Cloud computing: Za minutu dvanáct

(inzerce) Na první pohled to vypadá, že o cloud computingu se zatím jen mluví, ale nikdo jej nepoužívá. Pokud se však podíváte do analýz, je skutečnost diametrálně jiná.
Cloud computing: Za minutu dvanáct

Krize je snad zažehnána, šetří se ovšem čím dál víc. Redukování nákladů postihuje každé oddělení v podniku a je nepříjemné. Přitom zrovna IT oddělení může díky sníženým nákladům jen profitovat. Cloud computing okamžitě sníží náklady, má zanedbatelnou vstupní investici, je zcela transparentní, nehrozí mu nečekané investice a máte jistou objednanou kvalitu služeb. „Více za méně“ funguje do puntíku.

Globalizace služeb

Zpřístupnění nových technologií v posledních letech, nový způsob práce a globalizace jsou živnou půdou pro používání IT jako služby. Vysoce optimalizované procesy služeb dokážou výrazně zefektivnit jakoukoliv práci, automatizované procesy zkrátí časy potřebné pro dosažení cíle. Obecně se říká, že se jedná o industrializaci IT. A výraz „industrializace“, který je známý především od přechodu předprůmyslové společnosti na průmyslovou, je skutečně velmi přesný. Dochází k zefektivnění pracovní síly, razantnímu snížení nákladů a rychlý rozvoj. To vše s sebou nese také industrializace IT.

Klepněte pro větší obrázek

Nový způsob práce přímo nutí používat IT prostředky jako službu. Práce dnes není o sezení 8 hodin v kanceláři. Zaměstnanci používají chytré telefony, tablety, notebooky, cestují mezi městy, státy i mezi pobočkami. Je důležité, aby všude měli stejně dokonalý přístup k informacím. Mobil, webová aplikace nebo aplikace na počítači? Pracovník se nebude zdržovat řešením problémů, potřebuje pracovat. Práce s procesy musí být stejná na všech zařízeních, kdekoliv na světě.

Obrovskou výhodou cloud computingu je, že přes veškeré výhody se náklady na provoz IT dramaticky sníží. Podnik si nasmlouvá jen také množství služeb, které právě potřebuje. Nebude mu tedy stárnout „železo“, které nakoupil navíc, nebude přicházet o zisk kvůli prostojům, pokud IT vybavení chybí nebo nefunguje. Mnoho podniků do nákladů na IT zapomíná přičítat spotřebu elektrické energie u serverů, neřkuli náklady na klimatizaci. Podle průzkumu společnosti T-Systems dokonce 85 % firem nezná spotřebu energie firemního datového centra.

Profesionálové věří cloudu

Cloud je ověřená a fungující technologie, která bude kanibalizovat stávající IT služby. Analytici odhadují, že do roku 2013 bude třetina globálních IT služeb nahrazena cloudem! Cílovou skupinou cloudu jsou soukromí uživatelé (kteří už cloud třeba i nevědomky používají), malé firmy s malými rozpočty na IT, ale také podniky střední velikosti a v neposlední řadě je cloud jako dělaný pro státní správu.

Nadnárodní korporace už většinou na cloud přešly. Cloudový kontrakt mezi společností Panasonic a IBM zahrnoval 380 000 pracovních stanic. I další velké společnosti, jako je Coca Cola, Philips nebo New York Times již dávno věří cloud computingu.

Typy cloudu

Pokud bychom chtěli cloud computing rozdělit, můžeme použít rozdělení podle toho, jakým způsobem a komu je cloud poskytován.

VEŘEJNÝ: S tímto typem cloudu se již setkala většina uživatelů, i když si to třeba ani neuvědomuje. Jedná se o službu, která je nabízena široké veřejnosti. Všichni uživatelé internetu znají pokročilé e-mailové schránky, webové kanceláře, případně náročnější aplikace, třeba pro stříhání videa nebo úpravu fotografií. Google Apps používá kolem 1,7 miliardy uživatelů, 2 milióny z toho jsou firemní zákazníci.

KOMUNITNÍ CLOUD: Je to zvláštní případ veřejného cloudu. Komunitní cloud je dostupný jen specifické skupině uživatelů. Poskytovatel cloudu více spolupracuje s uživateli – komunitou. Komunitní cloudy obvykle realizuje konglomerát různých účastníků: jeden operátor infrastruktury (IT a telekomunikace) a nejméně jeden projektant, vývojář aplikací a poskytovatel průřezových úkolů jako legalizace a fakturace. Komunitní cloud mohou vlastními silami provozovat jen ICT firmy, které nabízejí široké spektrum služeb.

PRIVÁTNÍ: Soukromý cloud je provozován pro jednu konkrétní firmu, společnost, či korporaci. Nerozlišuje se, zda je cloud provozovaný in-house, nebo zda se jedná o pronájem cloudu od třetí společnosti, vždy je privátní. Privátní cloud je šit na míru jednomu zákazníkovi. Je-li však omezen na jednu firmu, vesměs relativně malý počet uživatelů, jsou výsledkem jen malé úspory dosažené přizpůsobením zákaznickým potřebám. Je to důsledkem technologie a skutečnosti, že jsou různé aplikace provozovány na jedné platformě. Cílem je snižování nákladů a vyšší flexibilita.

HYBRIDNÍ: Jakákoli kombinace různých cloudů se označuje za hybridní cloud. Přístupy hybridního cloudu se v příštích letech stanou významnou hnací silou rozvoje IT v obchodním prostředí. Spojují, mimo jiné, velmi nízkonákladové služby z veřejných cloudů s daty chráněných a spolehlivých aplikací z privátních cloudů. Firmy budou, kde to bude možné, využívat nákladových výhod veřejných cloudů a nahrazovat jimi interní IT procesy. Nové zdroje a služby však nicméně musejí být integrovány do podnikové IT ve smyslu technologie, procesů, organizace a právních aspektů.

Praxe: Dynamické služby na privátním cloudu

IT služby, které jsou předmětem zvláštních regulací (např. ochrany dat, finančního práva atd.), a které mají být trvale přesunuty do cloudů by měly volit právě privátní (sdílený) cloud.

Klepněte pro větší obrázek

Typickým sdíleným privátním cloudem jsou Dynamické služby T-Systems. Na této bázi se již provozuje přes 100 řešení. T-Systems například pro mezinárodní petrolejářskou společnost převedl na dynamickou platformu 232 systémů SAP, s celkem 1,2 miliónem SAP uživatelů. Na tuto platformu byly dále převedeny standardní aplikace, jako například Exchange. Pomocí modelu fakturace podle užívání a konsolidace nebo dynamizace infrastruktury dosáhl zákazník stamiliónových úspor.

Jiným příkladem je chemický distributor Brenntag, který výrazně vyrostl akvizicemi v Asii. Bylo jasné, že se rychle zvýšil počet technologií na infrastrukturní i aplikační úrovni.To vedlo k úzkým místům a značné složitosti IT. Pro odstranění těchto problémů při jejich současném rozvoji se firma Brenntag uchýlila k Dynamickým službám spojeným s páteří MPLS od T-Systems. Rozhodujícím faktorem byla pro Brenntag schopnost dodat kompletní škálu ICT služeb z jednoho zdroje.

Platforma plní požadavky dodávky dynamických kapacit IT ve spojení s dynamickým cenovým modelem. Lze ji využívat pro hostování různých aplikací pro různé uživatele. Ve výsledku má zákazník přístup k výhodám cloud computingu: transparentnost nákladů a tím jistotu jejich plánován, vysokou flexibilnost prostřednictvím přizpůsobené platformy, což umožňuje rychlý růst a nižší správní náklady na IT, neboť standardizovaná platforma odstraňuje složitost na straně uživatele.

Vedle privátního cloudu, společnost T-Systems také v rámci inovačního projektu pracuje na rychlém poskytování architektury SAP přes internet. V České republice se například jedná o projekt „SAP as a Service“. Instalace typického modelu SAP, který zahrnuje BW, CRM a portálové systémy normálně trvá několik dnů. Použitím Landscape-as-a-Service (LaaS) trvá registrace těchto typů architektury SAP pár minut. Pomocí technického přizpůsobení (customizace), tzn. komunikací individuálních systémů a „záplat„ jsou zde již zahrnuty dodatečné úkony, které je třeba provádět dvakrát.

LaaS demonstruje, jak mohou firmy v budoucnu získávat z internetu architektury systému SAP pro předběžná hodnocení. Pomocí LaaS lze rychle poskytovat kopie stávajících aktivních systémů pro zkušební scénáře. Na základě toho lze poté architektury měnit. LaaS se týká nejen prostředí SAP, ale hodí se i jako platforma pro další aplikace jako webové aplikace nebo Exchange. Pomocí samoobslužných uživatelských webových portálů mohou uživatelé připojovat dodatečné systémy ve špičkách nebo pro zvyšování výkonu. Systémy v architektuře lze obdobně nahrazovat nebo odstraňovat.

Vzhledem k mnohaletým zkušenostem s poskytováním dynamického SAPu, SAP v červnu 2010 T-Systems oficiálně certifikoval jako poskytovatele cloudových služeb pro aplikace SAP. Toto osvědčení mají v současnosti jen čtyři firmy na světě.

Klepněte pro větší obrázek
Křivka přijetí cloudu: Kdo chce ušetřit a zlepšit kvalitu ICT, ten už na cloud přestoupil.

Desetiletí cloudu: IT jako služba

ICT ve firmě musí skvěle podporovat obchodní procesy. Není zde prostor pro kompromisy. Firma, která chce špičkovou úroveň služeb, možnost rychle zvětšovat nebo zmenšovat počet uživatelů, která chce maximálně efektivně využít finanční prostředky a mít záruky dostupnosti, nemá jinou šanci, než cloud.

Jan Rezek, T-Systems Czech Republic a.s.

Další článek: Wunderlist: GTD aplikace, která si pamatuje úkoly

Témata článku: Aktivní systém, Veřejná služba, Třetí společnost, Cenové spektrum, Pokročilé odstranění, Cloud Computing, Nadnárodní korporace, Nečekané použití, Clo, Zvláštní případ, Rychlý rozvoj, C/C, Střední velikost, Standardní aplikace, Rozhodující faktor, Inovační projekt, Razantní snížení, Coca Cola, Různé systémy, Nové notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor