Cloud computing: Za minutu dvanáct

(inzerce) Na první pohled to vypadá, že o cloud computingu se zatím jen mluví, ale nikdo jej nepoužívá. Pokud se však podíváte do analýz, je skutečnost diametrálně jiná.
Cloud computing: Za minutu dvanáct

Krize je snad zažehnána, šetří se ovšem čím dál víc. Redukování nákladů postihuje každé oddělení v podniku a je nepříjemné. Přitom zrovna IT oddělení může díky sníženým nákladům jen profitovat. Cloud computing okamžitě sníží náklady, má zanedbatelnou vstupní investici, je zcela transparentní, nehrozí mu nečekané investice a máte jistou objednanou kvalitu služeb. „Více za méně“ funguje do puntíku.

Globalizace služeb

Zpřístupnění nových technologií v posledních letech, nový způsob práce a globalizace jsou živnou půdou pro používání IT jako služby. Vysoce optimalizované procesy služeb dokážou výrazně zefektivnit jakoukoliv práci, automatizované procesy zkrátí časy potřebné pro dosažení cíle. Obecně se říká, že se jedná o industrializaci IT. A výraz „industrializace“, který je známý především od přechodu předprůmyslové společnosti na průmyslovou, je skutečně velmi přesný. Dochází k zefektivnění pracovní síly, razantnímu snížení nákladů a rychlý rozvoj. To vše s sebou nese také industrializace IT.

Klepněte pro větší obrázek

Nový způsob práce přímo nutí používat IT prostředky jako službu. Práce dnes není o sezení 8 hodin v kanceláři. Zaměstnanci používají chytré telefony, tablety, notebooky, cestují mezi městy, státy i mezi pobočkami. Je důležité, aby všude měli stejně dokonalý přístup k informacím. Mobil, webová aplikace nebo aplikace na počítači? Pracovník se nebude zdržovat řešením problémů, potřebuje pracovat. Práce s procesy musí být stejná na všech zařízeních, kdekoliv na světě.

Obrovskou výhodou cloud computingu je, že přes veškeré výhody se náklady na provoz IT dramaticky sníží. Podnik si nasmlouvá jen také množství služeb, které právě potřebuje. Nebude mu tedy stárnout „železo“, které nakoupil navíc, nebude přicházet o zisk kvůli prostojům, pokud IT vybavení chybí nebo nefunguje. Mnoho podniků do nákladů na IT zapomíná přičítat spotřebu elektrické energie u serverů, neřkuli náklady na klimatizaci. Podle průzkumu společnosti T-Systems dokonce 85 % firem nezná spotřebu energie firemního datového centra.

Profesionálové věří cloudu

Cloud je ověřená a fungující technologie, která bude kanibalizovat stávající IT služby. Analytici odhadují, že do roku 2013 bude třetina globálních IT služeb nahrazena cloudem! Cílovou skupinou cloudu jsou soukromí uživatelé (kteří už cloud třeba i nevědomky používají), malé firmy s malými rozpočty na IT, ale také podniky střední velikosti a v neposlední řadě je cloud jako dělaný pro státní správu.

Nadnárodní korporace už většinou na cloud přešly. Cloudový kontrakt mezi společností Panasonic a IBM zahrnoval 380 000 pracovních stanic. I další velké společnosti, jako je Coca Cola, Philips nebo New York Times již dávno věří cloud computingu.

Typy cloudu

Pokud bychom chtěli cloud computing rozdělit, můžeme použít rozdělení podle toho, jakým způsobem a komu je cloud poskytován.

VEŘEJNÝ: S tímto typem cloudu se již setkala většina uživatelů, i když si to třeba ani neuvědomuje. Jedná se o službu, která je nabízena široké veřejnosti. Všichni uživatelé internetu znají pokročilé e-mailové schránky, webové kanceláře, případně náročnější aplikace, třeba pro stříhání videa nebo úpravu fotografií. Google Apps používá kolem 1,7 miliardy uživatelů, 2 milióny z toho jsou firemní zákazníci.

KOMUNITNÍ CLOUD: Je to zvláštní případ veřejného cloudu. Komunitní cloud je dostupný jen specifické skupině uživatelů. Poskytovatel cloudu více spolupracuje s uživateli – komunitou. Komunitní cloudy obvykle realizuje konglomerát různých účastníků: jeden operátor infrastruktury (IT a telekomunikace) a nejméně jeden projektant, vývojář aplikací a poskytovatel průřezových úkolů jako legalizace a fakturace. Komunitní cloud mohou vlastními silami provozovat jen ICT firmy, které nabízejí široké spektrum služeb.

PRIVÁTNÍ: Soukromý cloud je provozován pro jednu konkrétní firmu, společnost, či korporaci. Nerozlišuje se, zda je cloud provozovaný in-house, nebo zda se jedná o pronájem cloudu od třetí společnosti, vždy je privátní. Privátní cloud je šit na míru jednomu zákazníkovi. Je-li však omezen na jednu firmu, vesměs relativně malý počet uživatelů, jsou výsledkem jen malé úspory dosažené přizpůsobením zákaznickým potřebám. Je to důsledkem technologie a skutečnosti, že jsou různé aplikace provozovány na jedné platformě. Cílem je snižování nákladů a vyšší flexibilita.

HYBRIDNÍ: Jakákoli kombinace různých cloudů se označuje za hybridní cloud. Přístupy hybridního cloudu se v příštích letech stanou významnou hnací silou rozvoje IT v obchodním prostředí. Spojují, mimo jiné, velmi nízkonákladové služby z veřejných cloudů s daty chráněných a spolehlivých aplikací z privátních cloudů. Firmy budou, kde to bude možné, využívat nákladových výhod veřejných cloudů a nahrazovat jimi interní IT procesy. Nové zdroje a služby však nicméně musejí být integrovány do podnikové IT ve smyslu technologie, procesů, organizace a právních aspektů.

Praxe: Dynamické služby na privátním cloudu

IT služby, které jsou předmětem zvláštních regulací (např. ochrany dat, finančního práva atd.), a které mají být trvale přesunuty do cloudů by měly volit právě privátní (sdílený) cloud.

Klepněte pro větší obrázek

Typickým sdíleným privátním cloudem jsou Dynamické služby T-Systems. Na této bázi se již provozuje přes 100 řešení. T-Systems například pro mezinárodní petrolejářskou společnost převedl na dynamickou platformu 232 systémů SAP, s celkem 1,2 miliónem SAP uživatelů. Na tuto platformu byly dále převedeny standardní aplikace, jako například Exchange. Pomocí modelu fakturace podle užívání a konsolidace nebo dynamizace infrastruktury dosáhl zákazník stamiliónových úspor.

Jiným příkladem je chemický distributor Brenntag, který výrazně vyrostl akvizicemi v Asii. Bylo jasné, že se rychle zvýšil počet technologií na infrastrukturní i aplikační úrovni.To vedlo k úzkým místům a značné složitosti IT. Pro odstranění těchto problémů při jejich současném rozvoji se firma Brenntag uchýlila k Dynamickým službám spojeným s páteří MPLS od T-Systems. Rozhodujícím faktorem byla pro Brenntag schopnost dodat kompletní škálu ICT služeb z jednoho zdroje.

Platforma plní požadavky dodávky dynamických kapacit IT ve spojení s dynamickým cenovým modelem. Lze ji využívat pro hostování různých aplikací pro různé uživatele. Ve výsledku má zákazník přístup k výhodám cloud computingu: transparentnost nákladů a tím jistotu jejich plánován, vysokou flexibilnost prostřednictvím přizpůsobené platformy, což umožňuje rychlý růst a nižší správní náklady na IT, neboť standardizovaná platforma odstraňuje složitost na straně uživatele.

Vedle privátního cloudu, společnost T-Systems také v rámci inovačního projektu pracuje na rychlém poskytování architektury SAP přes internet. V České republice se například jedná o projekt „SAP as a Service“. Instalace typického modelu SAP, který zahrnuje BW, CRM a portálové systémy normálně trvá několik dnů. Použitím Landscape-as-a-Service (LaaS) trvá registrace těchto typů architektury SAP pár minut. Pomocí technického přizpůsobení (customizace), tzn. komunikací individuálních systémů a „záplat„ jsou zde již zahrnuty dodatečné úkony, které je třeba provádět dvakrát.

LaaS demonstruje, jak mohou firmy v budoucnu získávat z internetu architektury systému SAP pro předběžná hodnocení. Pomocí LaaS lze rychle poskytovat kopie stávajících aktivních systémů pro zkušební scénáře. Na základě toho lze poté architektury měnit. LaaS se týká nejen prostředí SAP, ale hodí se i jako platforma pro další aplikace jako webové aplikace nebo Exchange. Pomocí samoobslužných uživatelských webových portálů mohou uživatelé připojovat dodatečné systémy ve špičkách nebo pro zvyšování výkonu. Systémy v architektuře lze obdobně nahrazovat nebo odstraňovat.

Vzhledem k mnohaletým zkušenostem s poskytováním dynamického SAPu, SAP v červnu 2010 T-Systems oficiálně certifikoval jako poskytovatele cloudových služeb pro aplikace SAP. Toto osvědčení mají v současnosti jen čtyři firmy na světě.

Klepněte pro větší obrázek
Křivka přijetí cloudu: Kdo chce ušetřit a zlepšit kvalitu ICT, ten už na cloud přestoupil.

Desetiletí cloudu: IT jako služba

ICT ve firmě musí skvěle podporovat obchodní procesy. Není zde prostor pro kompromisy. Firma, která chce špičkovou úroveň služeb, možnost rychle zvětšovat nebo zmenšovat počet uživatelů, která chce maximálně efektivně využít finanční prostředky a mít záruky dostupnosti, nemá jinou šanci, než cloud.

Jan Rezek, T-Systems Czech Republic a.s.

Další článek: Wunderlist: GTD aplikace, která si pamatuje úkoly

Témata článku: Aktivní systém, Coca Cola, Třetí společnost, Veřejná služba, Cenové spektrum, Standardní aplikace, Rozhodující faktor, Nečekané použití, Nadnárodní korporace, Inovační projekt, Cloud Computing, Razantní snížení, Rychlý rozvoj, Clo, Různé systémy, Pokročilé odstranění, Zvláštní případ, Střední velikost, C/C, Nové notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 100

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF