Clustery na Internetu s výkonem kolem 1,2 Gigaflops

Jsou clusetry (shluky více počítačů, které pracují jakoby to byl jeden) stále novinkou? Ačkoliv se...
Jsou clusetry (shluky více počítačů, které pracují jakoby to byl jeden) stále novinkou? Ačkoliv se asi všeobecně soudí, že clustery jsou na poli běžně rozšířených operačních systémů novinkou, není tomu tak. Přestože se v poslední době objevuje tato technologie již i například ve WindowsNT Enterprise Edition, kde lze provázat až 8 počítačů navzájem, existují na Internetu již relativně dlouhou dobu řešení, která dovolují propojit nejen ještě více počítačů navzájem a s daleko menšími náklady. V principu je to jednoduché. Budete potřebovat: 16 Pentium Pro procesorů, 5krát Fast Ethernet rozhraní, plus 2 GB RAM a celkem 50 GB na pevných discích, 2krát Fast Ethernet přepínač a jako operační systém Linux. Výsledkem bude cluster téměř stejný jako Loki, jehož poněkud fantastickou, ale fungující konfiguraci můžete navštívit na adrese http://loki-ww.lanl.gov/, kde běží jako jedna z instalací projektu Beowulf. Není bez zajímavosti, že minimálně jeden takový cluster lze najít i na českém Internetu – jde o server MAGI, který běží na ČVUT.

Teď něco konkrétního o WordPerfectu na našem trhu. U nás je prodáván v lokalizované verzi 7.0, novější 8.0 není počeštěná, protože by to nestále za námahu. Proč? Další verze by měla způsobit bouři mezi kancelářskými aplikacemi. Corel ji ovšem bude muset zlokalizovat a zainvestovat do masivní propagace. Otázkou je, zda mu na to zbytou při současných ztrátách peníze. Grafická super-aplikace CorelDRAW! se s přibývajícími verzemi stále obtížněji prodává – kdo tento program chtěl, tak ho již používá, a stávající uživatele je velmi obtížné přesvědčit k upgradu.

Váš názor Další článek: Linux létá do vesmíru?

Témata článku: Linux, Loki, Masivní rozšíření, Beowulf, Jednoduchý princip, Fast, Cluster


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 42

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu