Myslim, ze pan Hlavenka nekde zasel di nadbytecnych detajlu (flight simulator), nektere dulezite aspekty zas nezminil.
Ekonomika: napr. pan Samuelson mluvil o tom, ze "valecna poptavka" by naopak hospodarstvi mohla dat pozitivni impulz. Obecne se ovsem spis soudi, ze valecna poptavka muze a stejne jako p. Hlavenkou zminene napumpovani stvek mld. USD muzou mit spis jenom kratkodoby efekt - armada je finanncovana z "prebytkuu", cili z penez, jez nejakym zpusobem vemu nekomu jinemu - napr. skolstvi, kde by investice jiste byla dlouhodobe efektivnejsi. Stejne tak miliardy dolaru pumpovanych do ekonomiky je nutne njedriv nekde vzit - ze to dlouhodobe nefunguje vidime v Japonsku.
Na druhou stranu bude zajimave sledovat, jak prip. dlouhodoby konflikt ovlivni investice do valecnych technologii (napr. vesmirny bombarder, "neskodne" zbrane), ktere mely vzdycky vedlejsi pozitivni efekt v "mirove" ekonomice. Intenret je toho dobrym prikladem.
Dalsi veci, kt. p. Hlavenka opomnel sou mobilni komunikace - v novinach uz sem zahlidl uvahy, ze udalosti zvysi oblibu mobilu u Americanu (Amerika v mobilni komunikaci dosud zaostavala). Vojaci a dustojnici v zahranici budou chtit komunikovat s USA i z Jemenu, Iraku ci Pakistanu - to podporí aktivity typu druzice Iridium (Dockame se reportazi o tom, jak tezce zraneny American telefonuje domu manzelce primo z bitvy? Nebo podobne veci Pentagon zakaze?).
Protijaderna loby ziska dalsi argument a bezpecnostni opatreni v jad. elektrarnach bude stat zas o neco vic (pamatuju se, jak se cital o otm, zre s epocita i s dopadem neceho podobneho jako byl tunguzsky meteorit nebo stihacka, ze by se ovsem mohlo stat neco podobneho a ze na to nikdo nikdy nebyl pripraven, nam nikdo nerek), to neprospej ezivotnimu prostredi.
Na druhou stranu rust ceny nafty muze jadro znova podporit, stejne jako alternativni zdroje a jejich vyzkum. Taky by Amarice mohlo dojit, ze cestovani vlakem je asi jeste jistejsi nez cestovani letadlem a ze pri vhodne smerovanych investicich muzou byt vlaky skoro stejne rychle jako letadla. A taky by nemuseli (pri vyssich cenach nafty) tolik jezdit autama.
Udalosti by mohly vest i k vetsi mezinarodni spolupraci (hlavne mezi Evropou a USA) a k vetsi odpovednosti (uz se mluvi o otm, ze to muze urychlit vstup novych clenu do EU a NATO)
Evropa si bude muset zvykat byt samostatnejsi (USA by mohly stahnout svoje vojaky z Bosny, Kosova a Makedonie, budou je poterebovat jinde, a Evropa je tam bude muset nahradit).
Zapad asi bude vic podporovat "hodne" staty (Indie, Tunisko), vic tretsta zle a zlobive, vztahy mezi Ruskem, Cinou a Zapadem se zlepsi.