tak to určitě nikdo nezjistí a budou to jen doměnky
Takhle viděno je to s tou slepicí jasné. Tedy ve vejci nějakého sauropoda proběhla mutace, ze které vzešla slepice, která pak dál snášela slepičí vajíčka.Ale bylo nejdříve vejce, nebo prehistorická samice, která jej snesla? A jsme zase tam, kde jsme byli za Aristotela...
Tak to samé napadlo mě.
První vejce pochopitelně bylo dávno před slepicí. Pokud je hledaným vejcem pouze vejce slepičí, pak máte vejce jako druhé. Pokud zahrnuje i vejce, v němž je zárodek slepice, tak je druhé, pokud za slepici považujete už její zárodek. Spíše než o slepicích je taková úvaha spíše o různých pohledech na podstatu života a druhu. Druhově není žádný pevný bod v čase, kdy se skupina ptáků stává slepicemi. A hypotetická první slepice vůbec nemusela přežít do svého prvního vejce.
"Bez slepice nemůže být vejce, ale bez vejce zase nemůže být slepice." Nie, vajcia boli skor, lebo vajce kladu rozne zvierata, aj predchodza sliepky.Navyse to, co povazujeme dnes za sliepku nenastalo zlomovo, ale kontinualnymi mutaciami. Pokojne mohla existovat sliepka podobna dnesnej (mozno aj geneticky), nasledne sa zmenila na menej podobnu len preto, aby sa vratila s5. Existuju aj geneticke vetvy.Cely tento nezmysel len dokazuje, ze veda je v riadnej krize a publikuju sa neskutocne somariny, opakujuce sa clanky, nekonecne zaoberanie sa tymi istymi problemami a vysledok? Vysledok je upadok. Stale viac sa skuma pre vyskum samotny, nie pre vysledky.
Kolik lidí asi ví, jak vypadá vejce dříve, než ho slepice snese? Kdysi jsem to viděl u babičky, když zabila a kuchala jednu ze slepic, které chovala, protože přestala snášet. Nicméně uvnitř té kuchané slepice bylo dost žloutků a bílku, takže babička uznala, že se mýlila, a ta slepice by asi snášela vejce i nadále. Kolik lidí, nebo dokonce švýcarských vědců, asi dnes chová a vlastnoručně zabíjí a porcuje slepice, aby měli takovou osobní zkušenost s tím, jak vypadají nehotová vejce uvnitř slepice? 😉
Co tím chtěl básník říct? 🤔🤭
Vzhledem k tomu, že tam asi ještě nebylo nic podobného skořápce, pak se nabízí otázka v jaké fázi "výrobního procesu" vejce přestává být slepicí, a stává se novou samostatnou "účetní" jednotkou? 😉
V Bibli Buh mluvi jasne, ze nejdriv stvoril zvirata a pak az tato zvirata mneli sve potomkyTaky kouknete zde: (Evoluce nebo stvoreni?)https://www.youtube.com/watch?v=7Lf-l5naMp8
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 11. 2024 20:00
To video neni o iracionalni glorifikaci Boha ale o jasne podanych dukazech.Navise kreslene a velmi srozumitelne i vtipne podane, takze to pochopi i nejmensi deti.
A kdo nebo co stvořilo boha? :)Osobně mi přijde divné, že některé organizmy existují jen kvůli jiným. Např. rostlina, která může být opylována jen jedním druhem mouchy a ta moucha je jediná, které nevadí jed té rostliny, když se živí výhradně jejími plody a pylem. Jak se daly dohromady? Bez té rostliny by ta moucha nepřežila a bez té mouchy by se ta rostlina nemohla rozmnožovat.1) Byla to evoluční náhoda2) Nějaká rostlina a moucha se rozhodly spolupracovat a změnit svou DNA, aby bylo zajištěno jejich přežití.3) Nějaká vyšší entita je stvořila a naprogramovala.Logičtější mi přijde varianta 3, což nemusí být bůh jak jej vnímají lidi a neodporuje to ani evoluční teorii, jelikož stvořené druhy mohou dál mutovat a vyvíjet se.
Nabízí se ještě jedna možnost. Ona moucha se vyvinula právě z té rostliny. A proč? Aby mohla být opylena a množit se. Tento evoluční krok - živočich vyvinutý z rostliny - je pro vědu něco jako "zakázaná komnata". Přitom je to logické... z čeho se vyvinul červotoč? Nebo červ v jablku? Věda se brání přiznat, že to živé = buňky se vyvinulo z neživého = anorganické sloučeniny, v tomto případě obsažené v dané rostlině nebo v jejím plodu. Bez přijetí tohoto mezikroku se věda nikam neposune.
Taky na naší planetě mohli přistát mimozemšťani a mohli vyhazovat zapáchající zkažená vejce, jejichž jsme potomky.
Vajce a nepotrebujem na to svajciarskych vedcov, stacia zaklady evoluciestrucne povedane doslo k zmene nazvu pri prechode z verzie predchodca_sliepky 0.99.9 na sliepka 1.0
Samozřejmě, že bylo dřív vejce. Akorát to nebylo slepičí vejce, ale vejce třeba velociraptora.
Moorhuhn
Jan 1:1 Na počátku bylo Slovo, a to Slovo bylo u Boha, a to Slovo byl Bůh.2 To bylo na počátku u Boha.3 Všecky věci skrze ně učiněny jsou, a bez něho nic není učiněno, což učiněno jest.4 V něm život byl, a život byl světlo lidí.Vždyť je to tak jednoduché! Když existují přírodní zákony, logicky musí být i zákonodárce. Že jo?
Nevím, takovou směrnici Evropské unie jsem nedohledal...
😂😂
Křesťanská mytologie není ani moudrá, ani hezká, ani chytá, ani pravdivá.
a ty myslis VIRA v evoluce je moudra, hezka, chytra a pravdiva?kukni zde: (Evoluce nebo stvoreni?)https://www.youtube.com/watch?v=7Lf-l5naMp8
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 11. 2024 19:59
Jednoduchý to není. Kde se vzal zákonodárce? Byl vždy? Ok a jakto že existuje? Nevíme?Pak bible svět nevysvětluje a moc nám nepomohla, ale desatero je ok ať už ho vymyslel kdokoliv.
Jak mohlo existovat slovo, když neexistoval jazyk?
Vicemene s tim souhlasim. Az na to posledni. Vejce se skorapkou nemuselo nutne vzniknout pouze ze slepice. Mohlo dojit k zasahu do vejce a to se zacalo branit posilovanim skorapky. Nebo, predchudce slepice byl vystaven agresi predatoru a mohl si vyvinout schopnost posilit skorapku. Nebo, to tak mohl delat uz od zacatku z predchoziho stadia. Verim, ze spousta tech tvoru, co je vidime ocima kdysi byla mikroskopicka a uz tehdy si osvojili neco, co je zvyhodnje pred predatory. Podobne jako sneci umi ulitovani a nejsou ani zdaleka tak velci jako slepice.A take muze byt zajimava uvaha, ze slepice je domestifikovane jine zvire, mozna koroptev a to umelo skorapkovani samozreme driv. Ostatne skorapkovani umi v mori kde kdo, i ryby.
Skořápku nevyrábí vejce, ale organismus slepice.
Fakt to jsou vědci? Jakože tento obor bádání bere prachy z fondu na vědu výzkum? Neměli by to platit z fondu pro postižené?
Toto je úplně normální. Aby si vědci sáhli na dotace, tak existuje burza zaručených témat i s výsledky.
Tiktalik bol prvý suchozemský tvor znášajúci vajcia, a ten žil rozhodne skor ako slepica (v devone), ale pravdepodobne už spoločný predok rýb hmyzu znášal vajcia, lebo aj ryba aj hmyz znáša vjíčka a ten žil niekedy v ediakare
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 11. 2024 12:34
každopádne idem si spraviť French Toast alebo ako sa u nás hovorí Bundáš Kenír
Řeč je o vejci se skořápkou z vápníku, nikoliv o vejci s kožovitou schránkou.
Vejce. Vejce, které snesl velice blízký evoluční předek dnešní slepice. U něj to byl zase jeho blízky předek a tak dál, až dojedeme k jednobunečnímu organismu, u kterého to vše začalo. K tomuhle závěru sem došel už jako dítě, nic zložitého na tom nevidím.
Nikoliv. Musela vyrůst slepice, jejíž tělo produkuje vápencovou skořápku, což před tím nebylo (byly kožovité).
Tak on je to postupný proces. Nejspíš se u nějaké prasamice do obalu vajec začínal dostávat vápník a bylo to nějak výhodnější, tak časem začaly převažovat ta "vápenější" vejce a časem vzniklo to, co známe dnes.
I v každém postupném kroku genetické změny bude nejdříve vejce.
Na štarte bude ten jednobunkový organizmus. Ten bol určite skôr ako vajce.Ale keď sa otázka položí konkrétne na sliepku, tak je pravda, že to bolo vajce predchodcu sliepky.
Ono i dnes se slepice krmí skořápkami. Proč asi?! Aby do těla dostaly vápník a vajíčka měly pevnou skořápku.
I bez pevné skořápky je vejce vejcetem.
Je to samozřejmě krávovina takto o tom přemýšlet, museli bychom jít stále dál a dál a došli bychom až k jednobuněčným organismům. A ty se jak známo množí dělením 😀
no a? niekedy v histórii nstúpil moment keď nastúpilo nascénu prvé vajco. a ten moment bol stovky miliónov rokov skôr ako slepica. logicke... aristoteles žiaľ nevedel nič o evolúcii takže pre neho to bola relevantná otázka. od darwina a vzniku paleontológie by túto otázku mal vedieť zodpovedať kadý kto vychodil aspoň prvý stupeň zš.
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 11. 2024 12:26
A já myslel, že slepice je z dinosaura.
Vejce, které je v článku myšleno, tzn. s vápenatou skořápkou, vzniklo přibližně v době Křídy. A hádejte, co tvoří Křídu.
Křídu? Koh-i-noor? Voni to dělaj.
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 11. 2024 11:57
Hlavní otázkou ovšem je, jestli ta slepice byla z rusi. Protože vejce zcela jistě ano, pojem "ruské vejce" si pamatuju už jako malý harant.
Co bylo dříve - dřevo nebo chata?
Dřív jsme říkávali:Ani vejce, ani slepice. Nejdřív musely být směrnice!No a jak to vypadá, ta doba se rychle vrací.
To není nic nového, o tom jsem četl už před lety a nejspíš to bylo taky tady... Ale nenašel jsem to.
Ten titulek trochu zavání click bait článkem. Chápu, že v Nature šlo o zkoumání evolučního procesu u slepic, ale nijak to neřeší paradox slepice vs vejce. V tomto paradoxu samozřejmě nejde o kur jakožto druh, ale obecně o kauzalitu bez ohledu na druh zvířete. Pokud vynecháme druh, problém stále zůstává - kdo snesl vejce, z něhož se vyvinul tvor, který snesl toto vejce...Nejsem evoluční genetik, ale zcela laicky bych se přikláněl k domněnce, že vše začalo u nějaké bakterie, která se původně množila dělením, přičemž evolučními mutacemi mohlo dojít k tomu, že časem nově oddělená bakterie mohla mít v nehostinném prostředí nějakou ochrannou blánu, aby "dozrála" například působením slunečních paprsků, ale zároveň neuhynula působením okolí... Velmi zjednodušeně řečeno :) Tedy první by v takovém případě byla "slepice", která se původně rozmnožovala jinak a postupně přešla na rozmnožování vejci.
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 11. 2024 09:28
Ten problém je ale pořád stejný - potomek má jinou genetickou informaci než rodič a mohou se u něj objevit nějaké drobné změny. Nicméně proces vývoje druhu je dlouhodobý, u vyšších organismů bude trvat řadu generací, než se objeví natolik výrazné změny, aby se to dalo označit za nový druh. Pokud to není cílená úprava dostatečně velké části DNA.
Vejce je největší buňka na světě a o tom to je.
Pro ty inteligenty, co nepochopili - buňka je samostatný stavební organismus. Skořápka obsahující uhličitan vápenatý vznikla v období Křídy. Křída je složena především z uhličitanu vápenatého. Pokud slepice bude mít nedostatek této sloučeniny(vápníku), tak ty vajíčka budou asi jaká?!
Tohle se preci vi uz dlouho. DNA je v ramci žijícího jedince uz dana (uz se nemůže menit), tudíž vylucovaci metodou nam zbyde vejce..
V podstatě jo, ale měnit se může i v žijícím jedinci. Různé mutace vlivem prostředí (nejjednodušší působením radiace). Taky je rizikovější mít děti ve vyšším věku než v mladším.
Jenže takto změníte jednu buňku, nikoliv celé tělo. Takže ze předchůdce slepice zasažené radiací by možná vypadlo vejce, ale z něj by se vyvinul opět předchůdce slepice, protože zásah ve vejci jste vyloučil.
tak ono se může změnit i to vajíčko (ve smyslu samičí pohlavní buňky) v těle (což se asi reálně děje taky, to jsou ty potenciální problémy u dětí v pozdějším věku). V případě evoluce jde ještě o změny při míchání dědičné informace od rodičů. U vyšších organismů (minimálně v případě lidí) samčí buňky vznikají na rozdíl od samičích celý život, ale k nějaké poruše tam nejspíš může dojít taky - pokud byl muž zasažený radiací, tak i tak mohl mít postižené děti, které se narodily později.
Pokud se změní vejce (tj. jedna buňka), je první vejce. Pokud se změní třeba vlivem radiace nějaká buňka v těle (mimo buňky budoucího vejce), nenarodí se z toho nezměněného vejce slepice, která by požadovanou změnu měla. První je tedy vždy vejce.
vejce se samo nesnese. tak dost pi ovin. lidstvo tohle nedokáže vyřešit. je to jedná z věcí co je navždy mimo naše chápání.
to sice neznesie, ale blizky druh vam krizenca ci nieco podobne znesie, tak ako mozete pouzit nahradnu matku pre cudzie spermie a vajicko, vy budete tvrdit ze to decko ma geneticky nieco spolocne s nahradnou matkou aj ked realne prakticky nic
tcsss
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 11. 2024 16:08
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.