Internet | VPN | Soukromí

Cloudflare spouští vlastní anonymizační VPN. Jmenuje se Warp a je zdarma

Přesně před rokem Clouflare spustil svůj vlastní veřejný DNS server 1.1.1.1, který můžete stejně jako třeba Google Public DNS použít namísto DNS operátora. Cloudflare slibuje lepší zabezpečení, ochranu před útoky na DNS nebo třeba lepší odezvu.

Nyní jeden z největších poskytovatelů podpůrných CDN služeb na internetu oznámil spuštění vlastní (anonymizační) VPN služby Warp. Nejprve bude součástí mobilní aplikace 1.1.1.1 pro Android a iOS, v přípravě je ale i desktopový klient.

Klepněte pro větší obrázek
Cloudflare spouští anonymizační VPN Warp. Nejprve pro mobily, později i pro desktop.

Po aktivaci Warpu vás servery Cloudlfaru skryjí na webu, na kterém budete vystupovat pod jejich IP adresou a nikoliv pod tou vlastní. Cloudflare na svém blogu píše, že nebude uživatele nijak logovat a samotné spojení mezi jeho servery a vámi bude patřičně šifrované.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pozvánka do Warpu je součástí mobilní aplikace 1.1.1.1

Warp je v tuto chvíli na pozvánky, takže kdo se dříve zapsal na čekací listinu, ten jej i dříve dostane. Základní Warp bude pro uživatele zdarma, Cloudflare však není charita, a tak spustí i placený Warp+, který nabídne vyšší rychlost a další benefity.

Klepněte pro větší obrázek
Placený Warp+ nabídne vyšší rychlost

Jelikož má Cloudflare rozsáhlou síť serverů po celém světě, má už prakticky hotovou síťovou infrastrukturu, ve které může běžet i Warp, spuštění podobné služby je tedy docela logické.

Z podobných bezplatných služeb stojí za zmínku VPN integrované do prohlížeče Opera.

Co je to DNS a VPN

DNS (Domain Name System): Klíčová funkce internetu, která slouží k překladu doménových jmen (třeba zive.cz) na IP adresu konkrétního počítače v internetové síti. Útočník, který DNS zneužije, může doménové jméno namířit na odlišnou IP adresu, na které poběží třeba webový server s malwarem.

Blokace webů pomocí DNS: Poskytovatel internetového připojení zpravidla nabízí i vlastní DNS server. Díky tomu může blokovat v přístupu třeba na některé úředně zakázané weby. Když jejich adresu (doménu) zadáte do prohlížeče, DNS server poskytovatele ji přeloží na jinou IP adresu – třeba na úřední server s informací, proč je cílový web zakázaný. Tuto formu blokace lze velmi snadno obejít nastavením odlišného DNS serveru v operačním systému. Třeba právě 1.1.1.1.

VPN (Virtual Private Network): Soukromé šifrované spojení mezi dvěma a více počítači. Zatímco dříve bylo doménou spíše podnikových a školních sítí (bezpečný přístup do intranetu z domova, poboček atp.), dnes se stále častěji používá i k anonymnímu surfování na webu. Klient (mobil, počítač) se šifrovaným spojením (tunelem) spojí s VPN serverem provozovatele a teprve ten s cílovým webem. Uživatel tedy pro vnější internet vystupuje pod IP adresou serveru provozovatele a jeho skutečná identita je skrytá.

Diskuze (9) Další článek: Fio banka zavádí Google Pay. Apple Pay přijde později

Témata článku: Cloud, Web, Internet, Android, VPN, Opera, DNS, Soukromí, Cloudflare, Adresa, Warp, Google Public DNS, Poskytovatel, Virtual Private Network, Server, Spoušť, Domain Nam systém


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu