Clikman – mobilní záznamník ve formátu MP3

Clikman, takový je název walkmana digitálního věku podle společností Iomega a Varo Vision. Jeho základními kameny jsou mechanika Clik! drive a (de)kodér hudebního formátu MP3. Výsledkem pak záznamník až na 10 hodin řeči.
Clikman, takový je kódový název multifunkčního walkmana digitálního věku, jak si jej vysnili společnosti Iomega a Varo Vision. Základními kameny DPS (Digital Pocket Solution – digitální kapesní řešení), jak je značen koncept takovýchto mobilních zařízení, jsou mechanika Iomega Clik! drive, hardwarový kodér a dekodér multimediálních dat a hudební formát MP3. Výsledkem je technologické zázemí pro mobilní telefony a příruční počítače všeho druhu, které umožňuje nahrávat, přehrávat či zkopírovat až 10 hodin mluveného slova či 40 minut hudby v digitální kvalitě.

Konkrétně Clikman, první plánované DPS, by v sobě měl zahrnovat rozpoznávání hlasu (!) a základní funkce diáře jako kontakty, plánovač, čas, budík a podobně. Dále by měl být kompatibilní s Outlookem, k počítači připojitelná přes většinu myslitelných rozhraní a cenou nepřesáhnout 300 dolarů.

Živě komentuje: Společnosti Iomega se konečně začíná dařit protlačovat svou pidimechaniku Clik! tam, kam by si přála – do mobilních zařízení. Po prvním úspěchu, kterým je rozjetí výroby mechanik pro digitální fotoaparáty, se tu otevírá další pole působnosti. Současné digitální záznamníky (jsou i součástí mnohých počítačů do dlaně – například Everex, Cassiopea) používají paměti flash, které zrovna vysokou kapacitou ani nízkou cenou nevynikají, maximálně lze zaznamenat přibližně 100 minut řeči. Byť se na disketu Clik!u vejde pouze 40 MB, zaznamenat se na ni dá mnohem více – a navíc, při nedostačující kapacitě není nic jednoduššího, než disketu vyměnit.

Nezbytným předpokladem pro zaznamenání většího množství zvukových dat je jejich účinná komprese. Korejská společnost Varo Vision není pro našince příliš známá, podíváme-li se však na její rejstřík činnosti, zjistíme, že stojí za standardy MPEG-1 a 2, H.324 (videokonference), digitální televize, podílí se na vývoji MPEG-4. Kdo jiný by pak měl dodat kodér do formátu MP3 v reálném čase (i když s menší kvalitou odpovídající mluvenému slovu)?

Obě společnosti se také dohodly na podpoře iniciativy Record/Play, která má chránit autorská práva proti nelegálnímu kopírování při distribuci hudby skrze Internet. Vtip spočívá v šifrování dat, která půjdou přečíst pouze z média, na které byla originálně nahrána. Jak to vše bude fungovat v praxi ukáže snad rok 1999 – takže třeba bude nejen veselý, ale i mobilní.

Váš názor Další článek: 1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (II.)

Témata článku: Internet, MP3, Nezbytný předpoklad, Kapesní diáře, Walkman, Mluvené slovo, Televize živě, První minuta, Záznam, Formát, Vision, Diáře


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači