Cisco kupuje PipeLinks: opět jde o hlas na vlnách IP

Za pár let zvednete sluchátko a vytočíte číslo; váš hovor půjde přes Internet. Nevěřte, jiní věří: i podle Cisca bude internetová telefonie jedním z největších motorů rozvoje tohoto média v budoucnu.
Že Cisco roste a získává technologie zejména pomocí akvizic jiných firem, je známé; série posledních nákupů se ale týká jediné oblasti – internetové telefonie. Do tohoto soudku patří i pohlcení firmy PipeLinks, která je vývojářem speciálních směrovačů (routerů) určených pro přenos hlasu a dat jak v normálních telefonních sítích, tak v sítích datových. Firma PipeLinks je soukromá, ale firma Cisco do ní už dříve investovala; je to vlastně typický případ, kdy si větší firma hlídá potenciálního konkurenta tím, že do něj investuje, ale současně získává určitou kontrolu. S pomocí produktů od PipeLinks hodlá Cisco zlepšit svoji nabídku pro internetové poskytovatele – budou moci snáze nabízet svým zákazníkům centralizovaně internetovou telefonii, aniž by musel pro ni kupovat specializované zařízení zákazník.

Živě komentuje: firma Cisco je dnes vnímána jako „přední korouhvička“ ve světě komunikací – kde se něco pořádného děje a kde „hrozí“, že vznikne pořádný trh, tam se natočí a začne být aktivní. Internet byl v centru pozornosti Cisca už od začátku, ale na internetovou telefonii se firma soustřeďuje velice aktivně jen asi rok. Není divu – je to oblast, ze které mohou do zatím poněkud chudého a nevýdělečného (i v USA!) prostředí Internetu začít proudit doslova gigantické peníze. Internetová telefonie čili voice over IP musí překonat jednak spoustu technických překážek, protože se musí stát tak snadnou, jako je dnes zvednutí sluchátka a zadání čísla, nic víc – úspory, které slibuje, jsou ale mimořádné.

Váš názor Další článek: Další PostFix pro Windows NT je na světě

Témata článku: Internet, Cisco Systems, Hlas, Známá akvizice, Kup

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů