Prodeje těchto zařízení dosahují přes 400 mil. dolarů za kvartál, mírně klesají. Americký gigant má stále přes polovinu trhu, druhý je Juniper.
Mezi nepříliš sledované tržní segmenty patří síťové prvky – nedostávají se do rukou koncových spotřebitelů a většina uživatelů je v životě neviděla či vůbec nevědí, o co jde. Přesto jde o trh velmi lukrativní a bez těchto zařízení by Internet neexistoval; routery jsou v datové a komunikační infrastruktuře produktem vůbec nejdůležitějším.
Podle studie firmy Gartner na něm dochází k mírnému poklesu: první letošní čtvrtletí se za routery utratilo 428 mil. dolarů, což je o 4% méně než před rokem. Pokles je zdůvodňován ekonomickou situací, což je ale poněkud „univerzální“ výmluva používaná v posledních letech pro jakýkoli neúspěch – u routerů totiž také platí, že trh je slušně nasycený, trh se vyvíjí už pomaleji a ceny těchto zařízení klesají.
Cisco, firma, která byla kdysi téměř synonymem pro výraz router, si stále drží jasné prvenství a velkou převahu před druhým – z celkové částky firmě patří 55 %, 236 mil. USD. Druhý je Juniper s tržbami 129 mil. USD a třicetiprocentním podílem. Juniper je dnes vůbec nejsilnějším konkurentem Cisca i v dalších oblastech a rychle roste. Na podzim ale routerový trh zahustí další atraktivní produkty, například od firem Procket Networks nebo Caspian Networks, a ceny těchto dosti nákladných zařízení půjdou zřejmě dolů, soudí Gartner. Po firmách Cisco a Juniper následují další producenti routerů již s velmi malými tržními podíly, jako je Redback nebo Nortel.
Firma Cisco rovněž před pár dny ohlásila finanční výsledky za ukončené čtvrtletí. Zůstává vysoce ziskovou společností – kvartální zisk činil skoro miliardu dolarů (982 mil.), tržby činily 4,7 miliardy. Zatímco zisk vzrostl, tržby o něco klesly (loni 4,8 mld), a to se Ciscu do tržeb poprvé započítala část výsledků pohlcené společnosti Linksys. I do budoucna se Cisco vyjadřuje s opatrností, když šéf firmy Chambers předpovídá, že „zákazníci začnou více utrácet, až kdy se finanční výsledky jejich firem zlepší“ a poukázal na nedávnou optimistickou náladu, která předpovídala zlepšení už v roce 2002, ale místo toho přišel další pokles. Juniper roste zcela jiným tempem: z 117 mil. dolarů na 161, zisk z 6,2 na 13,6 mil. Je sice celkově oproti Ciscu stále muší vahou, ale v routerech dohání rychle.