Český internet 2020

Co brzdí výstavbu optických přípojek v menších obcích? Především legislativa, chybějící koordinace a vysoké náklady

Česko je známé tím, že zde internetové připojení v menších obcích velmi často obstarávají drobní Wi-Fi poskytovatelé. Ačkoli zárodek této situace vznikl už v dobách ISDN a přibrzděného vývoje, situace trvá dodnes. A zejména v menších obcích může nadále přetrvávat, upozornil na konferenci Český internet 2020: Připojení na poslední míli Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu. Na vině je prý především legislativa. 

Zakopaný optický kabel v zemi je zárukou nejlepšího možného internetového připojení s možností dalšího zrychlování do budoucna. Jenže vybudovat takové připojení je problém, obzvlášť v menších obcích. 

Těch problémů a komplikací je víc a společně vyústí ve vysoké náklady a dlouhou návratnost investice, což způsobí zásadní problém už na začátku - banky nejsou ochotny takové projekty zainvestovat, protože při požadavku na úvěr vyžadují zdravější návratnost investice. Běžně totiž vychází na 20 let a více. 

Náklady vznikají například už jen tím, že zakopaný kabel představuje věcné břemeno pro majitele pozemku. I když je tímto majitelem obec, která o internetovou přípojku usiluje, musí jí poskytovatel zaplatit poplatek za umístění věcného břemene. Pokud by ho obec operátorovi odpustila, byla by v hledáčku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, protože jde v součtu o odpuštěné miliony pro soukromou firmu. Tato problematika se pochopitelně v praxi řeší různě, například tím, že se do budování sítě pouští samotné obce, což ale přináší zase jiné komplikace. 

Legislativa výstavbu optických sítí neusnadňuje například ani kvůli zákonu, který zakazuje vybudovat inženýrskou síť kolem stávajících pozemních komunikací. Ten vznikl na popud usnadnění údržby a rozvoje silniční sítě. Optický kabel je tak možné ke komunikaci navázat jedině v případě, že komunikace prochází rekonstrukcí. Tento příklad naráží na absenci koordinace, která je patrná i v jiných bodech. 

V konečném důsledku to znamená, že pro menší obec s počtem obyvatel v řádech stovek, vyjde vybudování optické internetové přípojky minimálně na jednotky milionů korun, což bývá pro rozpočty obcí často neúnosné a pro operátory investičně nevýhodné.  

Rozvoj rychlého internetu podpoří dotace

Na přednášku Jakuba Rejzka navázal Marian Piecha, náměstek ministra z Ministerstva průmyslu a obchodu. Sám uznal, že situace v Česku nebyla dlouho příliš nakloněna rychlému budování optických internetových přípojek. Ale situace se zlepšuje a kromě legislativních úprav hodlá stát podpořit výstavbu optických sítí dotacemi. Dotace mají cílit právě na menší obce, pro které je zajištění přípojky příliš nákladné a investičně se operátorům nevyplatí kvůli příliš dlouhé návratnosti.   

Stát připravuje i nástroje pro lepší koordinaci, aby bylo budování sítí levnější a rychlejší. Pracuje se proto na vypracování tzv. Krajských technických map, kde se budou evidovat pozemní komunikace a inženýrské sítě s tím, že zde budou zapracovány i údaje o rekonstrukcích a životnosti jednotlivých částí. Existuje už také podrobná mapa dostupnosti vysokorychlostního internetu (nad 30 Mb/s) v Česku, aby bylo možné zacílit „bílá místa“, ve kterých se výstavba může podpořit dotacemi.

Diskuze (17) Další článek: Nákupy z Číny: Teď je poslední příležitost, pokud to chcete stihnout do Vánoc

Témata článku: Wi-Fi, Český internet 2020, Marián Piech, Malá obec, Česká republika, Legislativa, Internetová přípojka, Obec, Koordinace, Vysoké náklady, Přípojka, Jakub Rejzek, Připojení


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor