Český internet 2020

Co brzdí výstavbu optických přípojek v menších obcích? Především legislativa, chybějící koordinace a vysoké náklady

Česko je známé tím, že zde internetové připojení v menších obcích velmi často obstarávají drobní Wi-Fi poskytovatelé. Ačkoli zárodek této situace vznikl už v dobách ISDN a přibrzděného vývoje, situace trvá dodnes. A zejména v menších obcích může nadále přetrvávat, upozornil na konferenci Český internet 2020: Připojení na poslední míli Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu. Na vině je prý především legislativa. 

Zakopaný optický kabel v zemi je zárukou nejlepšího možného internetového připojení s možností dalšího zrychlování do budoucna. Jenže vybudovat takové připojení je problém, obzvlášť v menších obcích. 

Těch problémů a komplikací je víc a společně vyústí ve vysoké náklady a dlouhou návratnost investice, což způsobí zásadní problém už na začátku - banky nejsou ochotny takové projekty zainvestovat, protože při požadavku na úvěr vyžadují zdravější návratnost investice. Běžně totiž vychází na 20 let a více. 

Náklady vznikají například už jen tím, že zakopaný kabel představuje věcné břemeno pro majitele pozemku. I když je tímto majitelem obec, která o internetovou přípojku usiluje, musí jí poskytovatel zaplatit poplatek za umístění věcného břemene. Pokud by ho obec operátorovi odpustila, byla by v hledáčku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, protože jde v součtu o odpuštěné miliony pro soukromou firmu. Tato problematika se pochopitelně v praxi řeší různě, například tím, že se do budování sítě pouští samotné obce, což ale přináší zase jiné komplikace. 

Legislativa výstavbu optických sítí neusnadňuje například ani kvůli zákonu, který zakazuje vybudovat inženýrskou síť kolem stávajících pozemních komunikací. Ten vznikl na popud usnadnění údržby a rozvoje silniční sítě. Optický kabel je tak možné ke komunikaci navázat jedině v případě, že komunikace prochází rekonstrukcí. Tento příklad naráží na absenci koordinace, která je patrná i v jiných bodech. 

V konečném důsledku to znamená, že pro menší obec s počtem obyvatel v řádech stovek, vyjde vybudování optické internetové přípojky minimálně na jednotky milionů korun, což bývá pro rozpočty obcí často neúnosné a pro operátory investičně nevýhodné.  

Rozvoj rychlého internetu podpoří dotace

Na přednášku Jakuba Rejzka navázal Marian Piecha, náměstek ministra z Ministerstva průmyslu a obchodu. Sám uznal, že situace v Česku nebyla dlouho příliš nakloněna rychlému budování optických internetových přípojek. Ale situace se zlepšuje a kromě legislativních úprav hodlá stát podpořit výstavbu optických sítí dotacemi. Dotace mají cílit právě na menší obce, pro které je zajištění přípojky příliš nákladné a investičně se operátorům nevyplatí kvůli příliš dlouhé návratnosti.   

Stát připravuje i nástroje pro lepší koordinaci, aby bylo budování sítí levnější a rychlejší. Pracuje se proto na vypracování tzv. Krajských technických map, kde se budou evidovat pozemní komunikace a inženýrské sítě s tím, že zde budou zapracovány i údaje o rekonstrukcích a životnosti jednotlivých částí. Existuje už také podrobná mapa dostupnosti vysokorychlostního internetu (nad 30 Mb/s) v Česku, aby bylo možné zacílit „bílá místa“, ve kterých se výstavba může podpořit dotacemi.

Diskuze (17) Další článek: Nákupy z Číny: Teď je poslední příležitost, pokud to chcete stihnout do Vánoc

Témata článku: Wi-Fi, Český internet 2020, Jakub Rejzek, Česká republika, Marián Piech, Malá obec, Internetová přípojka, Přípojka, Připojení, Koordinace, Obec, Legislativa, Vysoké náklady


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky