Čistka v doménách: zlý NIC nebo laxní zákazníci?

18. ledna 2000
cvbcxvbcvb SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Rozumný záměr a lajdácké provedení – čekali jste snad v této zemi něco jiného?
Fakt první: za služby se v civilizovaných zemích platí. Fakt druhý: české spekulování s doménami, blokování atraktivních domén „jen proto, že to někoho napadlo“, je do nebe volající. Fakt třetí: zprostředkovatelé registrací (většinou provideři) jsou a zejména byly velice často firmy, které nejsou schopny vést ani vlastní účetnictví.

Z českého Internetu zmizelo jedenáct tisíc domén; z nich bylo deset tisíc (a asi i víc) spekulačních či bloknutých jen tak z legrace, nikdy nevyužitých a původním „vlastníkem“ nikdy seriózně neplánovaných k využití. Ty vážné nejedou pár dní, zájemci se rychle proberou, udělají si v registraci spolu s providerem pořádek a weby se zase rozjedou (u většiny z nich se tak stalo). Škoda ale už nastala – stačí několik dní důležitého webu bez provozu, návštěvnost okamžitě klesne a nahoru jde zase pomalu, o újmě na pověsti nemluvě.

Rušení domén je největší „novoroční“ aférou na českém Internetu, a hned tak něco ji nepřekoná. Diskusí „kdo za to může“ je nekonečně a nemohou nic vyřešit: museli bychom brát doménu za doménou a u každé bychom přicházeli na jiný druh zavinění, na jiného viníka. Na množství by mezi viníky určitě vyhráli zákazníci, jenomže to není správná odpověď: problém není u jen pokusně registrovaných domén, ale u domén, které byly míněny vážně, ba smrtelně vážně (příklad: mezi vyřazenými je i web www.compet.cz Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, dodnes není v provozu!). Jistě i zde pochybila spousta vlastníků webů, stejně tak ale spousta firem, firmiček a studentských pseudo-firem, které se pod nálepkami typu „Komplexní služby na Internetu“ staraly o weby svých zákazníků včetně registrace. Stejně tak ale nalezneme pochybení u providerů, a pochopitelně bez viny nejsou ani CZ.NIC a Eunet.

Doménová aféra má jeden pozitivní následek: mnoho tisíc spekulačně bloknutých domén bude vráceno k volnému použití, v budoucnu nebude možné (doufejme) blokovat domény bez placení. Doménové spekulace patří k jednomu z nejhorších jevů českého Internetu, patří do jedné řady se spammingem a hackováním (=sestřelováním cizích webů pro zábavu (?), ne hledáním bezpečnostních děr, ale jejich prostým a zlomyslným přetěžováním). Vanička se špínou tedy byla (snad) vylita; dítě se do ní vrátí zpátky a zbývá jenom ta ostuda okolo.

Způsob, kterým CZ.NIC situaci „zvládl“, je neuvěřitelně špatný: je v tom závan starých časů, kdy Internet byl akademickou (tj. státní) záležitostí, a je dodnes typický pro „firmu“, jako je CESNET, pro instituci-neinstituci jménem NIX, a i pro zde kritizované jednání některých univerzit v práci s Internetem vzhledem ke studentům (nechci generalizovat: jistě se i u výše jmenovaných najde spousta opačných případů, bohužel ale nepřevažují. Je to jednání stylem „vy jste tu kvůli nám“, a „nejnovější předpisy jsme přece vyvěsili na vývěsce v 7. patře budovy D, chodbě 5A; jak to, že to nevíte?“, popřípadě „pan asistent má prázdniny, bude zde za dva měsíce“. Každému, kdo podniká v soukromé sféře nebo pracuje u kvalitní privátní firmy, připadá toto jednání nepochopitelné, protože se mu už za těch deset let zažralo pod kůži pravidlo „náš zákazník, náš pán“ a automaticky se promítá do jeho jednání. Internet byl ale zprivatizován poměrně nedávno a občas to z některé instituce na nás dýchne sedmdesátými lety a absurditami bývalých dob (vyřazením domény se znefunkční mail, stěžovat si je možné ale pouze elektronicky…).

Závěrem snad jedna dobrá zpráva: pokud se tímto v oblasti domén udělá pořádek, nezbývá podle mého názoru v oblasti Internetu už mnoho dalších problematických restů z minulosti – především tím, že Internet je postaven na plně komerčním základě a obvykle funguje i v plně konkurenčním prostředí. Budete-li něco chtít, ihned se najde několik ochotných, kteří to za peníze provedou; případů, kdy budete bezmocně zuřit u dveří (na Internetu navíc u virtuálních dveří) instituce, která má na danou věc monopol, která nemá šéfa a ani majitele, která není nejen postižitelná, ale vůbec i dostižitelná, by se už moc vyskytnout nemělo.

Diskuze (11) Další článek: cvbcxvbcvb

Témata článku: Internet, Doména, Zákaz, Pseudo, Lax, DOM, Sestřelování, Zak, ČÍST, Čistka, Rest, Dóm, DveřeRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Sledujte start rakety Sojuz-2.1b se satelity Galileo
Jiří Černý
Vesmírné startySojuzFalcon
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy