Co bude umět Photoshop 6

Adobe zveřejnilo neveřejnou betu nové verze své vlajkové lodi – Photoshopu 6. Co se na nás chystá?
zdroj: AppleInsiderAdobe zveřejnilo neveřejnou betu nové verze své vlajkové lodi – Photoshopu 6. Photoshop 6 přináší řadu revolučních novinek a vylepšení, které vám nyní chybí. Stejně tak obsahuje nový Photoshop i vlastnosti, které jsou spíše módní než vyžadovány v profesionálním programu.

Nových vlastností je opravdu nebývalé množství. Jejich podrobný několikastránkový přehled zveřejnil server AppleInsider. Ten sice popisuje betaverzi pro Macintosh, ale u Adobe jsou rozdíly mezi vlastnostmi a dobami uvádění programů pro obě platformy nikterak velké.

Photoshop 6 bude dodáván stejně jako verze 5.5 i s programem ImageReady, tentokrát v nové verzi 3. Photoshop 6 ale převezme některé vlastnosti ImageReady a naopak ImageReady ještě více zdůrazní svou orientaci na webovou grafiku.

Photoshop 6 konečně bude umět editovat texty přímo v obrázku a také nezávisle volit barevnost jednotlivých znaků. Kromě tradičního textu na lince bude podporovat i text v textovém boxu s definovaným zalamováním a příslušnými parametry. Podporovány jsou také kapitálky, horní a dolní indexy, ligatury a další. Podporuje-li to písmo, lze z něj okamžitě vytvořit obrys.

Podobně jako je v Quarku vodorovný dynamicky se měnící pruh nástrojů, který později implementovala Adobe i do PageMakeru, nachází tento pruh svém místo i v novém Photoshopu. Rychle na něm budou přístupné boolean operace se selekcemi, numerické zadávání hodnot transformací a další. Novinkou je na tomto pruhu také skladiště palet, kde si můžete uschovat nepoužívané palety se záložkami.

Vylepšeny byly také vrstvy, které již nejsou limitovány počtem 99, vrstvy můžete sdružovat do skupin a barevně je odlišovat. Bude tedy snadnější se orientovat v souborech s velkým počtem vrstev. Stejně tak vrstvy dostanou novou paletu stylů, kde si z knihovny různých stylů budete moci vybírat s náhledem ten nejlepší. To jsou ty věci, které příliš v konečné profesionální práci neoceníte. To profíci spíše ocení lepší přenášení efektů mezi různými vrstvami, stejně tak přibude několik dalších efektů pro vrstvy.

zdroj: AppleInsiderNovou funkcí pro tradiční úpravy obrazu je Liquify, což je deformace obrazu na způsob Kai Power Goo. Můžete tedy tahat deformovat a prznit libovolnou grafiku přímo v prostředí Photoshopu.

Orientace na web je jasná, takže se vylepšil i export do webových formátů. Přímo ve Photoshopu můžete grafiku rozdělit na jednotlivé díly s různě definovanými stupni komprese a uložit do HTML souboru s příslušnými dílky mozaiky.

K dalším vylepšením se řadí kvalitnější podpora exportu a importu PDF formátu, kde půjdou použít i zvukové anotace. Do formátu TIFF bude možné ukládat i vrstvy, dávkové soubory budou převoditelné mezi PC a Macem, vylepšeny byly možnosti ořezávání a další. Opravdu je toho spousta nového, co se na nás chystá.

Co se týče ImageReady 3.0, tak ten bude nyní více integrován s GoLive, Například půjde rovnou přetáhnout grafiku z ImageReady do GoLive a stejně tak bude GoLive číst URL ze souborů ImageReady.

Asi nejzajímavější vlastností ImageReady bude proměnná komprese souboru na základě informací v 8bitovém alfa kanálu. Proměnná komprese JPEGu nebo ztrátovost GIFu se bude tak moci lišit v různých částech obrazu na základě přání uživatele.

ImageReady také bude lépe integrován s Photoshopem, nebude nutné soubor ukládat a sdílet tak data přes disk, oba dva programy se mezi sebou domluví přímo.

Nový Photoshop 6.0 a ImageReady 3.0 by měly být dostupné v průběhu letošního roku.

Váš názor Další článek: Rhinoceros 1.1: útočící nosorožec

Témata článku: Adobe Photoshop, Profesionální grafik, Různé znaky, Anotace, Nejzajímavější program, Photoshop, Podrobná úprava, Goo, Photos, Profesionální verze, Úprava PC zdroje


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky