Co bylo před mikroprocesory II.

Druhý díl seriálu o historii počítačů.
Nový hit - zdvojené procesory
V srpnu 1949 byl pro americké letectvo dokončen BINAC (Binary Automatic Computer). Opět se jednalo o první počítač svého druhu - měl zdvojené procesory, z nichž každý tvořilo 700 elektronek o kapacitě 512 31-bitových slov. Každý procesor zabíral plochu pouhých čtyř čtverečních stop (1,24 m2 ) a mohl provádět 3 500 součtů nebo 1 000 součinů za sekundu. BINAC měl dost smůlu, protože jeho tvůrci - Presper Eckert a John Mauchly - se už v duchu obírali myšlenkami na budoucí UNIVAC (Universal Automatic Computer), a proto nevěnovali dostatečnou pozornost spolehlivosti jednotlivých procesorů. Jejich zdvojení však dokázalo do určité míry tuto nevýhodu kompenzovat.

Aiken a jeho tým se zasloužili o narození dalšího "Marka" (září 1949), tentokrát už to byl Harvard Mark III. Tento počítač měl datové paměti a paměti na instrukce na oddělených magnetických bubnech, přičemž centrální procesorová jednotka (CPU) mohla ovládat pouze některé z datových bubnů. Zbylé sloužily coby sekundární paměť. Celková kapacita paměti byla 4 000 instrukcí a 350 16-bitových slov na hlavních datových bubnech, další 4 000 slov se vyskytovaly v sekundární paměti. Počítač dohromady obsahoval něco přes 5 000 elektronek a 2 000 relé.

V květnu 1950 byl v Národních fyzikálních laboratořích v anglickém Teddingtonu dokončen Pilot ACE (nosný projekt pro Automatic Computing Engine). Hlavní ultrasonická paměť sestávala z 200 oddělených ultrasonických částí, z čehož vyplývala lepší adresovatelnost než u jiných strojů s takovým typem paměti. Přídavná skupina ultrasonických pamětí s malým zpožděním (short delay lines) sloužila jako registry. Většina operací potom sestávala prostě ze směrování čísla nebo řady čísel z jedné "delay line" do druhé. Vstupy a výstupy zajišťovaly již tradičně čtečky a děrovačky štítků. Jako sekundární paměť byl k hlavní paměti později přidán elektromagnetický buben.

V téže době byl pro potřeby Amerického národního normovacího úřadu ve Washingtonu dokončen SEAC (Standards Eastern Automatic Computer). V zájmu urychlené implementace měl SEAC velice jednoduchou konstrukci. Ultrasonické paměti obsahovaly 512 45-bitových slov, místo části nespolehlivých elektronek bylo použito dvanáct tisíc nových germaniových diod.

O dva měsíce později, v červenci 1950, byl v Los Angeles zprovozněn západní protějšek SEACu, SWAC (Standards Western Automatic Computer), nejrychlejší počítač té doby na Zemi - součet mu trval závratných 64 mikrosekund. Přitom byl ještě v létě 1941 za největší výkřik techniky považován speciální kalkulátor na řešení souběžných lineárních rovnic, později nazvaný ABC (Atanasoff-Berry Computer), kterému součet trval celou jednu sekundu. Paměť SWACu, tvořená Wiliamsovými elektronkami, však byla poněkud problematická vzhledem ke kontaminaci fosforových vrstev elektronek cupaninou, ke které došlo v mateřské továrně. Funkční část paměti o kapacitě 256 37-bitových slov samozřejmě nepostačovala, a proto k ní byl později přidán magnetický buben.

Grace Murray Hopperová z Remington Randu vypracovala v roce 1951 moderní koncepci kompilátoru, kterou uplatnila hned v následujícím roce implementací prvního kompilátoru A-0.

V roce 1952 byl také po mnoha peripetiích dokončen EDVAC - měl 4 000 elektronek, 10 000 krystalových diod a 1 024 44-bitových slov ultrasonické paměti. Jeho taktovací kmitočet byl 1 MHz.

Jdu si koupit počítač
Eckert a Mauchly dokončili v březnu 1951 UNIVAC - první počítač ve Spojených státech, který si mohl kdokoli (kdo na to měl) zakoupit. Ultrasonická paměť měla kapacitu tisíc dvanácticiferných slov a umožňovala provádění 8 333 součtů či 555 součinů za sekundu. Jako sekundární paměť byly použity magnetické pásky z poniklovaného bronzu o šířce 1,27 centimetru, které na každých 2,5 centimetrech délky uchovávaly 128 znaků.

Lyonské společnosti (Lyon Company) se konečně vrátila její podpora EDSACu, když díky jejím financím vznikl na podzim roku 1951 jemu velice podobný a na něm založený LEO I (Lyons Electronic Office I). Zasloužili se o to především T. Raymond Thompson a John Simmons. Ultrasonická paměť "prvního lva" byla čtyřikrát větší než u EDSACu a byla u ní odstraněna hlavní neřest tohoto typu paměti - závislost na okolní teplotě. LEO I byl původně vyvinut pouze pro potřeby Lyonské společnosti - inventury, počítání výplat a podobně. Díky zájmu ostatních obchodních společností a podniků se však Lyonská společnost brzo ocitla v centru obchodu s počítači.

Vzápětí začala v roce 1952 v Poughkeepsie, New York, výroba počítače IBM Defense Calculator, který byl později přejmenován na 701. Bylo možno si dokonce vybrat: je libo CRT paměť o kapacitě 2 048 nebo snad raději 4 096 36-bitových slov? 701 zvládala za sekundu 2 200 součinů. Celkem se prodalo 19 těchto počítačů, přičemž první byl dodán už v březnu 1953.

Tak to tedy byl stručný přehled událostí v další etapě vývoje počítačů. A za čtrnáct dní už hardware a záznamová média.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Jak uzavřít více programů současně?

Témata článku: Hardware, Delay, Thompson, Elektromagnetické relé, Harvard, Remington, Mikroprocesor, Děrovačky, Leo, Lyon, Rand, Paměti, Dostatečný zájem, Grace, Berry, Murray, Ostatní obchody, Paměť, Mark III


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5