Čipsety P35 a G33 oficiálně venku

Na výstavě Computex Intel oficiálně představil nástupce oblíbené čipové sady P965 i nejvýkonnější čipovou sadou X38.
Kapitoly článku

Základní desky s čipovou sadou P35 už jsou pár dní k dostání v obchodech, ale oficiální vypuštění nové generace čipových sad si nechala společnost Intel až na Computex.

Objevilo se hned několik variant pro různou cílovou skupinu zákazníků. Některé z nich se ale do prodeje dostanou až v průběhu příštích pár měsíců.

Nová čipová sada Intel P35 se má postarat o to, aby se oblíbený P965 dostal na zasloužený odpočinek.

Čipová sada Intel G33 s integrovanou grafikou má být náhradou za čipset 945G. Má obdobné vlastnosti, jako P35, navíc má integrovaný grafický adaptér Intel GMA 3100 s podporou DirectX 9.0c, HDMI, DVI, HDCO a akcelerací pro přehrávání videa.

Špičková čipová sada X38, náhrada za 975X, cílená na zákazníky lačnící po vysokém výkonu, má přijít ve třetím čtvrtletí. Na Computexu se ale už objevilo pár základních desek, které této sady využívají.

Ve třetím čtvrtletí pak přijde i nová generace čipových sad určených pro firemní klientelu – Q35 a Q33.

Nejvýkonnější integrované grafiky Intelu, GMA X3500 s podporou DirectX 10 a podporou pro přehrávání HD Videa (MPEG2 a VX1 při 1080i/p) a podporou HDMI a DVI rozhraní, se máme dočkat s čipovou sadou G35 v letošním třetím čtvrtletí.

čipové sady Intel x3x
čipová sadauvedenínahradí čipsetcílová skupina
X383. Q '07975Xvyšší třída
P354. červen '07P965vyšší třída
Q353. Q '07Q965firemní nasazení
Q333. Q '07Q963firemní nasazení
G353. Q '07G965střední třída
G334. červen '07945Gstřední třída
G313. Q '07946GZ, 946GCnižší třída

 

Pro většinu z nás, co využívají výkonnější grafické karty, bude asi nejzajímavější právě čerstvě uvedená sada Intel P35. Oproti P965 doznala nová P35 pár významných vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek

Je připravená na příští generaci 45nm dvoujádrových a čtyřjádrových procesorů s až 1333MHz sběrnicí. Podpora procesorů čipovou sadou pochopitelně neznamená, že za půl roku pořídíte nový procesor, osadíte jej do desky s P35 a bude to fungovat – v tomto případě záleží spíš na základní desce. Dosavadní zkušenosti s kompatibilitou starých desek s novými procesory jsou dost špatné.

Vylepšený paměťový řadič s podporou DDR3

Nový paměťový řadič je oproti starší čipové sadě P965 o něco výkonnější. Krom DDR2 pamětí nově podporuje DDR3 moduly. To ale ještě nějaký čas nebude pro většinu z nás, s ohledem na ceny DDR3 modulů, zase tak zajímavé. Rozdíl mezi výkonem počítače osazeným DDR2 či DDR3 moduly při obdobných nastaveních je minimální, zajímavý je především výkonnostní potenciál, který nové DDR3 moduly mají. Dnešní 1066MHz moduly se dají velmi dobře přetaktovat. Corsair už ohlásil produkci 1600MHz modulů a oznámil existenci 2GHz pamětí.

Tato čipová sada má i podporu propojení více grafických karet – zatím se všude objevují zmínky jen o CrossFire, ale uvidíme, zda se něco nevyklube i ze spolupráce s Nvidií. Nejvýkonnější X38 má ale stále se dvěma plnohodnotnými PCI Express 2.0 ×16 sloty exkluzivitu a u CrossFire s P35 se tedy musíme spokojit s režimem, ve kterém se u obou slotů (specifikace P35 uvádí starší verzi 1.1) využívá jen osm linek.

Jižní můstek ICH9 má podporovat šestici SATA 3.0 Gb/s portů, dvanáct USB 2.0 portů, dvojici PCI slotů, až šest PCI Express ×1 slotů, HD Audioa gigabitový adaptér, a v závislosti na osazeném jižním můstku i technologie Intel Quiet System, Intel Matrix Storage a Intel Turbo Memory. S můstkem ICH9R či ICH9DH je podporována i technologie Viiv.

Intel Matrix Storage Technology se váže na použití jižního můstku ICH9R, podobně jako tomu bylo v případě čipové sady P965 s ICH8R. Základní desky osazené touto verzí jižního můstku mají podporovat RAID 0, 1, 5 a 10, Native Command Queuing (NCQ), AHCI a Command Based Port Multipliers – zjednodušeně možnost zapojit na jeden SATA port více disků, vyžaduje to ale speciální multiplikátor portů. O tom, jak je to s rozbočováním SATA portů u ICH9R v praxi se toho ale zatím moc neví.

Turbo Memory i pro stolní počítače

Novinkou P965 je i podpora Intel Turbo Memory – technologie, o které jste možná už slyšeli u notebookové platformy Centrino Pro. Pro zrychlení práce s diskem plní modul s pamětí flash ve spolupráci s Windows Vista úlohu další vyrovnávací paměti. Modul se má osazovat do PCI Express ×1 slotu. Zatím je přínos této technologie v praxi nižší – i přes jisté zlepšení jsou výsledky zveřejněných testů z notebooků horší, než se původně čekalo. Každopádně je tato technologie i její softwarová implementace ve Windows Vista příliš mladá na to, abychom ji předem zatracovali.

Intel Quiet System Technology se má postarat o inteligentní řízení teplot ve skříni a snížení hluku systémových ventilátorů regulací jejich otáček.

Základní desky s čipovou sadou P35 mají jednu nevýhodu – modely s výbavou podobnou deskám s předcházející generací čipové sady P965 stojí o dost víc. Například oblíbenou Gigabyte GA-965P-DS4 nahradí model GA-P35-DS4, který je sice v konstrukci o něco dále, ale také je asi o tisíc korun dražší. Dá se ale předpokládat, že cena časem klesne na úroveň dnešních desek s P965.

Kapitoly článku

Témata článku: Windows, Čipy, Slot, DDR3, Turbo, DDR2, Matrix, Command, Commando, Crossfire

2 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 7. 6. 2007 13:29:03
    Jo, prodávají. Ale až do uvedení na Computexu se Intel k těmto čipovým...
  • MichaelJackie.S 7. 6. 2007 13:19:26
    Tak tohle fakt nechápu. Vždyť desky s těmito čipsety se už dávno prodávají.
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky