Microsoft | OneDrive

Cloudový disk Microsoftu měl čtyři jména. Teď OneDrive slaví 15 let a brzy se výrazně promění

V srpnu 2007 Microsoft naostro spustil své první cloudové úložiště pro domácnosti. Tehdy se ale ještě nejmenovalo OneDrive a ani nefungovalo tak, jak jej známe dnes. Geneze je mnohem složitější, protože se měnily názvy a spojovaly různé služby dohromady.

Před 15 lety přišla služba Windows Live Folders, ze které ale Microsoft do týdne udělal Windows Live SkyDrive. Šlo o webový disk s kapacitou 500 MB, kterou v roce 2008 Microsoft rozšířil nejprve na 5 a pak na 25 GB. Fungoval jen v prohlížeči, neměl zvláštní aplikaci či přímou integraci v systému. Veškeré soubory se do něj musely přetahovat ručně, ale z cloudu pak šly jednoduše sdílet s ostatními.

Již v roce 2005 firma koupila službu FolderShare. Ta umožňovala synchronizovat data mezi dvěma počítači, avšak nikde je neuchovávala online. Pouze se vybrala složka, jejíž obsah bude na obou místech stejný. Z FolderSharu se brzy stal Windows Live FolderShare a v roce 2008 pak Windows Live Sync. To už synchronizoval více složek a vedle Windows fungoval i na Macu.

Aby to nestačilo, v roce 2008 ještě odstartoval Windows Live Mesh. Uměl totéž co Sync, ale jeho součástí byl i na SkyDrivu nezávislý 5GB cloudový prostor, takže soubory se daly synchronizovat mezi počítači, i když jeden z nich byl vypnutý. Cloud byl tedy pomyslnou vyrovnávací pamětí. Mesh navíc fungoval také jako prostředník pro vzdálenou plochu, takže skrz něj mohl jeden počítač přes internet ovládat druhý. A uměl synchronizovat záložky v Internet Exploreru.

Je rok 2010 a Microsoft se konečně rozhodl spojit Sync a Mesh do jedné služby. Ta se při betatestu jmenovala Windows Live Sync, ale ve finální už z ní byl Windows Live Mesh. Ano, byl v tom guláš.

Skočíme do dubna 2012, kdy se v Redmondu začali zbavovat nálepky „Windows Live“ a uvedli čistý SkyDrive. V něm již spojili původní Windows Live SkyDrive i Windows Live Mesh. Služba měla jednu cloudovou kapacitu (7 GB s možností placeného upgradu), synchronizovala data mezi počítači i mobily a soubory šly na internet posílat přímo z Průzkumníku, nikoliv nepohodlně přes webový prohlížeč. Zmizela však vzdálená plocha, ale na ni měl Microsoft asi tucet dalších aplikací.

A když už to všechno bylo krásně růžové, Microsoft se začal soudit s britskou televizní společností BSkyB o značku Sky, nakonec podlehl a musel službu přejmenovat. V lednu 2014 vzniká OneDrive. Od té doby již historie není tak spletitá. Microsoft přidával funkce, ale ubíral na bezplatné kapacitě, která dnes činí jen 5 GB.

Nový web již brzy

Firma 15leté výročí oslavila oznámením velké novinky – přepracování úvodní stránky webové verze OneDrivu. Mizí záložka Recent (Poslední), z níž se stane Home a bude při návštěvě webu jako výchozí. V přehledu souborů přibude nový sloupec Activity ukazující, kdo a co se souborem naposledy dělal. A nad seznamem posledních souborů se objeví i rychlé filtry pro konkrétní typy dokumentů (docx, xlsx, pptx a pdf). Na levý panel pak půjde nově připnout oblíbené složky, aby k nim byl rychlejší přístup.

Microsoft tvrdí, že přepracovaný OneDrive uvolnil „v následujících“ měsících, v první fázi ale má být dostupný jen pro firemní a školní účty, nikoliv domácí uživatele.

Diskuze (10) Další článek: Insta360 Link je chytrá webkamera na gimbalu. Najde si vás i to, co chcete ukázat

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Internet, OneDrive, Internet Explorer, Soubor, Redmond, Activity, Kapacita, Windows Live, Windows Live SkyDrive, Sky, Disk, Windows Live Meš, Mac, Gulaš, Průzkumník, Home, Windows Live Folders, Windows Live FolderShare, FolderShare, Počítač, Recent, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída