Cisco kupuje PipeLinks: opět jde o hlas na vlnách IP

Za pár let zvednete sluchátko a vytočíte číslo; váš hovor půjde přes Internet. Nevěřte, jiní věří: i podle Cisca bude internetová telefonie jedním z největších motorů rozvoje tohoto média v budoucnu.
Že Cisco roste a získává technologie zejména pomocí akvizic jiných firem, je známé; série posledních nákupů se ale týká jediné oblasti – internetové telefonie. Do tohoto soudku patří i pohlcení firmy PipeLinks, která je vývojářem speciálních směrovačů (routerů) určených pro přenos hlasu a dat jak v normálních telefonních sítích, tak v sítích datových. Firma PipeLinks je soukromá, ale firma Cisco do ní už dříve investovala; je to vlastně typický případ, kdy si větší firma hlídá potenciálního konkurenta tím, že do něj investuje, ale současně získává určitou kontrolu. S pomocí produktů od PipeLinks hodlá Cisco zlepšit svoji nabídku pro internetové poskytovatele – budou moci snáze nabízet svým zákazníkům centralizovaně internetovou telefonii, aniž by musel pro ni kupovat specializované zařízení zákazník.

Živě komentuje: firma Cisco je dnes vnímána jako „přední korouhvička“ ve světě komunikací – kde se něco pořádného děje a kde „hrozí“, že vznikne pořádný trh, tam se natočí a začne být aktivní. Internet byl v centru pozornosti Cisca už od začátku, ale na internetovou telefonii se firma soustřeďuje velice aktivně jen asi rok. Není divu – je to oblast, ze které mohou do zatím poněkud chudého a nevýdělečného (i v USA!) prostředí Internetu začít proudit doslova gigantické peníze. Internetová telefonie čili voice over IP musí překonat jednak spoustu technických překážek, protože se musí stát tak snadnou, jako je dnes zvednutí sluchátka a zadání čísla, nic víc – úspory, které slibuje, jsou ale mimořádné.

Váš názor Další článek: Další PostFix pro Windows NT je na světě

Témata článku: Internet, Cisco Systems, Hlas, Známá akvizice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší