Byznys | Web | Statistiky

Články, hudba, video – za digitální obsah už se nezdráhají platit ani Češi. Služeb přibývá, zahraničních i ryze českých

Koronavirová krize nahrává do karet poskytovatelům digitálního obsahu. Počty uživatelů předplacených služeb rostou jak zpravodajským serverům, tak hudebním nebo televizním službám. Už i Češi se učí platit za to, co dříve měli zadarmo.
Články, hudba, video – za digitální obsah už se nezdráhají platit ani Češi. Služeb přibývá, zahraničních i ryze českých

Zákeřný virus nás zavřel doma, nedovoluje navštěvovat kina, divadla nebo koncerty a vynucuje si sociální distanc. Dlouhé večery nám tak pomáhají zvládnout technologie, u televize se už nemusíme spoléhat pouze na opakování seriálů a zábavních estrád z minulého století.

Díky připojení k internetu do našich obyváků čím dál víc proniká Netflix nebo HBO GO s tisícovkami hodin nových filmů a seriálů. Hudbu už také pomalu přestáváme pouštět z cédéček, ale spoléháme se na streamovací služby, které přinášejí obrovskou audiotéku bez nutnosti skladování pevných médií. A z našich schránek už mizí dříve oblíbené novinové tituly, které se bohužel tisknou na papír, který není vhodný už ani k použití v místě, kde jsme je běžně čítávali naposledy.

Placený zpravodajský obsah

V dnešní uspěchané době pak obzvlášť výstižně platí pravidlo, že není nic staršího než dnešní noviny. Čím dál víc potřebujeme vědět vše okamžitě, naše pozornost se tak obrací k on-line světu a zpravodajství, které sledujeme prakticky v přímém přenosu s probíhajícími událostmi.

 

Za online informace v Česku platí cca 10 % uživatelů, v Norsku už dokonce 42 %

 

Dlouhá léta jsme byli zvyklí, že nám toto zpravodajství je servírováno jaksi zadarmo, jako vedlejší produkt klasických tištěných novin. Náklady nulové, a ještě ti zlotřilí vydavatelé vydělávají na reklamě. To je samozřejmě naivní představa a s čím dál větším odklonem od „papíru“ mocně zasahuje do českých i zahraničních redakcí. Velké mediální domy si už před lety uvědomily, že aby mohly dodávat kvalitní obsah, je nutné zaplatit těm, co ho budou vytvářet.

Obsah na webu tak postupně zpoplatňují, a světe div se, lidé se postupně učí za něj platit. A to dokonce i v České republice, kde podle studie Reuters Institute Digital News Report zhruba 10 % konzumentů zpravodajského obsahu na internetu za něj platí. Sice jsme na chvostu Evropy, ale je to stejné číslo jako třeba v Německu nebo Francii. Na druhé straně žebříčku stojí Norové, kde za on-line zpravodajství platí 42 % jeho čtenářů.

Nárůst předplatitelů

Zástupci zpravodajských domů si čísla poměrně pochvalují. Z těch zveřejněných na sklonku minulého roku v rámci konference Czech Internet Forum vyplývá, že se počty odběratelů placeného obsahu pohybují v řádech desítek tisíc. Jeden z průkopníků celého odvětví u nás, Deník N, eviduje něco kolem dvaceti tisíc předplatitelů. Hospodářské noviny uvádí číslo ještě o třetinu vyšší.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Apple, Byznys, Internet, YouTube Music, Web, Články z Computeru, Android, Spotify, Evropa, Norsko, Netflix, Amazon Echo, Německo, Statistiky, Francie, HUD, Apple Music, Předplatné, Deezer, HBO GO, Tidal, Google Play Music, Masarykova univerzita, Digitální obsah, Reuters