Cloud computing a zrod megadatových center

Cloud computing je líbivá technologická idea, bez superpočítačů, rychlého internetu a nové generace megadatových supercenter a CDN sítí se ale neobejde.

Podle vize cloud computingu si přestaneme v příštích letech kupovat a instalovat programy a začneme si je pouze pronajímat. Grafický editor nebo kancelářský balík už nenajdeme na DVD médiu v pěkné papírové krabici s přiloženým sériovým číslem, ale naopak si jej zaplatíme podle potřeby třeba na měsíc nebo na rok a na našem počítači bude nainstalovaný pouze spouštěč, zavaděč konkrétního programu.

Rozdíly mezi desktopem a internetem se pomalu stírají

Funguje to vlastně již dnes, klasické programy se totiž stále více blíží chytrým webovým stránkám. Firefox je postavený pomocí strukturálního jazyka XUL, Microsoft pro změnu už pár let experimentuje s podobným formátem XAML, a pak je tu ještě open source formát SVG a mnoho dalších. Všechny tyto variace na jazyk XML mají za úkol jediné – interpretovat grafické uživatelské rozhraní programu. HTML, nebo XHTML chcete-li, je také XML a také je to formát, který interpretuje grafické uživatelské rozhraní – rozhraní webových stránek a aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Příkladem webového cloud computingu jsou i webtopy, webové operační systémy běžící v prohlížeči
K těm nejlepším patří icloud od švédské společnosti Xcerion

Cloud computing není ve své podstatě nic nového, je to spíše návrat ke kořenům. Ostatně jak pro Živě.cz na podzim řekl Vint Cerf, autor protokolů TCP/IP a spolutvůrce stařičkého ARPANETu, již v 60. letech se mluvilo o vizi, kdy se bude o zpracovávání úloh a dat starat superpočítač ve velké budově. S pádem berlínské zdi ovšem přišlo období IT blahobytu, cena počítačů mnohonásobně klesla a centralizace najednou nebylo třeba, každý si totiž mohl koupit dostatečně výkonný domácí počítač. V 21. století se ovšem k superpočítači ve velkém domě vracíme, vyžaduje to totiž internet samotný, který už není pouze infrastrukturou, skrze kterou si vyměňujeme textové e-maily a pomocí které firmy prezentují na WWW své statické reklamní letáčky, naopak je to zcela unikátní ekosystém, který živí miliony obyvatel planety, umožňuje sledování televizních kanálů a filmů, realizuje videokonference, stará se vlastně o libovolnou formu výměny a sdílení informace jako takové. Internet žije a my v něm (podle nedávného průzkumu by mladí Němci dali přednost raději webu než partnerovi).

Bez Akamai by to nešlo

Internetové aplikace a stále citovanější cloud computing vyžaduje v pravdě úžasnou infrastrukturu. Pokud dnes budete chtít provozovat robustní webovou službu, hosting pro klasické webové stránky už vám stačit nebude. Stále náročnější webové služby připraví cestu superdatovým centrům, které si svým výkonem, datovou propustností a kapacitou nezadají s těmi nejvýkonnějšími superpočítači současnosti. To je ostatně případ i Googlu, který se dnes stará o desítky milionů Gmail účtů a miliardy indexovaných webových stránek. Zatímco v počátcích datové centrum Googlu zabralo jednu místnost zaplněnou podomácku sestrojenými rackovými skříněmi s běžným „konfekčním“ hardwarem, dnes potřebují inženýři internetového hegemona k návštěvě svých datových center elektrický vozík.

A stejně tak je tomu v případě Microsoftu, který se každý měsíc rozroste o deset tisíc nových virtuálních serverů. Pro změnu softwarový hegemon má v rukávu ještě jedno eso – strategické partnerství se společností Akamai, které uzavřel před deseti lety.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá CDN síť může pracovat jako běžné mirror úložiště: Návštěvníci nestahují náročný obsah z původního serveru ale z geograficky nejbližšího bodu, na kterém je uložena kopie originálu

Akamai je jednou z mnoha CDN (Content Delivery Network) sítí, které se starají o distribuci prakticky libovolného internetového materiálu. Konkrétně Akamai pak patří k naprosté špičce v oboru, Microsoft ji používá pro Windows Update, na MSN portálu pro streamování multimédií, Akamai se postarala také o bezchybný chod vysílání LOH 2008 v Pekingu přes internet a před několika měsíci Akamai raději použil i YouTube při své první velké online vysílané „veselici“. Bez nadsázky lze říci, že se dnes Akamai stará o distribuci několika procent celkové každodenní výměny dat na globálním internetu. Slouží ji k tomu datová centra rozesetá po celém světě.

Amazon neprodává jen knížky

Akamai ovšem není jediná komerční CDN síť. Čína vybudovala svůj vlastní systém ChinaCache a pak jsou tu desítky malých sítí a především Amazon, který vedle prodeje knížek a dalšího zboží prodává také cloud computingový superpočítačový výkon, velkoobchodní webový disk, databázový prostor a CDN síť jménem CloudFront.

Nebýt Amazonu, nabízí dnes spolehlivý maloobchodní webový disk pravděpodobně jen Microsoft (SkyDrive), prakticky všechny startupy posledních let totiž používají relativně levné úložiště S3 a platí to i o oblíbeném webovém disku DropBox.

Klepněte pro větší obrázek
Distribuční body CDN sítě Amazon CloudFront (Zdroj: IT Solutions Blog)

Velmi zajímavý je také virtuální server Amazon EC2, což je vlastně takový malý superpočítač (v nejdražší podobě nabízí výkon srovnatelný s dvaceti gigahertzovými procesory Intel Xeon). EC2 ve spojení s S3 a CloudFront tedy nabízí komplexní virtuální prostředí pro realizování libovolné Web 2.0 aplikace a to ke všemu relativně levně. Pokud si tedy chcete postavit vlastní YouTube, DropBox nebo Facebook, nebudete potřebovat celé patro administrativní budovy pro rackové skříně a servery a páteřní konektivitu, vystačíte si prostě s webovým prohlížečem a kreditní kartou. I to je jeden z pohledů na „velkoobchodní“ cloud computing.

Za svou popularitu Amazon ale i mnohokrát zaplatil, jeho cloud computingové infrastruktury totiž často využívají autoři spamu a malwaru. Proč totiž vytvářet nějaký složitý a náročný botnet složený ze stovek a tisíců nakažených počítačů, které do světa neustále chrlí spam, když lze stejného výkonu za pár dolarů dosáhnout i pomocí EC2? IP adresy, kterými virtuální servery Amazonu disponují, se tak už mnohokráte dostaly na nejrůznější černé listiny včetně celkem populárního blacklistu Spamhaus.

Megadatová centra

Centralizace výkonu do obrovských datových a výpočetních center, do oněch Cerfových „domů s velkým superpočítačem“, si začínají v posledních letech všímat i výrobci hardwaru. Intel tak například předpovídá, že v roce 2012 bude prodávat čtvrtinu serverových procesorů právě pro podobná megacentra a Dell už před dvěma lety vytvořil sekci Data Center Solutions Group, která již podle názvu prodává datové superpočítače a dle svých slov dnes patří do světové pětky v oboru. Podobně se na cloud computingová datová megacentra začíná orientovat i AMD, jehož šéf, Dirk Meyer, předvídá, že datová centra, virtualizace a cloud computing se stanou během několika let novým rohem hojnosti pro výrobce procesorů, u čehož AMD samozřejmě nesmí chybět – na rozdíl od vývoje procesorů pro mobilní kapesní zařízení. Pokud se za pár let stanou z domácích počítačů relativně levná „okna do internetu“, ze kterého budeme vedle Gmailu nebo Hotmailu spouštět i hry a programy, nelze se podobnému vyjádření divit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Asi nejmobilnější a zároveň velké datové centrum nabízí Sun, který ho prodává společně s běžným kontejnerem

Poslední podmínkou úspěšného internetového (nikoliv malého/korporátního intranetového) cloud computingu je kvalitní pojivo – skutečně velmi rychlý a symetrický web s minimální latencí a snad i inovovanými komunikačními protokoly.

To sice může mnoha čtenářům připadat jako vzdálené a v českých podmínkách naprosto nereálné sci-fi, během deseti let se však mohou věci dramaticky změnit. Ostatně stačí se podívat na realitu tuzemského internetového připojení v roce 1999. České republice tehdy vládlo 140krát pomalejší dial-up připojení než současná základní nabídka u kabelového operátora UPC nebo průměrného ADSL. Primitivní WAP na monochromatických displejích tehdejších mobilních telefonů pak současný mobilní internet připomíná jen velmi vzdáleně.

Velmi vzdálenou inspirací může být současné Evropě a Americe tradičně inovativní Japonsko a Jižní Korea, která se rozhodla do roku 2012 investovat pohádkových 24 miliard dolarů do vybudování nejhustší optické infrastruktury na Zemi. Pokud se z plánu na papíře stane realita, za čtyři roky by měla být na celém území dostupná konektivita 1 Gb/s a HD internetová televize.

Diskuze (6) Další článek: Asus Eee PC 1008HA Seashell představen na CeBITu (aktualizováno)

Témata článku: Hardware, Web, Internet, Mobilní telefony Apple levně, Kancelářské potřeby online, Nejbližší bod, Centrum, Zrod, Libovolný bod, Starý počítač, Česká televize živé vysílání, Klasický cloud, Chytré zpracovávání, Mobilní telefony levně, C/C, Clo, Cloud Computing, LOH, Virtuální procesor, Celý dům, Úžasné auto, Celé patro, Velký superpočítač, Malý superpočítač, Televize levně, Nejlevnější pracovní počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně