Citrix GoToMeeting: řízení firmy jediným kliknutím

Firemní porady a prezentace online na vzdálenost třeba několika kontinentů je v současnosti stále ještě hudbou budoucnosti. Aplikace GoToMeeting se alespoň částečně snaží tuto vizi přiblížit realitě. Umožňuje pořádat vzdálené konference a multimediální prezentace, aniž byste se museli zvednout ze židle. Dokáže ale už dnes nahradit klasické firemní porady?

Plusy / minusy
+ možnost zapojení účastníků do prezentace
+ vlastní řešení komunikace
+ detailní přehled o účastnících
+ šifrování
- vyšší náročnost na spojení
- některé části příliš jednoduché
- vyšší cena
- absence hlasové komunikace pomocí VoIP
Zažili jste někdy ve firmě situaci, že jste kvůli jedné krátké prezentaci museli cestovat třeba 200 km daleko? Nebo jste chtěli uspořádat bleskovou poradu nad novým nápadem, ale účastníci se ne a ne sejít? Pak jistě víte, že to není nic příjemného a záviděníhodného. Aby se tento problém nemusel už nikdy opakovat, vyzkoušejte ve firmě některý z produktů pro vzdálené prezentace. Jedním z takových je aplikace Citrix GoToMeeting.

GoToMeeting je klient pro vzdálenou komunikaci. Uživateli umožní nejen sledovat nebo pořádat webové prezentace, ale také přímo komunikovat s účastníky těchto prezentací. Pro komunikaci je využíváno end-to-end 128-bitové AES šifrování; o bezpečnost tedy nemusíte mít péči. Pojďme se na prezentačního klienta podívat trochu více zblízka.

Ovládací centrum

Související odkazy

Slovník
firewall
kbps
SSL
TCP

Hlavní okno pro ovládání veškeré komunikace se v některých rysech značně podobá oknu klienta pro instant messaging. Je rozděleno na několik základních částí, přičemž každá z nich má svoji funkci.

Přihlašovací obrazovka

Setkání nad řešením jakéhokoliv problému lze uspořádat okamžitě nebo naplánovat na pozdější dobu. Pozvánky jsou ostatním účastníkům odesílány buď automaticky e-mailem přímo z programu nebo manuálně pomocí zkopírování ID konference do Schránky Windows jakýmkoliv jiným způsobem (instant messaging, SMS apod.).

Konference začíná

Horní část hlavního okna označená jako Screen Sharing patří nástroji pro ovládání zobrazení při pořádání prezentace. Ač tlačítka vypadají spíše jako ovládací prvky nějakého přehrávače multimédií, ve skutečnosti s nimi spouštíte a ukončujete vzdálené vysílání. Menu Screen nabízí několik možností vysílání. Buď bude snímáno celé okno, nebo jen některé jeho součásti. To v závislosti na potřebách prezentujícího. S pomocí dalších ovládacích tlačítek můžete někomu z účastníků diskuse předat možnost ovládání myši a klávesnice nebo jej přímo zvolit jako nového prezentujícího.

 

Hlavní okno programu * hlavní nastavení

Abyste mohli přijímat vzdálenou prezentaci, budete potřebovat minimálně hodně kvalitní připojení. Výrobce na svém webu sice uvádí, že stačit bude 56 kbit linka, z vlastní zkušenosti doporučuji připojení spíše rychlejší.

Okno pro příjem vzdálené prezentace

Pokud nejste přímo osobou, která prezentaci pořádá, můžete si její průběh zaznamenat na pevný disk počítače pro pozdější přehrávání. K tomu slouží další z panelů hlavního ovládacího okna – Recording. Obsahuje všehovšudy tři tlačítka, kterými ovládáte kompletní možnosti záznamu. Záznam můžete ukládat buď ve speciálním formátu aplikace GoToMeeting nebo do univerzálnějšího formátu pro Windows Media Player. Vybrat si také lze záznam s audio stopou nebo bez ní podle toho, kolik volného místa zbývá na disku.

Nastavení nahrávání

Kdo je tam?

Následuje panel zobrazující všechny účastníky připojené k diskusi. Zde by se hodila zmínka o možnostech jednotlivých verzí aplikace. Zatímco standardní verze aplikace GoToMeeting je schopna pojmout maximálně deset účastníků na jednu konferenci a jeden uživatelský účet, edice Corporate umožňuje přítomnost až pětadvaceti „posluchačů“ s pěti rozdílnými uživatelskými účty. Kromě zobrazení aktivních účastníků ale panel Attendee List nenabízí žádné další pokročilejší možnosti. Zobrazení seznamu účastníků můžete pro jednotlivé osoby blokovat.

Nastavení konferencí

Osoby jsou do diskuse přijímány na základě zadání unikátního ID, o kterém si více povíme později. Pokud jako pořadatel nevěříte náhodně generovanému číslu, můžete si připojení účastníka do diskuse podmínit zadáním vlastního hesla. V případě prolomení i této bariéry pak máte jedinečnou zbraň – možnost účastníka přímo vyhodit z konference.

Škoda jen málo rozšířených možností tohoto panelu. Pro podrobnější informace by se hodily například údaje o aktivitě účastníků. V současné době může prezentující pouze nahlédnout na internetu do jednoduchého přehledu příchodů a odchodů z diskuse. Chybí například možnost získat pokročilejší informace o stabilitě spojení mezí vaší a jeho uživatelskou stanicí, která by se v případě nesrovnalostí s nečekaným odchodem mohla stát užitečnou zbraní proti „méně pracovitým“ jedincům.

Komunikace je důležitá

Následující panel Chat je nejdůležitějším prvkem pro komunikaci mezi jednotlivými účastníky prezentace. Funguje podobně, jako klasický internetový chat. Nejprve si tlačítkem Welcome nastavte zprávu, kterou uvidí účastníci na přivítanou. V horní části okna je pak zobrazován průběh diskuse, ve spodní části panelu píšete svoji vlastní zprávu. Zprávy lze odesílat buď všem účastníkům konference nebo jen jednotlivým vybraným uživatelům. Stejně jako u seznamu účastníků i textovou komunikaci mezi jednotlivými zúčastněnými lze zablokovat.

Stejně jako na přenos obrazu je i na textovou komunikaci potřeba rychlejšího připojení. Pokud není vaše internetová linka dostatečně rychlá, bude komunikace prakticky k ničemu. Vyzkoušel jsem psaní na připojení blížící se 56 kbps a odezva byla hrozná. Doručení krátkého textu si vzalo minimálně deset vteřin, což je pro firemní účely bohužel nepoužitelné. Na pokročilé formátování textu můžete bohužel zapomenout.

Kde vás najdu?

Poslední dva panely jsou vyhrazeny pro informace o prezentaci. Zde také najdete veškeré informace o tom, jak pozvat další účastníky na vaši konferenci. Každá nově založená konference získá své jedinečné ID. Podle tohoto identifikačního čísla účastník pozná, zda je na správné adrese.

Protože hlasová komunikace přes internet už by byla až příliš složitá, na kartu Meeting Info můžete umístit informace o telefonním čísle, na němž probíhá hlasová část konference. Zatímco uživatel bude pomocí hlasitého odposlechu na mobilním telefonu poslouchat popisky přednášejícího, na snímané obrazovce zároveň uvidí vše, o čem je momentálně řeč.

Editace informací o zvukovém kanále prezentace

Důležitým prvkem je také malý postranní bar. Skrývá v sobě základní možnosti práce s programem. Kromě ovládání prezentací a možnosti odevzdání kontroly nad prezentací další osobě obsahuje nástroje pro kreslení na promítaném displeji. Umožňuje tak jednodušeji upozornit na důležité prvky stránky a prezentace. Přikreslovat svoje návrhy mohou i zúčastnění posluchači ovšem jen v případě, že jim toto dovolíte.

 

Postranní bar * zvýrazňování prvků na stránce

S ostatními spolupracuj

Komunikace pomocí Citrix GoToMeeting v sobě spojuje tak troch možnosti živého internetového vysílání a instantního messagingu. Abyste mohli mít o svých schůzkách vždy a všude přehled, je možné panely aplikace integrovat do prostředí e-mailového nebo IM klienta. Zatímco mezi e-mailovými klienty najdete podporu nejznámějších aplikací (Outlook, Lotus Notes), instant messengery jsou podporovány jen dva – MSN a Yahoo! Messenger.

Možnosti integrace do dalších aplikací

Například v Outlooku ale přídavný panel žádné další možnosti nepřidává. Jsou díky němu dostupné jen možnosti, které najdete i v kontextovém menu poklepáním na ikonu aplikace v Systém Tray. V ostatních klientech bude situace obdobná.

Jednoduchá bezpečnost

O bezpečnosti připojení už jsem mluvil na začátku. Díky šifrovacím algoritmům je prakticky vyloučena nejen možnost odchytávání komunikace, ale i vniknutí virů nebo spywaru do počítače prostřednictvím aplikace GoToMeeting. V případě, že byste zapomněli konferenci vypnout, aplikace a snímání displeje se po předem stanoveném období neaktivity automaticky deaktivuje.

Na druhou stranu je ale komunikace mezi počítači prakticky bezproblémová i v případech, kdy se na nich nacházejí instalované firewally a podobné ochranné prvky. Díky zabezpečenému SSL TCP spojení jsou většinou používány porty otevřené ve většině firewallů defaultně (8200, 443 nebo 80). Se složitým nastavováním si tedy nemusíte lámat hlavu. Stačí jen spustit a začít fungovat.

Chcete prezentovat online?

Zapomenout bych neměl ani na podrobnější cenové podmínky. Hradit používání služby Citrix GoToMeeting můžete buď měsíčně nebo ročně. Zatímco měsíční poplatky činí u standardní verze 49 USD, roční cena je snížena o 20 % a činí rovných 468 USD.

Aplikace Citrix GoToMeeting přináší opět něco nového. S podobným typem aplikací se běžně nesetkáváme, přičemž pro chod moderní firmy může mít podobné řešení spoustu výhod. Nejsou však dnešní společnosti na podobné možnosti ještě příliš konzervativní? Dokáže si aplikace najít místo i u českého zákazníka?

Na první pohled aplikace zaujme jako vcelku šikovné řešení. Obsahuje portfolio základních funkcí, nepřekypuje zbytečnostmi, i když více detailů by v některých částech neuškodilo. Provozujete-li společnost roztroušenou po více místech republiky (nebo světa) a hledáte řešení, jak zefektivnit práci a přitom omezit náklady na minimum, za vyzkoušení GoToMeeting nic nedáte.

Citrix GoToMeeting
aplikace pro pořádání virtuálních prezentací
autor Citrix Online, LLC
web https://www.gotomeeting.com/
cena 49 USD/měsíc
468 USD/rok
download https://www.gotomeeting.com/en_US/register/register.tmpl?RandomSet=try

Diskuze (10) Další článek: Windows Vista betaverze 2 nebude

Témata článku: Instant Messaging, Důležitá část, Kompletní možnost, Firemní účel, Goto, Zobrazený prvek, Přihlašovací obrazovka, Ostatní účastník, Podobná možnost, Hlavní panel, Ovládací aplikace, Jedi, Hlasové ovládání, Jednotlivé prvky, Dnešní společnost, Složitá část, Welcome, Cit, Šikovné řešení, Klik, Internetová linka, Online Chat, Jediný klik, Řízení, Kliknutí


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor