Co dělá technologický consultant Accenture?

(placená inzerce) Co dělá technologický consultant Accenture? ...aneb jak jsem se také zapojil do boje proti praní špinavých peněz
Co dělá technologický consultant Accenture?

Jak jste začal svoji kariéru v Accenture?

Vašek Miller:  Do společnosti Accenture jsem nastoupil po dokončení magisterského studia jako čerstvý analytik. Protože jsem měl předchozí zkušenosti se správou mainframů, byl jsem zařazen do oddělení Technology Consulting.

Klepněte pro větší obrázek
Vašek Miller

Jirka Dvořák: Stejně jako Vašek jsem dostudoval VŠ a o práci konzultanta jsem neměl 100% jasnou představu, ale lákala mě možnost poznat prostředí různých klientů a rychle se učit.

Klepněte pro větší obrázek
Jirka Dvořák

Co děláte/za co zodpovídáte v Accenture?

Jirka Dvořák: V mém konkrétním případě, jsem tedy technicky zaměřený konzultant, jsem začínal jako analytik a programátor databáze (datové modelování, SQL), následně jsem vedl tým vývojářů a nyní pracuji na pozici manažera v Technology Consultingu. Konkrétní role vždy závisí na projektu, ale typické příklady z poslední doby jsou role vedoucího projektu nebo týmu spojené s rolí architekta nebo ITSM odborníka. Během tohoto vývoje jsem vystřídal několik projektů u různých klientů.

Vašek Miller: V projektech působím na pozici technického konzultanta. V terminologii Accenture je má specializace nazvána Data Center Technologies and Operations. Rozsah činností tedy pokrývá oblast od návrhu a správy IT infrastruktury na rozličných platformách až po organizaci provozu IT dle metodiky ITIL.

Jak byste stručně charakterizoval společnost Accenture? V čem se lišíte od konkurence?

Vašek Miller: Accenture je globální společnost, která díky kombinaci jedinečných zkušeností a komplexních znalostí napříč všemi odvětvími a podnikovými funkcemi doplněnými o rozsáhlý výzkum nejúspěšnějších světových firem spolupracuje se svými klienty tak, aby jim pomohla stát se vysoce výkonnými organizacemi jak v oblasti podnikání, tak ve veřejném sektoru.

Velký rozsah poskytovaných služeb přináší řadu příležitostí, kdy je rozvoj znalostí a zkušeností každého z pracovníků považován za základní předpoklad úspěchu.

Jirka Dvořák: Pokud bych měl vyzdvihnout jednu výhodu, tak jsou to právě kvalitní a motivovaní odborníci, a to na všech pozicích od vedení firmy po programátory.

Jinak považuji za celkem výstižné motto firmy „High performance. Delivered.“ – my skutečně pomáháme klientům být úspěšní a dodáváme, co slíbíme.

Co konkrétně mají lidé z divize Consultingu v rámci projektů pro klienty na starosti?

Vašek Miller: Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně. Vždy záleží na typu projektu a požadované roli, kterou se vždy snažíme obsadit člověkem s vhodnými znalostmi a zkušenostmi.

Například kolegové z oddělení Management Consultingu pomáhají klientům s návrhem obchodních strategií, jiní kolegové provádí implementaci komplexních systémů a my v Technology Consultingu jsme odpovědní za výběr vhodných technologií.

Jakých zajímavých projektů jste se zúčastnili?

Jirka Dvořák: Všechny projekty byly zajímavé. Z poslední doby bych jmenoval projekt konsolidace datových center pro velkého mezinárodního klienta z finančního sektoru. Cílem je úspora nákladů sloučením IT infrastruktury datových center z jednotlivých zemí do jedné centrální lokality. Zároveň s technickými změnami vzniká nová sdílená regionální IT organizace, která cílově nahradí stávající lokální IT. Při projektu využíváme řadu aktuálních technologií (virtualizace) i metodik v oblasti správy IT služeb (ITIL v.3).

Vašek Miller: Souhlasím s Jirkou, během svého působení v Accenture jsem pracoval na řadě projektů u různých klientů a každý z nich považuji za zajímavý.

Například mým prvním projektem byl rozvoj internetového bankovnictví ve významné české bance, kde jsem působil jako člen infrastrukturního týmu. Mezi mé úkoly patřilo mimo jiné provedení výkonnostních testů celého systému.

Jiným příkladem zajímavého projektu, kterého jsem se zúčastnil, byla implementace systému proti praní špinavých peněz pro mezinárodní bankovní skupinu, a to v 8 zemích jihovýchodní Evropy. Jako technický specialista jsem byl odpovědný za kompletní cyklus od vytvoření testovacího prostředí, přes školení administrátorů klienta až po nasazení do provozního prostředí.

Jaké pozice v divizi nabízíte? Co obnáší pozice IT konzultanta v Accenture?

Vašek Miller: Práce IT konzultanta z oddělení Technology Consulting je různorodá a společně s dalšími kolegy pokrýváme všechny oblasti ICT, od technologií datových center (servery, storage, operační systémy a aplikační software, cloud computing), datové sítě, bezpečnost, organizaci provozu IT atd. Noví zaměstnanci začínají na pozicích analytika s odpovědností za konkrétní jasně definované úkoly. Odpovědnost postupně roste k vedení týmů a dále celých projektů.

Jirka Dvořák: Ano, různorodá je velmi výstižné slovo. Rád bych zdůraznil, že nejde jen o IT konzultanty, ale i o business experty.

Podle mé zkušenosti od nás klienti očekávají prověřená a optimalizovaná řešení, aby sami nemuseli tápat metodou pokus-omyl. Dále je to pak schopnost dokončit projekt a dodat měřitelné výsledky, což kromě odbornosti zahrnuje organizaci, komunikaci a často nadstandardní nasazení. Aktuální informace o našich otevřených pozicích v Technology Consultingu najdete na accenture.cz/beIT.

 

Jaký je systém vzdělávání pro konzultanty v Accenture?

Jirka Dvořák: Jedním slovem: komplexní. Kromě nezbytného získávání zkušeností na projektech nabízí Accenture propracovaný systém interních i externích školení podle zaměření a zkušeností konzultanta. Ten zahrnuje obecná globální školení, odborná školení s možností získání certifikací a soft skills.

Na soustavné zvyšování kvalifikace je kladen velký důraz, protože kvalitní odborníci jsou jednou z hlavních výhod Accenture. Zatímco u jiných firem bývá školení za odměnu, u nás je nepostradatelnou součástí kariéry. Příkladem může být právě školení v Chicagu, jehož se musí zúčastnit každý přijatý konzultant do divize Technology Consulting. Bez jeho absolvování není možné postoupit na vyšší pozice.

Jaké jsou možnosti profesionálního růstu v Accenture?

Vašek Miller: Práce v Accenture představuje neustálý profesionální růst. Ten je založen na získávání znalostí a zkušeností z projektů podpořených školeními. S růstem znalostí působí zaměstnanec Accenture v náročnějších rolích, které vyžadují neustále větší odpovědnost za úspěšné provedení projektu.

Jirka Dvořák: Ještě bych doplnil, že v consultingu není profesionální růst možnost ale nutnost.
Využíváme dobře definovaný systém hodnocení pracovníků, na které je pak navázaný kariérní postup. Výhodou tohoto systému je pravidelnost a předvídatelnost.

Jaké jsou, kromě nadstandardního ohodnocení, další důvody, aby talentovaní lidé začali svoji kariéru jako konzultanti v Accenture?

Vašek Miller: Osobně se mi na práci v Accenture líbí několik věcí. Jednou z nich je možnost poznávat firemní prostředí a kulturu u různých klientů. Další je především pro zaměstnance, kteří do Accenture přijdou jako absolventi, zajímavá možnost dalšího vzdělávání a kariérního postupu. Za velmi důležité považuji i kolegy, se kterými pracuji. Jsou to nejen skvělí odborníci v různých oblastech, vždy ochotní pomoct, ale i výborní lidé!

Co by měl uchazeč o zaměstnání udělat, aby se dostal do společnosti Accenture?

Vašek Miller, Jirka Dvořák: V současné internetové době není jednodušší cesty než podívat se na internetové stránky a poslat email na HR. Nebo se podívat na Facebook. Následně, v případě, že na základě informací ze svého životopisu postoupí do dalšího stupně náborového procesu, procházejí uchazeči o zaměstnání assessment centrem.
 

 

Další článek: Buďte vždy první s Operou Next, Chrome Canary a Firefox Aurora

Témata článku: Úspěšné provedení, Projekt, Accenture, Assessment, Zajímavá možnost, Propracovaný systém, Jih Evropy, Technology, Vedoucí projekt, Vhodná technologie, Finanční sektor, Technolog, Velký rozsah, Soustavné zvyšování, Různé prostředí, Profesionální nasazení, DEL, Různé systémy, Znalost, Komplexní projekt, Pozice, CON, Odpovědný člověk, Skvělá pozice


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize