Cisco má stále převahu na trhu routerů

Prodeje těchto zařízení dosahují přes 400 mil. dolarů za kvartál, mírně klesají. Americký gigant má stále přes polovinu trhu, druhý je Juniper.

Mezi nepříliš sledované tržní segmenty patří síťové prvky – nedostávají se do rukou koncových spotřebitelů a většina uživatelů je v životě neviděla či vůbec nevědí, o co jde. Přesto jde o trh velmi lukrativní a bez těchto zařízení by Internet neexistoval; routery jsou  v datové a komunikační infrastruktuře produktem vůbec nejdůležitějším.

Podle studie firmy Gartner na něm dochází k mírnému poklesu: první letošní čtvrtletí se za routery utratilo 428 mil. dolarů, což je o 4% méně než před rokem. Pokles je zdůvodňován ekonomickou situací, což je ale poněkud „univerzální“ výmluva používaná v posledních letech pro jakýkoli neúspěch – u routerů totiž také platí, že trh je slušně nasycený, trh se vyvíjí už pomaleji a ceny těchto zařízení klesají.

Cisco, firma, která byla kdysi téměř synonymem pro výraz router, si stále drží jasné prvenství a velkou převahu před druhým – z celkové částky firmě patří 55 %, 236 mil. USD. Druhý je Juniper s tržbami 129 mil. USD a třicetiprocentním podílem. Juniper je dnes vůbec nejsilnějším konkurentem Cisca i v dalších oblastech a rychle roste. Na podzim ale routerový trh zahustí další atraktivní produkty, například od firem Procket Networks nebo Caspian Networks, a ceny těchto dosti nákladných zařízení půjdou zřejmě dolů, soudí Gartner. Po firmách Cisco a Juniper následují další producenti routerů již s velmi malými tržními podíly, jako je Redback nebo Nortel.

Firma Cisco rovněž před pár dny ohlásila finanční výsledky za ukončené čtvrtletí. Zůstává vysoce ziskovou společností – kvartální zisk činil skoro miliardu dolarů (982 mil.), tržby činily 4,7 miliardy. Zatímco zisk vzrostl, tržby o něco klesly (loni 4,8 mld), a to se Ciscu do tržeb poprvé započítala část výsledků pohlcené společnosti Linksys. I do budoucna se Cisco vyjadřuje s opatrností, když šéf firmy Chambers předpovídá, že „zákazníci začnou více utrácet, až kdy se finanční výsledky jejich firem zlepší“ a poukázal na nedávnou optimistickou náladu, která předpovídala zlepšení už v roce 2002, ale místo toho přišel další pokles. Juniper roste zcela jiným tempem: z 117 mil. dolarů na 161, zisk z 6,2 na 13,6 mil. Je sice celkově oproti Ciscu stále muší vahou, ale v routerech dohání rychle.

Diskuze (8) Další článek: Praktická ukázka jak může být bezpečnostní chyba využita k napadení systému

Témata článku: Internet, Router, Cisco Systems, Trh, Malý producent, Opatrnost, Nasycený trh

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů