Internet | Bezpečnost | DNS

Cloudflare nabízí ochranu před malwarem a blokování webů pro dospělé. Stačí jen změnit DNS

Existuje hned několik způsobů, jak blokovat přístup k webům s obsahem pro dospělé či škodlivým stránkám. Poměrně netradiční řešení nabízí americká společnost Cloudflare, jež od roku 2018 provozuje na adrese 1.1.1.1 údajně nejrychlejší veřejný DNS server, který v současnosti zpracovává více než 200 miliard požadavků denně.

Hned v úvodu musíme zmínit, že služba 1.1.1.1 for Families určitě není žhavou novinkou – Cloudflare oznámil její spuštění na firemním blogu v dubnu tohoto roku. Protože se ale jedná o zajímavé řešení, rozhodli jsme se o ní informovat. Za tip děkujeme našemu čtenáři Janu Kocmánkovi.

Čtyři jedničky pro rodiny

DNS server 1.1.1.1 si brzy získal své uživatele – aktuálně by měl být druhým nejvyužívanějším hned za DNS Googlu. K jeho výhodám má, vedle rychlosti, patřit také důraz na ochranu soukromí. Kromě podpory šifrování provozovatel garantuje, že neprodává získaná data ani necílí reklamu.

1.1.1.1 for Families je reakcí na četné požadavky uživatelů, kteří chtěli zajistit určitou míru ochrany před bezpečnostními hrozbami a zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. K tomu však původní služba nebyla určena a odpovědí je tedy samostatné řešení.

Novinka má poskytnout „nejjednodušší způsob, jak přidat další vrstvu ochrany do vaší domácí sítě“. Je nabízena bezplatně komukoli na světě a slibuje stejnou úroveň soukromí a ochrany osobních údajů jako DNS 1.1.1.1.

Jak se chránit?

Princip blokování je ve své podstatě prostý: stačí v nastavení síťového připojení počítače či síťového prvku (např. routeru či modemu) zadat jako adresy DNS serverů níže uvedené IP Cloudflare. Na stránkách podpory lze najít návody k nastavení routerů a počítačů s operačními systémy Windows, macOS a Linux.

Pro blokování malwaru (IPv4):

  • Primární DNS: 1.1.1.2
  • Sekundární DNS: 1.0.0.2

Pro blokování malwaru a obsahu pro dospělé (IPv4):

  • Primární DNS: 1.1.1.3
  • Sekundární DNS: 1.0.0.3

Pro blokování malwaru (IPv6):

  • Primární DNS: 2606:4700:4700::1112
  • Sekundární DNS: 2606:4700:4700::1002

Pro blokování malwaru a obsahu pro dospělé (IPv6):

  • Primární DNS: 2606:4700:4700::1113
  • Sekundární DNS: 2606:4700:4700::1003

V budoucnosti by měla přibýt možnost definovat další nastavení. K dispozici bude například vytváření seznamů konkrétních povolených a blokových webů. Bude také možné nastavit denní dobu, kdy budou stránky blokovány, a dostávat zprávy o používání internetu v rámci domácnosti.

Diskuze (6) Další článek: Lenovo Smart Clock Essential: chytrý budík s Asistentem Google a sympatickou cenovkou

Témata článku: Google, Linux, Internet, Bezpečnost, Malware, Router, Síť, DNS, Cloudflare, Blokování webů, Blokování, Počítač, Dospělí, Ochrana, Obsah, NastaveníRecenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost