Co bychom si přáli v novém Office 15

Microsoft se pochlubil s novinkami, které se objeví v Office 15. Beta bude na konci léta a do té doby můžeme spekulovat. Vybrali jsme deset věcí, které lidem chybí a stále nejsou vyslyšení.
Co bychom si přáli v novém Office 15

Microsoft se po několika měsících opět pochlubil s novinkami okolo připravovaného Office 15. Ten bude nástupcem současného balíku 2010. V tuto chvíli je už hotová verze Technical Preview pro uzavřený okruh partnerů a kupodivu zatím nikdo neporušil přísné podmínky a nevypustil instalační balíček na internet. Budeme si tedy muset ještě počkat.

Veřejná betaverze by se v každém případě měla objevit někdy na sklonku letošního léta.

Microsoft slibuje, že bude Office 15 skvělý, úžasný, dechberoucí a bude to nejambicióznější projekt kancelářské divize Microsoftu. Až se nový kancelářský balík objeví na trhu, vše bude poprvé synchronizované se všemi systémy Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázek
Office už dnes běží v prostředí Metro, ale jen v tom mobilním. Zatím není vůbec jisté, jestli poběží v Metru i na Windows 8 – pravděpodobně ne.

S novou verzí Office se tedy objeví i nový Office 365, Exchange, SharePoint, mobilní verze kancelářských produktů a tak dále. Hlavním heslem je tedy absolutní sjednocení.

Dlouhou dobu se spekulovalo, jestli Office 15 poběží jako aplikace napsaná pro prostředí Metro, zatím to však vypadá tak, že to bude klasická desktopová aplikace s prvky metroidního designu. Na ARMu ovšem poběží, takže bude kancelářský balík plně kompatibilní i s Windows 8 na tabletech a armových netboocích (pokud se na trhu skutečně masově prosadí).

Klepněte pro větší obrázek
Nový Excel by mohl například zapracovat na podobě grafů. Žijeme v době infotainmentové a současné možnosti a kvalita vykreslování grafů v Excelu už trošku ztrácí dech, přestože je při srovnání s konkurencí stále dobrá.

Office 15 by měl nabídnout také propracovanější práci více lidí nad jedním dokumentem. To znamená lepší a přehlednější synchronizaci změn a možná i efektní editaci více lidí v reálném čase, jak to umí Google. Toto potěší hlavně větší pracovní týmy, drtivé většině jednotlivců, kteří mají na počítači prostě ten svůj Word, to ale bude asi jedno.

To je v podstatě vše, co o nových Office 15 technická komunita ví a teď už na řadu přichází čirá spekulace a přání širší společnosti. Co by tedy mohl a co by rozhodně měl Office 15 nabídnout alespoň podle mnoha ohlasů z komunity?

 1. Falešné Metro – i když by Office 15 neměl běžet přímo v Metru (ale i to je zatím spekulace), nabídne pro Metro například aplikaci OneNote a rozhodně se změní jeho design. Ten by měl získat některé grafické prvky Metra už jen z toho důvodu, aby byl ovladatelný i na tabletech s kapacitním displejem. Chytrých telefonů se to netýká, ty totiž mají vlastní verzi, která pochopitelně běží v Metru pro mobilní telefony.
   
 2. Propojení se SkyDrive – Na úložiště SkyDrive umí ukládat dokumenty už současný Office 2010, nicméně je to pomalé a absolutně neergonomické. Propojení s úložištěm musí být natolik svázané s programem, aby to bylo z hlediska ergonomie pro uživatele stejně jednoduché a přirozené jako uložení dokumentu na pevný disk. Zde by si Microsoft mohl vzít ponaučení z doplňku Googlu, který synchronizuje dokumenty Office na svůj webdisk Docs.
   
 3. Nové písmo – Už je tak trochu tradicí, že (skoro) každý Office rozšíří systém o nějaký ten nový font. Současný Office jako výchozí používá písmo Calibri, uvidíme tedy, jestli v Redmondu opět investují do typografa a připraví uživatelům nějaký docela citelný dárek.
   
 4. Lepší grafy – Office 2010 přinesl podporu pro několik nových grafů (například minigrafy Sparklines přímo v buňce Excelu) a lepší práci s kontingenčními tabulkami. Nyní by nebylo na škodu, kdyby Microsoft ještě více zapracoval na grafickém výstupu. Díky popularitě HTML5, Canvas a SVG by mohl umět Excel generovat interaktivní grafy s pokročilou typografií a vyhlazenými křivkami. Základní grafické výstupy z Excelu jsou totiž poněkud… Nudné. Zárověň žijeme v době, která miluje poutavou infografiku, ta se ale v Excelu tvoří docela složitě. Bez Illustratoru a jemu podobných to jde jen velmi těžko.
   
 5. Powerpoint v HTML5 – V diskuzích na webu jsem zachytil také přání, aby uměl Powerpoint exportovat prezentace do HTML5, které si pak vložíte do svých stránek. Tím by mohl v jednoduchých prezentačních animacích dokonce konkurovat i editoru Adobe Flash. Zde je však třeba podotknout, že toto Office už dávno umí, prezentaci totiž můžete nahrát na SkyDrive a vložit do svých stránek v integrovaném prohlížeči.
   
 6. Nejen spisovatelům diplomových prací by se hodilo, kdyby Word v dolní liště zobrazoval namísto amerických slov počet znaků. Je to drobnost, kterou si můžete v OpenOffice bez problému nastavit, Word to ale stále neumí.
   
 7. Další věcí, na které by mohl Microsoft podle některých zapracovat, jsou propracovanější šablony. Už dnes jich je mnoho a další jsou k dispozici online, ale uživatelé spíše než kvantitu ocení kvalitu – šablony se skutečně originální a hezkou typografií. Ne šablony, které používá každý druhý dokument.
   
 8. A s tím souvisí i Publisher – jednoduchý „DTP“ nástroj v Office. Microsoft hlásá, že chce být nově společností hlavně s důrazem na design. Publisher by ho potřeboval, aby v něm byla tvorba letáků a nejrůznějších netradičních tiskovin stejně intuitivní jako v některých nástrojích od Applu.
   
 9. Lepší gramatika a korektura – Silnou zbraní Office je korektura chyb a gramatika. Pokud píšete písmenka jako na běžícím pásu, může to být pro vás dokonce hlavní důvod ke koupi, Office jako jediný totiž občas napoví, že vám ve větě chybí třeba čárka. Jenom podtrhávat překlepy dnes totiž už nestačí. Nicméně i zde jsou mezery, stále to není dokonalé a je zde prostor ke zlepšování. Stejně tak by měl Word používat prvky AI pro automatické opravy a přinejmenším lépe předvídat, kde automatiku používat a kde naopak vše nechat na autorovi. Mám s tím bohatou zkušenost, Word mi totiž už mnohokrát udělal z veleobra Microsoft velebobra a z Tomáše Holčíka… Hořčíka.
   
 10. Generátor článků – Když jsem si šel pro radu ke kolegům, co jim chybí v Office, odpověď byla celkem jednoduchá. Toto snad ponechám bez dalšího komentáře.

A co byste si v Office 15 přáli vy? Co balíku a jeho nástrojům chybí a kde jsou jeho mezery i ve srovnání s konkurencí? Podělte se v diskuzi pod článkem. Vzhledem k tomu, že je vývoj nové verze Office opravdu naprosto živý, některé náměty se mohou do nových produktů skutečně dostat.

Diskuze (66) Další článek: Toshiba Portégé Z830: ultrabook na práci [video]

Témata článku: Software, Microsoft, Infografika, Kancelářský balík, Nové úložiště, Nový font, Korektura, Nejambicioznější projekt, Uzavřený okruh, Nové písmo, Metro, Office, Microsoft Excel, Technické zlepšování, Metro 2033, Gramatika, Mezera, Čárka, Skydrive, Čirá spekulace, Office 2010, Počet znaků, Office 2007, Office + N, Veřejná betaverze, Software na Heureka.czJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

** Microsoft revidoval minimální požadavky na Windows 11 ** Jsou pořád hodně přísné, přidal navíc jen pár CPU ** Jedenáctky půjde nainstalovat i tak, ale neměli byste to dělat

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

** Otestovali jsme v Česku jeden z prvních kusů satelitního internetu Starlink od SpaceX ** Instalace je jednoduchá a vše se dělá přes mobilní aplikaci ** Rychlosti jsou zatím až 270 Mb/s

Karel Javůrek
StarlinkSpaceXTesty
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě