Software | Bezpečnost | Heslo

Cloud netřeba. Správce hesel Enpass se umí synchronizovat lokálně přes Wi-Fi

Pokud se bojíte správců hesel kvůli tomu, že byste museli citlivé údaje svěřovat třetím stranám, existují alternativy. Ne všechny vyžadují cloud, jedny si vystačí s vaším vlastním serverem, druhé s ručně přenášenými soubory a některé umí hesla synchronizovat i přes lokální síť. Enpass podporuje všechny způsoby.

Služba nemá vlastní cloudové úložiště, trezor s hesly ale můžete uložit na OneDrive, Dropbox, Google Drive, iCloud nebo Box.com. Kdo chce, může provádět ruční zálohy a přesuny souborů mezi více platformami. Zkušenější můžou využít vlastní server NextCloud nebo WebDAV. A čerstvou novinkou z minulého týdne je „synchronizace pomocí Wi-Fi“, i když přesněji by to měla být „synchronizace pomocí sítě“, protože samozřejmě funguje také přes Ethernet.

V aplikaci na počítači (pro Windows, macOS nebo Linux) přibyla nová položka Synchronizace Wi-Fi. V ní pak jedním tlačítkem spustíte server a ve druhém kroku vyberete, které trezory chcete tímto způsobem synchronizovat. Když pak na trezory kliknete podruhé, objeví se QR kód, jenž pak vyfotíte v aplikaci na mobilu. Tím se oba trezory na obou zařízeních propojí. Aby server a synchronizace fungovaly, počítač pochopitelně musí být zapnutý.

Synchronizace přes Wi-Fi je rychlá a od uživatele nevyžaduje žádné složitější nastavení (na rozdíl od vlastního serveru NextCloud nebo WebDAV). V jiných správcích hesel se však obvykle nevyskytuje. Výjimkou je snad jen český Sticky Password, který mimochodem v těchto dnech slaví 20. výročí.

Obě aplikace jsou placené. Doživotní licenci Sticky Passwordu lze na sw.cz koupit za 690 Kč. Trvalá licence Enpassu je za 1900 Kč, ale každou chvíli je v nějaké akci. V obou případech je k dispozici i roční přeplatné, které se však dlouhodobě nevyplatí.

Sledujte Týden Živě mj. o našich i vašich heslech:

Diskuze (2) Další článek: Takhle loni vypadal východ Česka. Podívejte se na letecké snímky z roku 2020

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,