CM Sileo 500: aby hlučnému počítači sklaplo

Cooler Master uvedl novou skříň Sileo 500, u níž je kladen důraz na omezení všemožných ruchů, které pocházejí od osazených komponent. Všechny velké plochy vystlal tlumící hmotou.

Pokud nemusíte mít za každou cenu ten nejvýkonnější hardware a jste naopak příznivci tichých počítačů, možná vás potěší novinka společnosti Cooler Master. Sileo 500 je moderní skříň formátu miditower pro základní desky formátu micro-ATX a ATX, která se nedrží hesla čím víc ventilátorů, tím lepší skříň, ani není „vylehčená“ perforací na všech myslitelných i nemyslitelných místech. Otvory se naopak výrazně šetřilo, stejně jako pozicemi pro často největší zdroj hluku lelkujícího počítače – totiž pro ventilátory. Skříň má pouhé dvě pozice pro 120mm ventilátory (což je stejně asi tak dvakrát tolik, než je běžný počet osazovaných systémových stodvacítek). Populární perforovaný plech, který bývá výrazným zdrojem aerodynamického hluku i v případě, že za něj posadíte sebelepší ventilátor, byste na hliníkovém čele skříně hledali marně. Vzduch se k ventilátoru nasává přes otvory na bocích čela skříně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Decentní je i jediný prvek narušující celistvý vzhled čela skříně – diagnostické LED a tlačítka – i když bych se vsadil, že modré světlo zuřivě září na všechny strany stejně jako u každé skříně s modrými diodami.

Klepněte pro větší obrázek  

Ale nejen plechy bez perforace dělají tichou skříň. V případě CoolerMasteru je kladen důraz i na eliminaci ruchů, které způsobují vibrace osazených součástí. Začíná to uložením disků, které nejsou v přímém kontaktu s šasi skříně, ale osazují se na speciální plastové lišty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Tlumící materiál najdete i v místech, kde dochází ke kontaktu zdroje se skříní. Tím by se měl snížit přenos vibrací od ventilátoru ve zdroji. Ke stejnému účelu slouží dodávané gumové trny, které nahradí šroubky k ventilátorům. Poctivé a gigantické tlumící nožičky, které mají zabránit přenosu vibrací ze skříně na desku stolu, a jsou k vidění na detailní produktové fotografii a některých malých obrázcích, možná u finálního produktu nahradila ošklivá a nepříliš rafinovaná, zato však levnější klasika, která je na fotografiích z recenze zmíněné dále, jasno v tom bude ale až jakmile se dopracujeme k fotografiím produkčních kusů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Populární a za některých okolností kontraproduktivní tool-free design v dnešní době nemá význam rozmazávat, zarážející je ovšem absence prvků usnadňujících uspořádání kabelů, které už jsou u lepších produktů Cooler Masteru standardem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jestli máte nějaké zkušenosti s odhlučňováním skříní pomocí tlumících hmot, asi víte, že jen málokdy se podaří nacpat tlumící hmotu všude, kde by se to hodilo. Důvodem je nedostatek místa pod plechy. Při návrhu Silea už se ale s prostorem pro odhlučnění počítalo. Nároční jedinci nejspíš dodávanou hmotu s pěnovou konzistencí nejspíš vyhodí a nahradí ji účinnějším materiálem na bázi tlumících vat, ale důležité je, že na to mají větší prostor.

Rozměry skříně (d × š × v) jsou 480 × 200 × 432 mm (populární Elite 330 má rozměry 485 × 189 × 425 mm). O větší robustnosti skříně však svědčí udávaná hmotnost 8 kg (Elite využívající 0,6mm plechy váží jen 6 kg, robustnější a větší Cooler Master CM690 s 0,8mm plechy váží 9,8 kg).

Nejspíš první a bohužel nepříliš podrobnou recenzi zveřejnil CPU3D. Přestože je na ní spousta fotografií, nejsou příliš detailní a neodpovídají ani na základní a u podobného řešení klíčové otázky – autor se nenamáhal ani s demontáží čela nebo pravé bočnice, nebo s měřením tloušťky plechů, která bývá zejména u levnějších skříní výraznou vadou na kráse. Přesto je na nich k vidění mnohem více, než na produktových fotografiích Cooler Masteru, a díky minimálnímu množství textů a velkému počtu fotografií si ji můžete užít i pokud nevládnete angličtinou. Pokud vás tato produktová novinka zaujala, určitě si ji projděte.

Cooler Master Sileo 500
barvačerná
rozměry (délka × šířka × výška)480 × 200 × 432 mm
hmotnost8 kg
formát deskymicro ATX, ATX
5,25" pozice5 externích
3,25" pozice1 externí, 4 interní
chlazení2× 120mm ventilátor, 800 ot./min
přední panel2× USB, eSATA, mikrofon, sluchátka
napájenístandardní ATX PS2

Sileo 500 by měl být u nás dostupný koncem ledna příštího roku, předpokládaná cena je kolem 1 700 korun s DPH.

Zdroj: Cooler Master

Témata článku: Hardware, Master, Skříň, Led zdroje

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bodenloos 10. 12. 2008 22:16:09
    ano ..alieni a voodoo tiez akurat tam to uz nahradili vodou kde sa len...
  • vicvixx alias Viktor 10. 12. 2008 14:59:00
    Jak se to vezme, samozrejme, u nas je MacPro pouzivany spis jako...
  • BlackRider 10. 12. 2008 13:50:54
    No on MacPro je spis pracovni stanice nez bezny PC a pracovni stanice nebo...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky