Systémově se problematikou výstavby sítí elektronických komunikací zabývám již řadu let a řeknu Vám, člověku se občas chce brečet (nebo smát):Obec Vám povolí položit kabely na jejích pozemcích a stanoví výši věcného břemena 0 Kč (slovy zadarmo, poněvadž chtějí mít rychlý internet v obci). Obratem se však ozve berňák a musíte si najat soudního odhadce, který Vám vypočte kolik jste ušetřil a z toho musíte zaplatit státu daň z příjmu. A paralelně musíte řešit s ÚOHS, že jste obdržel neoprávněnou podporu. Takže doufejme, že v pondělí 4.11 vláda schválí Akční plán 2.0, který obsahuje další opatření, jak zjednodušit a urychlit výstavbu sítí elektronických komunikací.
To jsou zase pohádky na dobrou noc. Jsou to tři roky, co se u nás ve vesnici o 700 lidech řešil další developerský projekt. 30 nových pozemků pro 45 nových domů. CETIN byl obeznámen se záměrem a obec měla zájem o kabelový internet. CETIN nás poslal někam, že to dělat nebudou. O dva roky později přijeli, vyplnili papíry, dostali povolení a rozkopávají nové chodníky.Takže jo, rozhodně chybí koordinace a legislativa. Fakt.
1. Pracoval jsem 13 let na ministerstvu.2. Ústavodárci nastavily zákony proti 'státní' korupci, že opomenuli, jak drahé je to pro státní akce (většina zemí má proto vyjímky pro akce státního významu jako dálnice, sítě, železniční koridory, plynovody - my nemáme). Kolik že KM postavíme za rok? 3 km dálnic? Příkladem budiž Brno - Vídeň.🙁3 Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jen plní, co je mu nařízeno.4. Úsměvné například u autobusové dopravy - na jedné straně se musí vysoutěžit dopravce s nejnižšími náklady a na druhé stát požaduje řidičům zvýšit platy neb stávkují řidiči se neuživí nebo chybí.😝
Zákon o veřejné zakázce NIKDY neobsahoval požadavek na výběr nabídky jen a pouze podle nejnižší ceny. To je zcestná interpretace mamlasů, co neumí víceparametrické vyhodnocení.
Nesouhlas. Pokud stejná nabídka a poptávka za STEJNÝCH PODMÍNEK musíte vzít nejnižší nabídku. Poku ne, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Vás (pracovníky obecní/státní) bude 'tyranyzovat' celý rok (zažíval jsem) a napaří Vám pokutu, se kterou už dnes všichni předem počítají. Klasika je právě u autobusové dopravy. Proto stále průšvihy - Vsetínko, Liberecko, Ústí nad Labem a neznám všechny případy. Takže se začaly raději zakládat vlastní dopravní společnosti pod státní správou (které se rušily před 30 roky).
Jen dodám. Kdyby výše uvedené neplatilo (za STEJNÝCH splněných PODMÍNEK), pak k čemu by byl zákon o hospodářské soutěži?
když vidím na vesnicích ty rozkopané chodníky, kanalizace nebo plynofikaci, nevěřím že to nejde levně sfouknout. Optika není VN vedení, ničemu nevadí, nic neohrožuje, v chráničce to přežije i výkopové práce při poruchách. Navíc pokud vázne legislativa, měli starostové už spoustu let na to, aby zatlačili na politiky.Spíše než články o tom jak je to komplikované by mne zajímaly články o tom, jak to udělali ti, co to už mají ...
Technicky a ekonomicky je to uplne OK. Ale NAPROSTO neresitelny problem predstavuje hloupost a zkorumpovanost mnoha mistnich samosprav. Pokud se nekde nedari, je to v 90% pripadu zpusobeno neschopnosti lidi na radnici (obvykle politiku i uredniku).
Jde to samozřejmě vyvěsit po sloupech, ale blbě to vypadá a sestřelí to každý jouda se žebříkem. Každopádně přesně tak je veden optický internet ve většině asisjkých zemí, které jsou v konektivitě daleko, daleko před námi. Například v Thajsku vám do domu žádný operátor nepřivede méně, než 1Gbit/s, protože nic jiného než optiku tam nemají.Jak ty stovky kabelů na sloupech vypadají, to je jiné téma.
Vyhláška č. 501/2006 Sb. o obecných požadavcích na využívání území § 24 odst. 1 "Rozvodná energetická vedení a vedení elektronických komunikací se v zastavěném území obcí umisťují pod zem."V zastavěném území žádné nové nadzemní vedení neumístíte. (jde povolit vyjímka, ale je to individuální)
Máte naprostou pravdu, také to dnes zaznělo. Všechny dráty i "dráty" optické musí pod zem...
No ne vše máme ideální. Možná i proto to u nás připomíná technologický pravěk. Ale ouředně jsme cajk 😀
Prakticky to problém není, ale každý si hájí ten svůj píseček. Takže když vám uprostřed 2m chodníku vede plyn, který má ochranné pásmo 1 m na každou stranu a plynaří vás blíž nepustí, nenaděláte nic. To stejné s vodou (ochranné pásmo 1,5 m) apod. A to máte vodu, kanalizaci dešťovou, kanalizaci splaškovou, plyn, stávající telekomunikace, nízké napětí, veřejné osvětlení, někde třeba teplovody (parovody), do toho nějaký ten okrasný strom... Veřejné prostory nejsou nafukovací a do zahrad vás nikdo nepustí. Na pohled je to jednoduché, ale realita bývá jiná.
Však taky díky našim perverzním předpisům máme na silnici, ideálně přímo v jízdní stopě, víc deklů, než asfaltu.
A proc optiku? Optika mi prijde jako plytvani zdroji. Stacilo by pripojeni vzduchem. Jenze, ani to nejsou schopni zajistit. Postavit sloupek s prijimacem a vysilacem na plochu v obci. V Obci by to slo pak tahat kabely. A casto tam jsou pozustatky tel. kabelu.
no to by tedy opravdu nestačilo
nj, ale kdo to zaplatí :)ale samozřejmě pokud by se to sfouklo spolu s výstavbou/rekonstrukcí něčeho dalšího, ale koordinovat to se nikomu nechce
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.