Čipový gigant je také vyšetřován

V počítačovém průmyslu existuje alespoň pět firem, které monopolizují úplně stejně jako Microsoft.
Krátce poté, co se antimonopolní útoky proti Microsoftu dostaly do nebývalých obrátek, spustí Federal Trade Comission se značnou pravděpodobností podobnou kauzu i proti firmě Intel. Zatím není známo více, než FTC firmu Intel intenzívně prošetřuje, nicméně nepopírá, že vznese obvinění.

Je zajímavé, že zatímco Microsoft je všude propírán s nepochybným emocionálním zabarvením (typu "zlá" firma, "ďábel Gates" atd.), o Intelu toto nikdo netvrdí - a přitom je evidentní, že jeho monopol je stejně silný a že jej firma využívá s podobnou šikovností jako jeho softwarový protějšek. Jenomže to se považuje pouze za "tvrdý byznys", protože firma nedráždí veřejnost a není tak vidět.

Myslím, že je dobré si uvědomit, že jen v počítačovém průmyslu existuje alespoň pět firem, které monopolizují úplně stejně jako Microsoft, ale v médiích to pak vypadá, že ztělesněním všeho zla je jen zmíněný softwarový gigant. Každý si jej snadno dovolí jej kritizovat, protože si jednak myslí, že tomu rozumí ("vždyť ty jejich padavý windowsy sám dobře znám") a jednak je zde nepřehlédnutelná a provokující postava Billa Gatese, stojícího na hromadě padesáti miliard dolarů svého majetku. Kdo z novinářů ale ví, že podobně nevybíravými prostředky o dominanci usilují firmy jako Cadence, Cisco nebo Computer Associates?

O co ale jde v případě Intelu? Údajně především o to, že firma vynucovala za umožnění přístupu "k lizu" po svých technologických partnerech předání jejich patentů, které sama ve svých produktech využívá. Je známý nejméně jeden konkrétní případ, který už vedl k soudu, jež Intel prohrál: je to kauza s firmou Intergraph, který byl údajně nucen k předání velmi důležitých patentů týkajících se cacheování. Jaké jsou nátlakové prostředky na straně Intelu, je více než jasné - pokud některému ze svých partnerů nechá nahlédnout do vývojové kuchyně, pokud jej prohlásí v určitém oboru za preferovaného partnera a skutečně s ním vyvíjí konkrétní špičkové řešení, např. pro grafické stanice nebo pro servery, dostane se tento partner o pověstný "žabí skok" před své konkurenty v produktech a může to nesmírně výhodně zpeněžit. Mezi takové partnery patří například Digital (a právě i zde zřejmě probíhá vyšetřování o tom, zda nedošlo k porušení zákona), Unisys a několik dalších významných firem.

Intel je rovněž viněn z "nekalých" praktik zaměřených přímo proti svým konkurentům. Konkrétně nadělal hodně zlé krve tím, že pomocí změny soketu (patice pro čip) vytváří uzavřené řešení, které brání např. AMD či Cyrixu, aby jejich čipy mohly být v počítačích vůbec použity, i když jsou třeba levnější a výkonnější.

Uvádí se, že FTC bude hledat smírné, mimosoudní řešení, a až tehdy, pokud se s firmou nedohodne, spustí žaloby; pravděpodobnost smírného postupu (který zpravidla nebývá ani příliš zveřejněn a medializován, je to taková "tichá dohoda" mezi FTC a firmou) se zde považuje za vysokou.

Osobně se domnívám, že vláda USA opakuje jednu chybu, které se nepochybně dopustila ve sporu s Microsoftem - přichází s křížkem po funuse. Škody totiž už nastaly - Intergraphu nikdo soudním rozhodnutím nevrátí technologický náskok, o Digitalu ani nemluvě. Jak ví každý rodič, za lumpárnu má být dítko potrestáno ihned, za půl roku to už nemá cenu.

Váš názor Další článek: Virus Bulletin udělil českému programu "stovku"

Témata článku: Microsoft, Byznys, Čipy, Soudní obvinění, Gigant, Dominance, Technologický gigant, Čip


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 79

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X