Cisco pohlcuje Linksys: pro domov a bez drátů

Jednička v komunikačním hardware nechce nechat tuto rostoucí oblast nepokrytou a jako obvykle volí akvizici možného konkurenta.

Neexistuje jiná firma na světě než Cisco, jejíž historie by byla de facto historií akvizicí; možná lze najít určitou podobnost u WorldComu, ale hovoříme o akvizicích zdařilých. Cisco působí v divoce se rozvíjejícím byznysu, kde navíc není vůbec lehké předvídat, který trend se ujme a který ne; firma nemůže investovat do všech možných směrů, které skrývají v zárodcích jakýsi potenciál, proto nechá konkurenci vyvinout, prořídnout a koupí toho nejzdravějšího – Cisco dodá svůj proslulý dobře zvládnutý obchod a marketing a využije technologické know-how pohlceného partnera. To je obligátní recept, který se snaží praktikovat i jiné firmy; na Ciscu je obdivuhodné to, že firmě akvizice skutečně vycházejí, že dokáže smísit tolik firemních kultur a být stále dobře zorganizovanou, dobře řízenou firmou. (Například u proslulé největší zpackané fúze v dějinách lidstva, tj. AOL-Time Warner se vůbec nikdy nepodařilo využít synergie obou firem a nyní se dost možná zase spěje k rozdělení, což je nevídané přiznání chyby).

Cisco kupuje Linksys – za 500 mil. dolarů v akciích, tedy slušně velká fúze v poslední době. Linksys je jeden z předních dodavatelů zařízení pro bezdrátové sítě (WLAN, Wireless LAN). Cisco tato zařízení produkuje rovněž, ale spíše do korporací, zatímco Linksys je velmi úspěšný na konzumentském trhu (domácnosti). Linksys bude pokračovat jako jednotka firmy Cisco s určitou samostatností, tak jako je tomu u ostatních akvírovaných firem.

V nepřehledné řadě akvizicí, které firma Cisco udělala, je Linksys v důležitém směru výjimečný: je to první pohlcená firma, která úspěšně prodává především do domácností. Cisco se naopak vždy soustřeďovala na firemní trhy a domácnosti pomíjela; odpovídala tomu i produktová a cenová politika. Nyní ovšem Cisco hovoří o domácnostech jako o „obrovské příležitosti“ (tremendous oportunity). Co se stalo, co se změnilo? Domácí trh skutečně rychle roste a dá se jistě říci, že touto obrovskou příležitostí je už několik let; nyní jsou ale obrysy domácích komunikačních sítí podstatně přehlednější než dříve – tam, kde bylo předtím klubko drátů a kabelů, dnes není nic. Firma Cisco uvažovala v posledních letech o vstupu na tyto trhy, ale nevycházela jí dobře profitabilita – pokud chcete prodávat pro domácí trh, musíte prodávat levně, a musíte tedy být schopni velice levně produkovat. To příliš dobře neumí Cisco, zato Linksys je v zde mistrem (produkuje dlouhodobě v Číně atd.). A nejde o málo: ročně se prodá do domácností síťových zařízení za cca 4 miliardy dolarů.

Komentáře k této poměrně nečekané akvizici se různí. Wireless je samozřejmě jednoznačným trendem příštích let, o tom sporu není, ale domácí trh je něco úplně jiného než trh podnikový. Už dnes je na něm přeplněno, už dnes na něm řádí spousta firem typu „urvi a zmiz“; domácí uživatelé nerozeznávají žádnou značku, kupují si produkt, na kterém je napsáno, že funguje a na kterém je nejnižší cenovka. Cisco je lídrem v korporátních bezdrátových produktech s udávanými 30% světového trhu – mimo jiné i díky akvizici firmy Aironet před třemi lety.V domácnostech ale její výsostná značka neznamená skoro nic; navíc je zde ještě jeden nelehký technologický zádrhel, a to nekompatibilita produktů od Linksysu s produkty Cisca (vlivem nepodporování protokolu LEAP). To je obvyklá bolest akvizicí v technnologickém světě – produkty se nedokáží domluvit, což příliš nevadí u produktů různých firem, ale daleko více u produktů firmy jediné. U Cisca s rychle rostoucím trhem bezdrátovým trhem museli něco dělat, aby si jej nenechali utéci; neznamená to ale, že to nyní budou mít zrovna snadné.

Diskuze (5) Další článek: Smrtelný virus SARS zasahuje i do světa IT

Témata článku: Hardware, Cisco Systems, Domácnost, Domov, Drát, Leap, Linksysu, Cenovka, Lin, Jednoznačný trend, Linksys


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny