 7 % účastníků s ní někdo pomáhal, 50 % účastníků ji někdo udělal a oni dodali obsah (to je i můj případ) a 25 % účastníků svoji stránku nemá. Tato čísla ale nejsou zrovna přesný vzorek, protože 54 % účastníků je ze Sdružení klubů správných kamarádů ČR, kde nám naše stránky tvoří náčelník sdružení. Pokud bych tedy nepočítal tyto účastníky, potom si 39 % dělá stránky samo, 15 % někdo pomáhá a 46 % stránky nemá.

Dále mě zajímalo, kam kdo chodí nejvíc chatovat. Na prvním místě jsou Majáky s 68 %, ale tento údaj je opět trochu zkreslený tím, že většinu svých kamarádů z Internetu jsem získal právě z Majáků. Na 2. místě je Xchat s 36 % (i z něho pochází několik mých kamarádů) a dále 11 % chodí na Seznamku a 4 % na Pokec.Atlas a Mschat. U mě jsou na prvním místě Majáky a hned za nimi Xchat.

Co nás nejvíc na Internetu baví? Vede chatování s 68 %, na druhém místě je dopisování pomocí emailů s 50 %. Dále získávání informací baví 11 %, seznamování se s novými lidmi a tvorba časopisu 7%, psaní, prohlížení stránek, shánění věcí, komunikace a možnost dostat se z domova po celém světě zajímá 4 %. Mě osobně nejvíc baví dopisovat si pomocí emailu a psát do různých časopisů nebo diskusních fór, to je v podstatě komunikovat. Potom mě samozřejmě baví i chatovat a seznamovat se s novými lidmi. Na Internetu mám kamarády od 8 do 32 let (nepočítám v to kamarády, které znám i osobně, ale pouze ty, které znám jenom přes Internet). Pomocí Internetu občas i sháním informace, ale nesháním přes něj věci.

V oblíbenosti stránek vyhrávají opět Majáky s 68 %. To je opět částečně ovlivněno tím, že většinu kamarádů znám z Majáků. Na druhém místě je Seznam s 21 %, dále Centrum a Zavináč s 18 %, následuje Xchat s 11 % a dále pak Email.cz a ICQ se 7 %. Všechny ostatní stránky uvedené v anketě se vyskytují vždy pouze jednou a je jich 24. Mezi moje nejoblíbenější stránky patří Majáky, Xchat, Zavináč, ale i některé další, které zatím zkoumám.

Dále mě zajímalo, jak kdo zná a využívá ICQ. Na tuto otázku odpověděli všichni mimo jednoho účastníka. Z toho 33 % ICQ používá (do této skupiny patřím i já), 45 % ho zná, ale nepoužívá (z toho někteří zatím) a 22 % ho nezná.

Moje poslední anketní otázka se týkala toho, kdo má na Internetu kolik kamarádů; přitom jsem se omezil pouze na kamarády, které znají jenom z Internetu nebo které na Internetu poznali. Odpovědi jsou v rozmezí od žádného kamaráda (1 případ – 4 %) až po hodně (2 případy – 7%). Nejvyšší číselné vyjádření je 30. Jeden účastník neví. Průměr vychází na 6,25. Já počet svých kamarádů taky přesně nevím, odhaduji ho ale kolem 60.

Díky této anketě mám možnost se porovnat se svými kamarády a připadá mi, že ve většině případů jsem přibližně v průměru. Přesně se s ním ale neshoduji. To je ale myslím dáno tím, že mě rodiče vychovávají k poměrně velké samostatnosti. Nevychovávají mě pomocí zákazů a příkazů. Díky tomu mně za trest nezakazují chodit na Internet, a tak na něj chodím opravdu téměř každý den. Proto na Internetu trávím poměrně dost času. Není to ale jediný můj zájem, protože máme s kluky svůj klub, kde děláme nejrůznější věci od sportu, přes hry až po táboření. Asi je pro mě štěstí, že mě můj klub hodně baví - zhruba stejně jako Internet, a díky tomu se ze mě nestal a snad nestane počítačový maniak, který by proseděl celý den u počítače, i když by venku svítilo sluníčko a bylo pěkné počasí. Ostatně pokud se toho chcete o mě dozvědět víc, podívejte se na moji stránku. Moje klubová přezdívka je Marťas.

Tento článek beru jako úvod do problematiky Internetu a nás dětí. Dále se chci zabývat jednotlivými weby. V případě, že půjde o chaty, se budu snažit ptát se přímo na nich ostatních dětí, jak se jim tam líbí a proč tam chodí. Chtěl bych reprezentovat nejenom svůj názor, ale i názor mých kamarádů. Všechny weby, na které chodím, nejsou vyloženě dětské, protože těch je u nás bohužel málo, ale je dost webů, na které děti chodí a kde najdu své kamarády, a nebo které jsou pro mě jinak zajímavé. Těm se chci věnovat v příštích článcích. A budu rád, když tento článek, ale i další články budou mít odezvu, a to jak souhlasnou, tak nesouhlasnou, ale třeba i takovou, že mi někdo doporučí další stránky, které by pro mě mohly být zajímavé a které ještě neznám. Rád je navštívím a v některém dalším článku na ně napíšu recenzi.

Diskuze (34) Další článek: Týden: ať žijí právníci a policisté

Témata článku: Internet, Děti, Ankety, Názor ostatních, Kluk, Dítě, Kamarád, Velký kluk, Zajímavý případ, Nová přezdívka, Pěkné počasí, Zajímavé místo, Přesný vzor, Pár kamarádů, DEL



Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony