CloneCD 2.0.5: Klonování CD snadno a rychle

Vypalovačka se stává stále běžnější součástí domácího počítače a s ní přicházejí ke slovu i nejrůznější programy, které se snaží maximálně zjednodušit proces vypalování. Jedním z nich je CloneCD, což je – jak je z názvu patrné – replikátor kompaktních disků.

Vypalovačka se stává stále běžnější součástí domácího počítače a s ní přicházejí ke slovu i nejrůznější programy, které se snaží maximálně zjednodušit proces vypalování. Jedním z nich je CloneCD, což je – jak je z názvu patrné – replikátor kompaktních disků.

Zásadní výhodou tohoto programu je skutečnost, že dokáže vytvářet kopie disků, jež jsou výrobcem chráněny proti kopírování. K tomu ale potřebujete mechaniku CD ROM, která je schopná číst i informace skryté v datových stopách, což bez problémů zvládá většina moderních ATAPI mechanik a dokonce i některé mechaniky SCSI. Větším problémem bude vypalovací mechanika, která musí umět vypalovat v RAW režimu.

Ve zkušební verzi je možné vypálit pouze pět CD a vypalování probíhá pouze na nejnižší rychlosti vaší mechaniky. Navíc ani není možné uložit nastavení a pozici okna programu.

Po spuštění se zobrazí jednoduchý panel obsahující čtyři tlačítka, jejichž funkci si nyní stručně vysvětlíme:

  • Read to Image file - umožňuje přečíst data z kompaktního disku a zapsat jeho obsah do souboru na pevný disk. Po stisku tohoto tlačítka se nejprve otevře okno, ve kterém určíte cílové umístění souboru, ze které mechaniky chcete číst data, jakou rychlostí má být CD přečteno, jak má program reagovat na případné chyby, a několik dalších parametrů. Po stisku tlačítka Info about selected CD-Reader se dozvíte řadu podrobností o mechanice, z níž chcete číst (zda umí číst disky CD-R, CD-RW, DVD, MultiSession, Digital Audio a CD-Text), a o médiu, které je v mechanice vloženo (počet sessions, využité místo, počet sektorů, čas a informace o jednotlivých session).
  • Write from Image file - pokud jste si pomocí předchozího tlačítka vytvořili image soubor nějakého CD na pevném disku, můžete jej vypálit na médium CD-R/W. Po stisku se opět otevře okno, ve kterém můžete nastavit parametry, jako je soubor, jenž chcete použít, nebo rychlost zápisu. Stejně jako v předchozím menu lze i zde zjistit informace o hardwaru, tentokrát o vypalovací mechanice.
  • Copy disk - tímto tlačítkem spustíte kopírování přímo z mechaniky CD ROM na vypalovačku. Po stisknutí je nutné nastavit parametry čtecí i zapisovací mechaniky a dále umístění dočasného souboru.
  • Erase disk - smazání přepisovatelného disku vloženého ve vypalovačce. Po stisku můžete vybrat, ve které mechanice je vloženo médium, a zatržítkem určíte, zda se má provést úplné nebo jen rychlé smazání.
Další nástroje se skrývají v menu. Pod položkou File najdete duplikace všech čtyř tlačítek, takže program můžete plnohodnotně ovládat i v případě, že vám zrovna odejde myš.

Pod položkou Tools jsou čtyři nabídky:

  • Log - program po celou dobu monitoruje a zaznamenává veškeré chybové a informační hlášky, jež si můžete prohlédnout v přehledné tabulce setříděné podle času.
  • Settings - zde můžete nastavit, zda má program komunikovat s vaším hardwarem přes vlastní ovladač CloneCD.VXD, nebo zda má použít přístup přes standardní WinASPI32. Najdete zde ještě několik položek, ovšem ty nemají zásadní význam pro chod programu.
  • Rescan SCSI / IDE Bus - vyhledá všechny připojené mechaniky CD-ROM, CD-R a CD-RW.
  • Send E-Mail about a device... - tímto způsobem můžete autory programu informovat o tom, zda a jak spolupracuje váš hardware s CloneCD.
Ovládání programu je velmi jednoduché a intuitivní, takže jej zvládne i méně pokročilý uživatel. Pokud byste si přesto nevěděli rady, je připravena velmi pěkně a podrobně zpracovaná nápověda. Za velkou nevýhodu ale považuji malé množství podporovaných CD-R/W mechanik. Z těch známějších fungují především mechaniky Plextor (ovšem jen s novým firmwarem), Sony, Philips a některé mechaniky HP. Naopak zklamáni budete v případě, že vlastníte vypalovačku Ricoh, Teac nebo Yamaha. Před prvním spuštěním tedy doporučujeme podívat se do nápovědy, kde v sekci Requirements-Hardware najdete přehled testovaných vypalovaček a jejich kompatibility s CloneCD.

Pokud by tento program neodpovídal vašim představám, můžete se spolehnout na jeho dokonalou odinstalaci, která nezapomněla na disku ani jediný soubor, a stejně tak registry byly uvedeny do stavu shodného se stavem před instalací. Za to CloneCD zaslouží další body do již tak velmi dobrého hodnocení.

Minimální požadavky jsou následující: Windows 9x/NT/2000, 32 MB operační paměti, Pentium 133 MHz, mechanika CD-ROM, mechanika CD-R/W, Internet Explorer 3.02 nebo vyšší.

Shareware, registrační poplatek 69 USD, Download, velikost: 1,28 MB

Diskuze (5) Další článek: MediaPlayer 7 v betaverzi

Témata článku: Hardware, Internet Explorer, Zásadní problém, Yamaha, Duplikace, Send, Clo, Klon, Ricoh, Klonování, Rychlé smazání, CD-ROM


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5