Clikman – mobilní záznamník ve formátu MP3

Clikman, takový je název walkmana digitálního věku podle společností Iomega a Varo Vision. Jeho základními kameny jsou mechanika Clik! drive a (de)kodér hudebního formátu MP3. Výsledkem pak záznamník až na 10 hodin řeči.
Clikman, takový je kódový název multifunkčního walkmana digitálního věku, jak si jej vysnili společnosti Iomega a Varo Vision. Základními kameny DPS (Digital Pocket Solution – digitální kapesní řešení), jak je značen koncept takovýchto mobilních zařízení, jsou mechanika Iomega Clik! drive, hardwarový kodér a dekodér multimediálních dat a hudební formát MP3. Výsledkem je technologické zázemí pro mobilní telefony a příruční počítače všeho druhu, které umožňuje nahrávat, přehrávat či zkopírovat až 10 hodin mluveného slova či 40 minut hudby v digitální kvalitě.

Konkrétně Clikman, první plánované DPS, by v sobě měl zahrnovat rozpoznávání hlasu (!) a základní funkce diáře jako kontakty, plánovač, čas, budík a podobně. Dále by měl být kompatibilní s Outlookem, k počítači připojitelná přes většinu myslitelných rozhraní a cenou nepřesáhnout 300 dolarů.

Živě komentuje: Společnosti Iomega se konečně začíná dařit protlačovat svou pidimechaniku Clik! tam, kam by si přála – do mobilních zařízení. Po prvním úspěchu, kterým je rozjetí výroby mechanik pro digitální fotoaparáty, se tu otevírá další pole působnosti. Současné digitální záznamníky (jsou i součástí mnohých počítačů do dlaně – například Everex, Cassiopea) používají paměti flash, které zrovna vysokou kapacitou ani nízkou cenou nevynikají, maximálně lze zaznamenat přibližně 100 minut řeči. Byť se na disketu Clik!u vejde pouze 40 MB, zaznamenat se na ni dá mnohem více – a navíc, při nedostačující kapacitě není nic jednoduššího, než disketu vyměnit.

Nezbytným předpokladem pro zaznamenání většího množství zvukových dat je jejich účinná komprese. Korejská společnost Varo Vision není pro našince příliš známá, podíváme-li se však na její rejstřík činnosti, zjistíme, že stojí za standardy MPEG-1 a 2, H.324 (videokonference), digitální televize, podílí se na vývoji MPEG-4. Kdo jiný by pak měl dodat kodér do formátu MP3 v reálném čase (i když s menší kvalitou odpovídající mluvenému slovu)?

Obě společnosti se také dohodly na podpoře iniciativy Record/Play, která má chránit autorská práva proti nelegálnímu kopírování při distribuci hudby skrze Internet. Vtip spočívá v šifrování dat, která půjdou přečíst pouze z média, na které byla originálně nahrána. Jak to vše bude fungovat v praxi ukáže snad rok 1999 – takže třeba bude nejen veselý, ale i mobilní.

Váš názor Další článek: 1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (II.)

Témata článku: Internet, MP3, Mluvené slovo, Záznam, Nezbytný předpoklad, První minuta, Formát, Walkman, Televize živě, Vision, Kapesní diáře, Diáře


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji